Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Składowanie Blokowe – Magazyn Bez Regałów? zdjęcie nr 1

Składowanie blokowe – magazyn bez regałów?

11 grudnia 2022

Jak wyobrażasz sobie najprostszy sposób magazynowania ładunków? Odpowiedzią jest składowanie blokowe. Ta metoda wyróżnia się największą funkcjonalnością spośród wszystkich dostępnych rozwiązań.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest składowanie blokowe w magazynie,
  • wady i zalety składowania blokowego,
  • kiedy blokowe składowanie sprawdza się najlepiej.

Składowanie blokowe – definicja

Składowanie blokowe polega na układaniu jednostek ładunkowych, czyli palet, pojemników, produktów luzem w stosy, jeden na drugim, na posadzce, bez użycia regałów. To, na jakim nośniku będą przechowywane towary, jest uzależnione od ich specyfiki oraz przyjętej polityki magazynowej. Najważniejsze jest, aby wycyrklować takie obciążenie, które nie zaszkodzi pozostałym artykułom.

Stos stworzony z delikatnych towarów może ulec zawaleniu, dlatego należy dostosować ten rodzaj składowania do typu przechowywanego asortymentu.

Efektywne składowanie w stosach polega również na wdrożeniu odpowiedniej strategii:

  • rotacja zapasów — FIFO lub LIFO, w zależności od rodzaju składowanych produktów;
  • kategoryzacja produktów — w oddzielnych blokach należy składować towary o różnych wymaganiach i przepustowości;
  • monitorowanie stanu zapasów — gwarantuje śledzenie na bieżąco ilości i dostępności produktów. Magazyn blokowy jest dzięki temu pod pełną kontrolą. Warto do tego wykorzystać nowoczesny system zarządzania WMS.

Składowanie blokowe – wady i zalety

Zalety składowania blokowego

  • Oszczędności – w związku z tym, że nie ma konieczności zakupu regałów magazynowych, już na samym początku możesz zaoszczędzić na wyposażeniu. Zwykle konstrukcje do składowania są największym kosztem dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność w branży magazynowej.
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – układając ładunku w stosach i blokach, można znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń magazynową. Rozwiązanie to eliminuje większość korytarzy obsługowych wymaganych przy regałach magazynowych.
  • Proste zarządzanie asortymentem – towary są podzielone według rodzajów, ich uporządkowanie jest więc na naprawdę wysokim poziomie. Nie mogą zdarzyć się błędy, ponieważ przedmioty mogą ulec zniszczeniu lub zagubieniu. Bloki ładunkowe są bardzo łatwe w obsłudze i transporcie.

Zalety składowania blokowego pokazują, jak wiele dobrego magazyn zyskuje po jego wdrożeniu. Zwiększa się jego wydajność, przestrzeń jest zoptymalizowana, a zarządzanie zapasami ułatwione. Dla wielu przedsiębiorców składowanie blokowe jest atrakcyjnym rozwiązaniem.

Wady składowania blokowego

  • Ograniczona wysokość składowania – stos towarów nie może być zbyt wysoki, ponieważ może dojść do jego zawalenia, a tym samym uszkodzenia towarów.
  • Większe ryzyko uszkodzenia towarów – jeżeli ciężar ładunków ułożonych w stosie będzie zbyt duży, te znajdujące się najniżej mogą ulec zgnieceniu.
  • Większe ryzyko wypadków – składowanie blokowe wiąże się z ryzykiem osuwania ładunków, nie ma amortyzacji przed upadkiem na urządzenia transportowe. Wdrażając ten system, trzeba liczyć się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia pracowników i bezpieczeństwa towarów.

Biorąc pod uwagę wady i zalety składowania blokowego, można sprawnie zarządzać magazynem, eliminując ryzyko uszkodzenia ładunków i zwiększając bezpieczeństwo operacyjne. 

Kiedy składowanie blokowe w magazynie sprawdza się najlepiej?

Chcesz wprowadzić do swojego magazynu składowanie blokowe? Wady i zalety tego rozwiązania przedstawione powyżej, pozwalają znaleźć odpowiedź na pytanie, czy to rozwiązanie dla Ciebie. Ten rodzaj składowania można zastosować w magazynach obsługujących towary przystosowane do składowania w stosach. Uproszczone operacje i ograniczone koszty początkowe są największym atutem tego rozwiązania.

Ta metoda składowania ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy rotacja towarów w magazynie jest bardzo niska, ponieważ nie ma możliwości zwiększenia operacji przyjęć i wydawania zamówień. Im mniej operacji, tym stabilność całej konstrukcji jest znacznie większa.

Najczęściej na blokowe składowanie decydują się przedsiębiorcy o ograniczonych możliwościach inwestycyjnych, a także dostępności mniejszej ilości przestrzeni do rozlokowania jednostek ładunkowych. Jeżeli firma ma spore zasoby finansowe, zwykle wybiera metody składowania znacznie mniej narażające ładunki na ewentualne uszkodzenia.

Wykorzystać można składowanie blokowe także w tradycyjnych magazynach typu cross-docking albo w tymczasowych buforach magazynowych, jako sposób na przejściowe składowanie towarów, które czekają na posortowanie.

Decyzję o wdrożeniu do magazynu składowania blokowego najczęściej podejmują przedsiębiorcy, którzy mają do obsługi:

  • podobne towary pod względem rozmiaru, rodzaju lub wymagań składowania. Najczęściej dotyczy to asortymentu dostarczanego i odbieranego w dużych partiach;
  • towary o wysokiej różnorodności, co pozwala na ich składowanie w oddzielnych blokach, w celu utrzymania porządku;
  • palety, na których są składowane towary. Szczególnie sprawdza się przy bardzo dużej ilości.

Składowanie blokowe w magazynie – podsumowanie

W niektórych obiektach składowanie blokowe jak najbardziej ma rację bytu, posiada wiele zalet, ale trzeba mieć także świadomość wad, spośród których największa to bardzo duże ryzyko uszkodzenia towarów oraz spore zagrożenie dla pracowników obsługujących jednostki. Jednak ta technika składowania w przypadku tradycyjnych magazynów sprawdza się i może być także wykorzystywana w przypadku awaryjnych sytuacji. Warto ją znać, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie z niej skorzystać, aby właściwie przechować towary. 

Pozdrawiamy

amRACK