Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Organizacja Magazynu - Jak Powinna Wyglądać? zdjęcie nr 1

Organizacja magazynu – jak powinna wyglądać?

01 marca 2024

Sprawnie funkcjonujący magazyn daje szansę na rozwój dla każdego przedsiębiorstwa, przynosi duże zyski. Jest to ważne, aby mieć świadomość, że magazyn jest filarem firmy. To właśnie z niego dostarczane są produkty do sklepów i dla klientów. Warto poznać podstawowe zasady organizacji magazynu.

Organizacja magazynu opiera się na porządku

Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać w magazynie jest uporządkowanie przestrzeni, czyli po prostu jej posprzątanie. Ład ma bardzo duże znaczenie. Wszystkie przedmioty powinny mieć swoje stałe, przypisane miejsce. Nieposprzątana, chaotyczna przestrzeń nie budzi zaufania klientów, a inspektorzy kontrolujący stan regałów magazynowych mogą wystawić negatywną opinię, jeżeli zobaczą bałagan.

Przestrzeń magazynową warto bardzo dobrze zaplanować, z wyznaczeniem konkretnych stref włącznie. Obszary przeznaczone do składowania materiałów powinny być bardzo dobrze zorganizowane.

Czysty, schludny magazyn funkcjonuje sprawnie, a realizowane w nim procesy odbywają się szybko i sprawnie.

Organizacja pracy magazynu opiera się na systemach regałowych

Regały magazynowe odpowiadają za bezpieczne przechowywanie towarów, jak i prawidłowy sposób zarządzania nimi. To, na jaką konstrukcję należy się zdecydować, w dużej mierze jest uzależnione od rodzaju obsługiwanego asortymentu, wielkości obiektu, funkcji, jakie ma on do spełnienia.

Regały paletowe stanowią przede wszystkim wyposażenie profesjonalnych magazynów, towary są składowane na paletach. Trzeba upewnić się, że do każdej z palet będzie łatwy dostęp, ponieważ znacznie skraca to czas załadunku i rozładunku. Doskonałym pomysłem jest zapewnienie wsparcia poprzez zakup sprzętów typu wózki widłowe.

Gdy zdecydujesz się na regały wspornikowe, realizacja wielu skomplikowanych zadań związanych z obsługą nietypowych ładunków, nie będzie stwarzała większych problemów. Konstrukcje można stosować w magazynach otwartych i zamkniętych, ponieważ są odporne na korozję. Umożliwiają swobodny dostęp do ładunków.

Zasady organizacji magazynu w oparciu o pola odkładcze

Pola odkładcze w magazynie przyspieszają transport towarów, a przy tym wpływają pozytywnie na organizację pracy w całym magazynie. Dostarczane lub oczekujące na wydanie materiały mają swoje miejsce. Warto również pamiętać o stworzeniu tzw. strefy segregacji odpadów. W magazynie musi zostać wytyczone miejsce do składowania opakowań wielokrotnego użytku.

Wyznaczyć należy także przestrzeń do ładowania wózków akumulacyjnych i miejsca do ich garażowania. Tak właśnie funkcjonuje większość przedsiębiorstw i można powiedzieć, że organizacja magazynu produkcyjnego jest wtedy poprawna.

W większości magazynów znajdują się wymienione wyżej strefy, największe znaczenie ma pole odkładcze. Powinno zostać wyposażone w skrzynki i palety układane w sposób dobrze zorganizowany. To gwarancja dobrej organizacji.

Organizacja magazynu w oparciu o nowoczesny model zarządzania

Magazynem musi kierować doświadczona kadra. Samo wyposażenie i ustalenie stref nie wystarczy. Zarządzanie magazynem to bardzo duże wyzwanie, a w jego skład wchodzi zapewnienie odpowiednich warunków pracy, zatrudnienie odpowiedniej ilości pracowników, a także dbanie o dotrzymywanie terminów dostaw.

W magazynie musi obowiązywać dobrze funkcjonujący system dystrybucji. Umożliwia bezawaryjne zarządzanie obiektem, co oszczędza bardzo dużo czasu.

Praktyczny projekt magazynu

Każdy właściciel magazynu chce, aby jego obiekt pracował szybko i wydajnie. Warto w tym celu przygotować kompleksowy projekt magazynu, z uwzględnieniem wszystkich wymagań co do organizacji przestrzeni.

Organizacja magazynu produkcyjnego pozwoli uczynić przestrzeń wydajną, bezpieczną i przyjemną do realizacji wszelkich procesów logistycznych. Usprawnienie funkcjonowania magazynu da się przeprowadzić kompleksowo, wystarczy jedynie wdrożyć odpowiednie zasady organizacji magazynu. Warto wypróbować powyższe wskazówki, a na pewno zarządzanie obiektem nie będzie powodowało wielkich problemów organizacyjnych. 

Pozdrawiamy

amRACK