Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Strefy W Magazynie - Podział, Rodzaje, Cechy zdjęcie nr 1

Strefy w magazynie – podział, rodzaje, cechy

02 grudnia 2022

Aby magazyn mógł funkcjonować sprawnie i bezpiecznie, konieczne jest wydzielenie w nim stref. Każda z nich powinna realizować inne zadania, a to pozwoli na uporządkowanie przestrzeni i właściwe zagospodarowanie magazynu.

W czym pomaga podział magazynu na strefy?

Wydzielenie stref w magazynie pomaga w zapanowaniu nad chaosem, jaki w taką działalność może się wkraść. Jeżeli zadania są wykonywane w poszczególnych strefach, pracownicy nie mają najmniejszych problemów z realizowaniem zleconych im obowiązków. Praca przebiega szybko, wydajnie i bezpiecznie. Strefy w magazynie powinno się wyznaczyć już na etapie projektowania obiektu.

Właściwe zaprojektowanie przestrzeni magazynowej oraz wytyczenie stref ułatwia realizację wielu procesów. Przede wszystkim:

  • przestrzeń magazynowa jest optymalnie wykorzystana,
  • dostęp do wszystkich towarów jest bezproblemowy,
  • można uzyskać najwyższy wskaźnik rotacji towarów,
  • przeładowywanie towarów odbywa się w minimalnym, niezbędnym zakresie,
  • występuje duża elastyczność w rozmieszczaniu towarów w magazynie,
  • kontrola stanu magazynowego nie stanowi większego problemu,
  • praca jest komfortowa i bezpieczna,
  • trasy pokonywane przez pracowników są znacznie krótsze, a to oszczędza czas, energię i zwiększa zadowolenie z realizowanych obowiązków.

Podział magazynu na strefy magazynowe

Strefa rozładunkowo-załadunkowa

Miejsce, w którym rozładowywane są towary dostarczane od dostawców, a następnie są ładowane w celu przetransportowania do klientów. Ta strefa może być bezpośrednio połączona z magazynem, np. przez bramę wjazdową, albo pośrednio np. za pomocą rampy pośredniej lub śluzy.

Strefa rozładunkowo-załadunkowa powinna być wzbogacona o rampy, platformy podnośnikowe i inne urządzenia ułatwiające rozładunek.

Jeżeli rotacja towarów w magazynie jest ogromna, czasem strefa rozładunkowa i załadunkowa wytyczane są oddzielnie, w celu zmniejszenia chaosu i usprawnienia procesów.

Strefa przyjęć w magazynie

Odbywa się tu przyjmowanie towarów, kontrola ilości oraz jakości zamówienia. Dochodzi do sortowania i etykietowania ładunków. Zadaniem pracowników jest wskazanie, do jakiej kolejnej strefy magazynu towary trafią.

Strefa przyjęć jest oddzielona od innych, aby nie zakłócać funkcjonowania całego magazynu. Czasem łączy się ją ze strefą wysyłki towarów.

Strefa składowania w magazynie

Jest to właściwy magazyn, w którym towary umieszczane są na regałach magazynowych. Znajduje się tu również wiele urządzeń oraz maszyn, które umożliwiają transport i obsługę towarów m.in. wózki widłowe, suwnice, urządzenia dźwignicowe.

Strefa składowania bardzo często łączona jest ze strefą kompletacji zamówień.

Strefa buforowa w magazynie

Jest to miejsce tymczasowego składowania towarów oczekujących na uczestnictwo w dalszych procesach. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w obiektach, gdzie tempo zaopatrzenia nie odzwierciedla tempa konsumpcji produktów. Pomaga także uporządkować lub zorganizować towar niezbędny do dalszej kompletacji zamówienia.

Niejednokrotnie bufor znajduje się blisko strefy wysyłki i przybiera formę kanału przepływowego. Towar oczekuje tam na załadowanie i wyruszenie w dalszą drogę do klienta.

Strefa kompletacji

Nie w każdym magazynie występuje ta strefa. Na pewno nie pojawi się tam, gdzie gromadzone są duże ilości takich samych towarów. Najczęściej znajduje zastosowanie w magazynach obsługujących małe firmy i klientów detalicznych, ponieważ zamówienia są często złożone, bardzo zróżnicowane i obejmują wiele typów produktów.

Strefa wydań, czyli wysyłki

Jest to miejsce pakowania i oznaczania zamówień, a następnie są one przekazywane do strefy załadunkowej. Sprawnie funkcjonujący punkt wydań gwarantuje szybką realizację zamówień na czas. Udaje się to zwykle, gdy pracownicy mają dostęp do nowoczesnych urządzeń pakujących i etykietujących.

Strefa usługowa

Jest niezbędną częścią każdego magazynu, choć nie realizuje jego podstawowych funkcji. Jest to przestrzeń, w której znajdują się toalety, biura, szatnie, pomieszczenia socjalne, punkty obsługi klienta, dział kontroli.

Strefy funkcjonalne magazynu ułatwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Wytyczenie zasad organizacji przestrzeni poprzez podział na strefy sprawdza się rewelacyjnie w każdym magazynie. Wystarczy przydzielić do każdej z nich zadania, a można z łatwością zapanować nad chaosem, a także maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową. Pracownicy nie będą mieli większych problemów, aby realizować obowiązki w szybki, efektywny i bezpieczny sposób.

Kluczową rolę w budowaniu stref magazynowych odgrywa wyposażenie. Istotne jest, aby było kompletne. Należy zadbać o bezpieczne, wysokiej jakości regały magazynowe przystosowane do składowania najczęściej obsługiwanych towarów, ale także o urządzenia do ich obsługi, przyjmowania i wydawania towarów, a następnie do rozmieszczania ich na półkach. Im pełniejsze będzie wyposażenie magazynu, tym uda się wykonywać poszczególne procesy znacznie szybciej, bezpieczniej i efektywniej.

Podstawowe strefy w magazynie – podsumowanie

Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni magazynowej można stworzyć obiekt wydajny, bezpieczny i w pełni przystosowany do potrzeb klientów. Podział na strefy optymalizuje przestrzeń magazynową, minimalizuje ryzyko chaosu, a także oszczędza czas pracowników i oczekujących na zamówienie klientów. 

Pozdrawiamy

amRACK