Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Wyposażenie Magazynu - Na Co Zwrócić Uwagę? zdjęcie nr 1

Wyposażenie magazynu – na co zwrócić uwagę?

11 grudnia 2022

Magazyny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie logistycznym. Od ich sprawnego funkcjonowania zależy terminowość realizowanych zamówień. W dzisiejszym artykule omówimy wyposażenie magazynu niezbędne do poprawnego wykonywania podstawowych funkcji.

Techniczne wyposażenie magazynu w zależności od rodzaju wykorzystywanych urządzeń

To, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w magazynie, w dużej mierze zależy od:

  • powierzchni magazynu,
  • wysokości obiektu,
  • rodzaju przechowywanego asortymentu,
  • sposobu składowania oraz transportowania towarów.

Zakres wyposażenia magazynu jest szerszy, jeżeli działalność prowadzona jest na skalę krajową lub międzynarodową. W zależności od tego, jakie urządzenia są wykorzystywane w magazynie, można prowadzić obiekt:

  • Niezmechanizowany – magazyn manualny. Obsługa towarów odbywa się ręcznie, bez środków transportu mechanicznego;
  • Zmechanizowany – magazyn zmechanizowany. Obsługa towarów odbywa się z pomocą wózków widłowych lub przenośnych rolek;
  • Zautomatyzowany – magazyn automatyczny. Ruch towarów odbywa się bez udziału człowieka, w sposób zdalny poprzez komendy umieszczane w systemie komputerowym.

Od czego zależy techniczne wyposażenie magazynu?

Założenie magazynu jest kluczowym etapem rozwoju firmy zajmującej się dystrybucją towarów. Zacznijmy od tego, że wyposażenie techniczne magazynów jest uzależnione od wielkości dostępnej powierzchni użytkowej, wysokości obiektu, rodzaju składowanych towarów oraz wersji zarządzania, na którą się zdecydujesz: ręczna, mechaniczna, automatyczna. Jest to punkt wyjścia do podejmowania dalszych decyzji o konkretnych rodzajach regałów magazynowych oraz urządzeń do ich obsługi.

Jeżeli wybór padnie na magazyn automatyczny, trzeba przygotować się na konieczność przystosowania obiektu do zastosowania innowacyjnych technologii i sterowania zdalnego. W przypadku obiektów zmechanizowanych wymagany jest zakup wózków widłowych, przenośników czy dźwignic.

Magazyn zmechanizowany – wyposażenie

Wyposażenie magazynu zmechanizowanego obejmuje przede wszystkim wózki widłowe. Dostępnych jest ich kilka rodzajów m.in. napędzane elektrycznie lub gazem, z widłami czołowymi lub bocznymi.

Niezbędne są również przenośniki: rolkowe, taśmowe lub wałkowe. Umożliwiają transport ciągły towarów, aż do momentu, gdy zostaną pobrane przez pracownika.

Wyposażenie w magazynie zmechanizowanym należy także uzupełnić o urządzenia transportu przerywanego, czyli dźwignice i wciągarki. Pozwalają na pionowe przemieszczanie ładunków.

Nie należy również zapominać, że wśród technicznego wyposażenia magazynu znajdują się regały magazynowe. Najczęściej obiekt wzbogacany jest o:

  • regały paletowe – najpopularniejsze i podstawowe wyposażenie magazynu. Dostępnych jest ich kilka rodzajów: regały paletowe rzędowe (najbardziej uniwersalne), regały paletowe wjezdne, regały paletowe przejezdne, regały paletowe przepływowe;
  • regały półkowe – umożliwiają przechowywanie towarów drobnicowych,
  • wielopoziomowe systemy składowania – proste i ekonomiczne konstrukcje maksymalnie wykorzystujące powierzchnię użytkową. Rozwiązują wiele problemów logistycznych.

Wyposażenie magazynu zautomatyzowanego

Magazyny automatyczne przesycone są technologią. Są projektowane w przemyślany sposób, z uwzględnieniem urządzeń wykonujących czynności za fizycznych pracowników.

Zastosowane rozwiązania automatyczne przyspieszają wiele procesów, a także pozwalają na prowadzenie działalności 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kompletując wyposażenie w magazynie zautomatyzowanym, trzeba zaopatrzyć się w:

  • układnice paletowe i pojemnikowe,
  • systemy przenośników,
  • pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo (AGV / LGV),
  • system składowania Pallet Shuttle i wiele innych.

Towary w magazynach automatycznych docierają do operatorów wyłącznie za pomocą urządzeń automatycznych. Nie ma do nich bezpośredniego dostępu. Skraca to znacznie czas kompletacji, ogranicza ryzyko wypadków między regałami.

Wyposażenie specjalne magazynu

W przypadku niektórych branż zastosowania nie znajdują standardowe, powszechnie znane obiekty magazynowe, głównie ze względu na specyficzne rodzaje składowanych towarów oraz warunki, jakich wymagają do utrzymania świeżości i przydatności do spożycia. Najczęściej chodzi tu o owoce, warzywa, mrożonki, mięso, ale także paliwa.

Magazyn specjalny potrzebuje specjalistycznej infrastruktury. Zatem jakie jest wyposażenie magazynu w tym przypadku? Przede wszystkim należy zadbać o wydzielenie mroźni oraz chłodni, w których uda się utrzymać właściwą, niską temperaturę. Należy dobrać regały magazynowe odporne na skrajne warunki. Praktyczny sposób składowania umożliwiają regały paletowe wjezdne, przepływowe oraz push-back. Często do chłodni są wprowadzane regały przesuwne lub Pallet Shuttle. Pozwalają na szybki i bezproblemowy dostęp do towarów, bez narażania pracowników na wychłodzenie.

Wyposażenie magazynu wysokiego składowania, jak i standardowych obiektów – podsumowanie

Warto zadbać o kompleksowe wyposażenie magazynu, zarówno pod względem miejsc do składowania towarów, jak i ich obsługi. W dzisiejszych czasach warto stawiać na rozwiązania ułatwiające pracę, skracające czas kompletacji zamówień i realizacji poszczególnych procesów. Czas to pieniądz. 

Pozdrawiamy

amRACK