Budowa regału magazynowego w pigułce
Najpopularniejsze rozwiązanie do składowania stanowią regały magazynowe rzędowe. Wyróżniają się ramową konstrukcją, którą można rozbudowywać o kolejne poziomy. Dedykowane jest do nich również bogate wyposażenie dodatkowe.
Budowa regałów magazynowych — podstawowe informacje
Regały magazynowe powstają z taśm stalowych o szerokości i grubości gwarantującej pracę z różnymi typami jednostek ładunkowych. Można składować na nich europalety, skrzynie, nietypowe opakowania, beczki i wiele innych.
Grubość taśmy walcowanej na zimno ma wpływ na ergonomiczność całego procesu, decyduje o minimalnym promieniu gięcia, a także wskaźniku wytrzymałości przekroju walcowanego.
Konstrukcja jest pokrywana lakierem proszkowym, który zwiększa trwałość powłoki i żywotność systemu. Poszczególne elementy są malowane w kolorach ułatwiających obsługę i zwiększających bezpieczeństwo w magazynie.
Z czego składa się regał magazynowy?
Systemy magazynowe można dostosować do indywidualnych potrzeb, ze względu na szeroki wybór elementów. Poniżej prezentujemy standardową budowę regału magazynowego.
Rama regału
Budowa regału magazynowego właśnie na tym elemencie jest oparta. Każda rama składa się z poprzeczek i słupów łączonych ze sobą śrubami. Słupy wykonane z blachy o grubości 2-2,5 mm są wyposażone w perforacje do mocowania belek wykonywanych z blachy ocynkowanej o grubości 1,5 mm.
Belka
Element o grubości 1,5 mm wykonany z blachy ocynkowanej umożliwia przenoszenie dużych obciążeń. To właśnie na belce przechowywane są ładunki. Na końcu mają przyspawane konektory, z 3 lub 4 zaczepami. Połączenie belek ze słupem musi zostać wykonane w taki sposób, aby zapewniało łatwy montaż i demontaż. Cała konstrukcja jest wytrzymała na uderzenia poziome i wymaga sztywności systemu.
Stopa
Rozkłada obciążenia regału magazynowego na większą powierzchnię. Pozwala przytwierdzić konstrukcję do podłoża przy pomocy kotew. W zależności od pożądanej nośności wykonywana jest z blachy o grubości od 5 do 12 mm.
Dodatkowe elementy, o jakie można wzbogacić regał magazynowy
- Ochraniacz słupa – ogranicza ryzyko uszkodzenia konstrukcji w wyniku uderzenia przez wózek widłowy. Powstaje z metalu lub tworzywa sztucznego. Ma wysokość 400-600 mm.
- Boczny panel ochronny – ma formę siatki montowanej na ramie, w celu ochrony pracowników.
- Ogranicznik palet – kontroluje prace wózków widłowych wysokiego składowania z ładunkiem. Uniemożliwia zbyt głębokie wysuwanie palet z regału.
- Belki ochraniacza – umieszczane przy skrajnej ramie systemu, w celu zabezpieczenia całej konstrukcji.
- Podstawy na szpule i bębny – mocowane za pomocą trzpienia na ramie, gwarantują wydajne składowanie ładunku.
- Osiatkowanie tylne – mocowane za pomocą śrub i nakrętek, zabezpiecza personel przed wysunięciem się całej palety.
- Oznaczenie regałów magazynowych – spełnia funkcję informacyjną, wspiera bieżące działania operacyjne.
- Belki poprzeczne – montowane w celu bezpiecznego składowania towaru, który nie znajduje się na paletach.
- Podest do beczek – umożliwia bezpieczne składowanie produktów cylindrycznych.
- Półki siatkowe – znajdują zastosowanie w magazynach z ręczną kompletacją, obsługujących drobne ładunki.
- Belki schodkowe (poprzeczne) – wzmacniają konstrukcję, w momencie przechowywania ładunków na płytach wiórowych.
- Belki płaskie (poprzeczne) – działają tak samo, jak belki poprzeczne, ale budową przypominają standardową belkę regału.
- Wypełnienie z płyty wiórowej – ma grubości od 18 do 38 mm.
Regały magazynowe mają na tyle uniwersalną budowę, że konstrukcje można dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Pozdrawiamy