Jak zaplanować układ magazynu – sprawdzone sposoby
Układy technologiczne magazynu przynoszą odmienne efekty w zakresie organizacji pracy. Warto pamiętać, że w dowolnym momencie można zaplanować zmiany, w celu lepszego zarządzania zapasami. Jak podjąć najlepszą decyzję?
Wyzwania związane z planowaniem układu magazynu
Układ magazynu należy zaplanować, biorąc pod uwagę wiele czynników. Najtrudniej jest wprowadzać zmiany do już funkcjonującego obiektu, ze względu na występujące w nim ograniczenia, do których trzeba się przystosować. Do podjęcia jest wiele ważnych decyzji, które rzutować będą na przyszłą realizację procesów logistycznych.
[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały paletowe rzędowe]
Planując organizację przestrzeni w magazynie, należy pamiętać o:
- optymalizacji obiektu,
- zapewnieniu bezpiecznego przeładunku towarów,
- łatwym dostępnie do towarów,
- maksymalnym wskaźniku rotacji,
- elastycznym układaniu towarów,
- łatwej kontroli ilości towarów.
Podstawowa decyzja dotyczy wyboru konkretnego układu planimetrycznego. Tworząc projekt, trzeba uwzględnić następujące strefy:
- załadunku i rozładunku,
- przyjęć,
- magazynowania,
- kompletacji zamówień,
- wysyłek.
Na który układ magazynu warto postawić? Dostępne opcje
Optymalizacja magazynu polega na dobraniu takiego układu, który przyspieszy realizację poszczególnych czynności. Należy uwzględnić gabaryty obsługiwanych towarów, ich ilość, a także charakter pracy zakładu. Dostępnych jest wiele rozwiązań, a każdy z zaprezentowanych poniżej układów ma zarówno zalety, jak i wady.
Układ przelotowy magazynu
Najprostszy układ, w którym strefy przyjmowania, składowania i wydawania towarów znajdują się w linii prostej. Strefa magazynowania jest ulokowana między strefami przyjmowania i wydawania towarów, które są od siebie oddzielone. Przestrzeń jest uporządkowana, a przepływ towarów zorganizowany w sposób bezpieczny dla pracowników. Ryzyko wystąpienia błędów jest ograniczone do minimum.
Ten układ sprawdza się najlepiej w przypadku obiektów dysponujących bardzo dużą przestrzenią. Nie można również liczyć na optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, sprzętów i stanowisk przeładunkowych. Choć magazyn funkcjonuje niezawodnie, trzeba wziąć pod uwagę wyższe koszty składowania towarów.
Układ workowy magazynu
Układ workowy można zrealizować na dwa sposoby:
- podział strefy przyjęć i wydawania towarów,
- brak podziału na strefę przyjęć i wydawania towarów.
Decydując się na brak podziału i umieszczenie stref przyjęć i wydawania towarów obok siebie sprawia, że można optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, ale zwiększa się jednocześnie ryzyko popełnienia błędów. Uklad workowy można zastosować w obiektach o ograniczonej przestrzeni. Jeżeli magazyn pracuje z dużą dynamiką, tak zorganizowana przestrzeń wymaga dużej dyscypliny i skupienia, w celu poprawnego realizowania procesów logistycznych.
Workowy układ magazynu chętnie wykorzystywany jest w nowoczesnych zautomatyzowanych obiektach ze względu na optymalizację przestrzeni i możliwość lepszego wykorzystania technologii.
Układ kątowy magazynu
Strefa składowania towarów oddziela strefę przyjmowania i wydawania towarów. Układ jest zbliżony do przelotowego, ale wspomniane strefy umieszczone są pod przeciwległymi ścianami. Układ kątowy najlepiej sprawdza się w przypadku obiektów o niestandardowej powierzchni, gdzie inne rozwiązania się nie sprawdzają. Ogranicza konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu czy też przebudowy.
Który układ magazynu jest optymalny?
To zależy od budowy magazynu, specyfiki pracy i charakteru obsługiwanych towarów. Wybierając układ, należy kierować się potrzebami i możliwościami przedsiębiorstwa. Duże znaczenie mają zastosowane technologie i logistyka. Trzeba przeanalizować, czy najważniejsze jest zmniejszenie kosztów składowania towarów, czy redukcja błędów.
Optymalizując pracę magazynu, poprzez wybranie odpowiedniego układu można przyspieszyć przepływ towarów i zmniejszyć ilość błędów podczas wysyłania paczek. Jest to szczególnie ważne dla firm, którym zależy na szybkim i masowym dostarczaniu zamówień.
Jeżeli chcesz optymalnie wykorzystać zasoby, czyli przestrzeń, pracowników i sprzęt, wybierz układ workowy. W celu osiągnięcia niezawodności i bezpieczeństwa pracy najlepiej sprawdza się układ przelotowy.
Pamiętaj przy tym, że optymalna działalność magazynu jest uzależniona nie tylko od wybranego układu, ale także od przeszkolenia i zaangażowania pracowników.
Układ dopasowany do budowy magazynu
Kluczowym czynnikiem decydującym o tym, jaki układ najlepiej sprawdzi się w Twoim magazynie, jest budowa obiektu. Nie zawsze można postawić na rozwiązanie najbardziej wydajne, ze względu na ograniczenia konstrukcyjne. Trzeba pamiętać o możliwościach, jakie posiada konkretne przedsiębiorstwo. Jednocześnie, w każdej chwili układ można zmienić, w miarę rozwoju firmy. Przeorganizowanie magazynu często jest jedynym sposobem na dostosowanie się do aktualnych potrzeb rynkowych.
Obiekty o nietypowej budowie nadal mogą działać funkcjonalnie, ponieważ układ można dopasować do warunków architektonicznych. Dobrze zorganizowany magazyn gwarantuje sprawne działanie przedsiębiorstwa.
Pozdrawiamy