Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Paletowe A Zarządzanie Zapasami - Jakie Narzędzia Warto Zastosować? zdjęcie nr 1

Regały paletowe a zarządzanie zapasami – jakie narzędzia warto zastosować?

18 kwietnia 2023

W sytuacji rosnących kosztów prowadzenia działalności, warto przyjrzeć się sposobom zarządzania zapasami w magazynie. Wiele możesz zaoszczędzić wprowadzając korzystne dla siebie zmiany. Metod zarządzania zapasami w magazynie jest kilka: FIFO, LIFO, FEFO. Wprowadzając je do magazynu, konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Jakich?

Regały paletowe a zarządzanie zapasami – dostępne metody

Poznając różne metody zarządzania zapasami, można wybrać regały paletowe spełniające oczekiwania, usprawniające realizację wielu procesów. Poprawi to znacznie wydajność pracy i zapewni oszczędności na wielu poziomach.

Metoda FIFO

Ładunki obsługiwane są zgodnie z kolejnością ich przyjęcia, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło (First In, First Out). Jest to zdecydowanie najprostsza we wdrożeniu metoda. Gwarantuje, że w Twoim magazynie nie będzie zalegał towar.

Metoda LIFO

Zarządzanie zapasami odbywa się zgodnie z zasadą: ostatnie weszło, pierwsze wyszło (Last In, Last Out). Jest to odwrotna metoda do FIFO. W pierwszej kolejności obsługiwany jest tutaj towar przyjęty jako ostatni.

Tego typu systemy zarządzania magazynem nie sprawdzają się w przypadku obsługi towarów szybko psujących się lub mających krótką datę ważności.

Metoda FEFO

Rozwinięciem skrótu jest Fist Expired, Fist Out. Oznacza to, że jeżeli data przydatności jednego towaru jest krótsza niż drugiego, to ten pierwszy powinien opuścić magazyn wcześniej. Nie ma tutaj znaczenia, która jednostka pojawiła się w magazynie wcześniej.

Metoda just-in-time

Metoda została opracowana przez zakłady produkcyjne Toyota w Japonii. Opiera się na koncepcji lean management. Pozwala na redukcję poziomu zapasów w całym procesie produkcyjno-magazynowym, a w związku z tym cięcia dotyczą również kosztów. Głównym założeniem jest dostarczanie odpowiedniej wielkości zamówienia dokładnie na czas, gdy zapasy spadają poniżej określony, często przez system, poziom. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu fantastycznie funkcjonuje automatyzacja magazynu. Minimalizuje wykorzystywaną przestrzeń, jak i redukuje koszty.

Metoda EOQ

Chętnie wykorzystywana jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Dzięki niej kontrola zapasów na regałach paletowych odbywa się w znacznie prostszy sposób, ze względu na utrzymywanie optymalnej wielkości zapasów, co pozwala ograniczać koszty zmienne.

Metoda ABC

Narzędzia do zarządzania zapasami w tym modelu ograniczają się do poprawnej klasyfikacji towarów do określonych grup:

  • A – największa wartość zużycia, zapotrzebowanie na towary jest największe. Należy traktować je z największą uwagą.
  • B – umożliwiają generowanie średniego przychodu.
  • C – mają charakter masowy, biorą największy udział w całości asortymentu. Wartości zużycia i zapotrzebowania są tu najmniejsze.

Oprogramowanie do zarządzania magazynem, jak i inne sposoby kontrolowania zapasów

Monitorowanie stanu magazynu jest kluczowym wyzwaniem, przed którym stają właściciele. Analiza danych i prognozowanie zapotrzebowania pozwalają uniknąć niedostatków w momencie kompletowania zamówienia. Dziś przedsiębiorcy mogą korzystać z nowoczesnego oprogramowania WMS do zarządzania magazynem, w którym gromadzone są niezbędne dane o ilości towarów znajdujących się na półkach regałowych. Równie pomocny jest system kodów kreskowych pozwalający na szybkie wprowadzanie informacji o towarach do centralnego systemu zarządzania.

Inne sposoby zarządzania towarami oferują technologie RFID, czyli identyfikujące za pomocą fal radiowych. Umożliwiają odczyt i przesyłanie danych. Pozwalają na skuteczną kontrolę zapasów i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w handlu, jeżeli chodzi o dostępność towarów na półkach.

Dobre praktyczny zarządzania magazynem sprawiają, że towary znajdujące się na regałach paletowych są obsługiwane w poprawny sposób, nigdy ich nie brakuje, a pracownicy mają ułatwione zadanie, jeżeli chodzi o kompletację. Efektywne procesy magazynowe przy dostępności tyle narzędzi są możliwe do wdrożenia.

Pozdrawiamy

amRACK