Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Rozmieszczenie Regałów W Magazynie — Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 1

Rozmieszczenie regałów w magazynie — co musisz wiedzieć?

20 października 2024

Maksymalna optymalizacja pracy w magazynie jest możliwa tylko wtedy, gdy właściciel zadba o prawidłowe rozmieszczenie regałów. Od ich ustawienia oraz rodzaju zależy wydajność pracy i pojemność magazynu. Warto zwrócić uwagę na projekt obiektu.

Jak ustawić regały w magazynie?

Określenie potrzeb jest kluczowe przy planowaniu rozmieszczenia regałów w magazynie. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj składowania, specyfikę dostaw oraz wysyłek w branży. Weź pod uwagę, jak dużo zapasów potrzebujesz, aby utrzymać płynność realizowanych procesów oraz z jak dużą intensywnością, realizowany jest przepływ towarów.

Planując rozmieszczenie regałów w magazynie, trzeba dążyć do tego, aby:

  • zoptymalizować przestrzeń magazynową,
  • zabezpieczyć przeładunek towarów,
  • zapewnić łatwy dostęp do magazynowych przedmiotów,
  • zmaksymalizować wskaźnik rotacji,
  • uelastycznić układanie towarów,
  • zapewnić łatwą kontrolę ilości składowanych towarów.

Planowanie warto rozpocząć od wybrania układu planimetrycznego. W projekcie powinny zostać uwzględnione następujące strefy:

  • Strefy załadunku i rozładunku.
  • Strefę przyjmowania.
  • Strefę magazynowania.
  • Strefę kompletacji zamówień.
  • Strefę wysyłek.

Jakie regały warto wprowadzić do magazynu?

Rodzajów regałów, które mogą znaleźć zastosowanie w Twoim magazynie, jest wiele. Do najpopularniejszych, które ułatwiają rozmieszczenie towarów w magazynie, należą:

  • regały przepływowe — towary można układać z dwóch stron. Przystosowane są do obsługi ręcznej lub automatycznej. Są wyposażone w rolki, po których palety lub inne pojemniki przesuwają się przy wykorzystaniu sił grawitacji;
  • regały paletowe — są to konstrukcje metalowe umożliwiające przechowywanie różnego typu palet z ładunkami. Składają się z ram oraz belek nośnych;
  • regały półkowe — proste konstrukcje stalowe, w których towary są umieszczane na półkach wykonanych z różnych materiałów;
  • regały ruchome — mobilne konstrukcje poruszające się po szynach podłogowych. Przystosowane są do obsługi ręcznej lub automatycznej. Typ regału można zmienić na paletowy, wspornikowy lub półkowy, w zależności od rodzaju obsługiwanych ładunków;
  • regały wspornikowe — składają się z poziomych ram umożliwiających składowanie długich, nietypowych przedmiotów;
  • regały wjezdne — przystosowane są do obsługi towarów na paletach. Są obsługiwane przez wózki widłowe;
  • regały push-back – odkładanie i pobieranie towaru odbywa się z tej samej strony. Znajdują zastosowanie w magazynach, w których czas realizacji operacji ma bardzo duże znaczenie. Towary przesuwane są z wykorzystaniem własnego ciężaru, dzięki ustawieniu na podestach pod odpowiednim kątem;
  • regały karuzelowe — zajmują bardzo mało miejsca, umożliwiają szybką kompletację towarów;
  • regały wysokiego składowania — mogą mieć wysokość nawet 12 metrów. Zapewniają dostęp do każdej jednostki ładunkowej. Ich montaż jest szybki i prosty. Wykorzystują pełną kubaturę budynku.

Dostępne układy regałów w magazynie

Układ przelotowy

Najpopularniejszy układ magazynowy, w którym rozdzielone są strefy przyjmowania i wydawania towarów. Przestrzeń jest dobrze uporządkowana, można wyeliminować ryzyko błędnej wysyłki towarów. Zastosowany podział wiąże się jednak ze zmarnowaniem sporego obszaru. Choć układ jest bezpieczny, trzeba liczyć się z większymi kosztami składowania niż w przypadku innych rozwiązań. Najczęściej znajduje zastosowanie w magazynach o niewielkich obrotach. 

Układ kątowy

Zbliżony do układu przelotowego, ale obszar składowania znajduje się w rogu hali, a strefa przyjęcia i wydania zlokalizowane są wzdłuż ścian. Organizacja pracy i rozmieszczenie zapasów w magazynie są takie same jak powyżej, ale układ różni się kształtem. Jest dobierany do wyglądu hali. Znajduje zastosowanie w obiektach, gdzie nie można zastosować układu prostego.

Układ workowy

Strefy przyjęcia i wydawania znajdują się w tym samym miejscu. Pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową, zarówno pod względem stanowiska przeładunkowego, jak i sprzętów oraz zasobów ludzkich. Dużym minusem jest zwiększone ryzyko popełnienia błędów i wypadów. Najczęściej znajduje zastosowanie w magazynach zautomatyzowanych.

Układ rzędowy

Każdą paletę można odebrać wózkiem widłowym. Regały ustawiane są rzędami w taki sposób, aby bez problemów wykonać manewry urządzeniami transportu bliskiego.

Układ blokowy

Towary układane są jeden na drugim, bez odstępów między paletami. Najlepiej sprawdza się w magazynach obsługujących tylko jeden towar. Aby dostać się do asortymentu zgromadzonego na samym dole, najpierw trzeba wyciągnąć ustawione wyżej partie.

Jakie rozmieszczenie regałów w magazynie sprawdzi się najlepiej?

Decyzja jest uzależniona od metrażu magazynu, stosowanych technologii transportowych i składowania. Znając bardzo dobrze parametry obiektu oraz własne potrzeby, można będzie wybrać odpowiedni układ magazynu. Warto upewnić się, że w obiekcie nie występują żadne ograniczenia, które mogłyby zablokować rozplanowanie regałów. W tym celu warto zapoznać się z ogólnymi zasadami prawa budowlanego. 

Pozdrawiamy

amRACK