Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
minirack

Magazyn tradycyjny, półautomatyczny i automatyczny — czym się różnią?

02 grudnia 2022

Zmiany w branży magazynowej są zauważalne z roku na rok. Szeroko pojęta automatyzacja wkracza do biznesu, ułatwiając realizację wielu procesów logistycznych. Z drugiej jednak strony nadal funkcjonują magazyny tradycyjne. Istnieje także rozwiązanie kompromisowe, czyli magazyn półautomatyczny. Czym się od siebie różnią? Jakie cechy je wyróżniają?

Magazyn tradycyjny

Inaczej nazywany jest magazynem manualnym. Sposób budowy i organizacji przestrzeni zostały wypracowane przez lata rozwijania się branży magazynowej. Aby można było mówić o magazynie tradycyjnym, w jego strukturze nie może być urządzeń działających w sposób automatyczny. Wszelkie operacje magazynowe są wykonywane przez pracowników, których zadaniem jest obsługa towarów przy użyciu pojazdów i narzędzi wymagających ich obecności.

W magazynach tradycyjnych powszechnie stosuje się wózki paletowe czy podnośniki systemowe. Manualna organizacja pracy daje większą swobodę, szczególnie jeżeli działalność ma charakter sezonowy. W każdej chwili do obsługi towarów można zatrudnić większą ilość pracowników, nie muszą oni posiadać wiedzy technicznej, jedynie znać podstawowe zasady BHP i wykazywać się chęcią do pracy.

Tradycyjne podejście do magazynowania umożliwia prowadzenie działalności bez skomplikowanych procedur, łatwiej jest dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na rynku, ale niestety trzeba liczyć się z prawdopodobieństwem błędów ze względu na czynnik ludzki. Na głowie ma się również ciągłą rekrutację i poszukiwanie nowych pracowników chętnych do pracy.

Magazyn półautomatyczny

W tych magazynach występują już nieco bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiające przyspieszenie wielu procesów logistycznych. Nowe technologie odgrywają znacznie większą rolę niż sami pracownicy magazynu. Najczęściej właściciel decyduje się na zastosowanie jednego lub kilku rozwiązań automatycznych m.in. systemu zarządzania zasobami.

Dzięki korzystaniu ze zdalnego systemu monitorowania zasobów i obsługi zamówień można wyeliminować wiele błędów przy kompletacji towarów. Rzadziej w magazynie półautomatycznym zdarzają się pomyłki operatorów, a to także generuje znacznie mniejsze koszty.

Częściowo zautomatyzowany magazyn jest znacznie bardziej rentowny niż obiekt tradycyjny. Procesy logistyczne mogą być znacznie rozbudowane, uda się je przeprowadzić o wiele szybciej.

Magazyn automatyczny

Pierwsze miejsce w magazynie odgrywa technologia. Jest od początku do końca projektowany z uwzględnieniem rozwiązań automatycznych. W skład stosowanych systemów wchodzą m.in.:

  • układnice paletowe i pojemnikowe,
  • systemy przenośników,
  • pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo (AGV / LGV),
  • system składowania Pallet Shuttle.

Towary do operatorów dostarczane są wyłącznie za pomocą urządzeń automatycznych. Pomaga to w zmniejszeniu ilości wypadków na terenie magazynu, a także jest mniejsze ryzyko uszkodzenia wyposażenia m.in. regałów magazynowych.

Automatyzacja magazynowa zwiększa wydajność pracy, działalność można przeprowadzić 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób, wiele czynności wykonywanych dotychczas przez ludzi zastępują maszyny. Poprawia się komfort i bezpieczeństwo pracy. Wdrożenie automatycznych rozwiązań jest dobrym pomysłem, gdy firma chce się rozwijać i stawia na nowoczesne podejście do biznesu.

Automatyczny magazyn wysokiego składowania wiąże się jednak z koniecznością dużej inwestycji na samym początku. Trzeba kupić dodatkowe urządzenia oraz oprogramowania. Modernizacji musi ulec infrastruktura magazynowa. Podstawą jest automatyczna identyfikacja produktów poprzez kody kreskowe i dedykowane do nich czytniki. Weryfikacja pakowanych towarów odbywa się poprzez system zdalny gromadzący wszystkie dane w komputerze.

Często przedsiębiorcy zastanawiają się, jakie obszary w magazynie warto zautomatyzować. Odpowiedź jest prosta: wszystkie. Surowce, towary i wyroby zarządzane bezobsługowo poprzez automatyczne urządzenia magazynowe są o wiele bezpieczniejsze niż w magazynie tradycyjnym. Zmniejszają się koszty wielu operacji, z uwagi na szybką realizację.

Trzeba jedynie przełknąć konieczność poczynienia dużej inwestycji początkowej, a można stać się właścicielem magazynu automatycznego dostosowanego do aktualnych potrzeb branży oraz klientów.

Magazyn dostosowany do Twoich potrzeb

Choć magazyn automatyczny jest opcją najwygodniejszą, trzeba mieć świadomość, że nie zawsze stanowi najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu. Decyzję o rodzaju obiektu i jego wyposażeniu należy podjąć po gruntownej analizie, omówieniu spraw finansowych i przedstawieniu planów na przyszłość. Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest wniesienie biznesu na wyższy poziom. Czasem warto robić to stopniowo: od magazynu tradycyjnego, przez półautomatyczny aż po automatyczny. 

Pozdrawiamy

amRACK