Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Montaż Regałów Magazynowych - Jak Przebiega Proces? zdjęcie nr 1

Montaż regałów magazynowych – jak przebiega proces?

24 marca 2024

Montaż regałów magazynowych to zadanie dla specjalistów po odpowiednich szkoleniach, zaznajomionych z parametrami technicznymi. Jak prawidłowo i bezpiecznie wykonany powinien być montaż regałów magazynowych?

Samodzielny montaż regałów magazynowych a bezpieczeństwo

W przepisach nie ma wzmianki, że montaż systemów magazynowych musi przeprowadzić specjalistyczna ekipa. Wykonanie tego zadania nie wymaga ukończenia szkolenia, ani posiadania specyficznych uprawnień. Z założenia można więc powierzyć montaż regałów jednemu z pracowników magazynu. Robi się to jednak na własne ryzyko.

Warto pamiętać, że nieprawidłowe przeprowadzenie montażu regałów magazynowych stwarza realne zagrożenie zawalenia się konstrukcji, a przy tym uszkodzenia towarów lub wypadku pracowników.

Składanie regałów magazynowych krok po kroku

Podstawę regału magazynowego należy przymocować do posadzki przy pomocy solidnych śrub. Zapewni to stabilność całej konstrukcji i zapobiegnie jej przechyleniu. Kolejnym etapem jest zamocowanie stalowych słupów – śruby łączące ze sobą poszczególne słupy muszą być solidnie przykręcone. Ostatnim etapem montażu jest umieszczenie na regałach półek.

Istotnym aspektem, na jaki trzeba zwracać uwagę w trakcie montażu konstrukcji, jest regularne sprawdzanie, czy nie odchyla się ona od pionu. Jeżeli takie zjawisko wystąpi, towary będą zsuwały się z półek, a to stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników w magazynie.

Montaż regałów paletowych, jak i każdego innego systemu składowania, musi również uwzględniać zastosowanie odpowiednich elementów zabezpieczających: odbojnic, siatek zabezpieczających czy ograniczników dla palet.

Ważnym czynnikiem poza montażowym jest prawidłowa eksploatacja systemów magazynowych. Istotne jest, aby składowane były na nich towary dostosowane do nośności pod względem wagi, należy dobierać również rozmiar i rodzaj towaru do konkretnej konstrukcji.

Podstawa to profesjonalny montaż i demontaż regałów magazynowych – cena nie powinna grać roli

Tylko odpowiednia instalacja regałów w magazynie gwarantuje prowadzenie bezpiecznej działalności. Istotne jest, aby montaż i demontaż regałów powierzyć specjalistom.

Montowanie regałów magazynowych wymaga postępowania według ściśle określonych kroków, bez pomijania jakichkolwiek z nich. Choć wydaje się to proste, liczą się detale. Cały proces wymaga doświadczenia, sprawności fizycznej, umiejętności obsługi specjalistycznego sprzętu, precyzji i dbałości o szczegóły. Większość firm decyduje się na zatrudnienie specjalistów, dla których montaż i demontaż regałów magazynowych nie stanowią większego problemu, ze względu na doświadczenie. Lepiej zapłacić i mieć pewność prawidłowego wprowadzenia regałów do magazynu.

Profesjonalny montaż regałów sklepowych i innych systemów do składowania

Ekipa specjalistów przybywających do obiektu musi mieć dostatecznie dużo miejsca, aby rozłożyć wszystkie elementy, z których regał jest zbudowany. Należy zapewnić również dostęp do prądu oraz zadbać o porządek w przestrzeni, na której mają znajdować się regały.

Obiekt, do którego mają zostać wprowadzone regały, powinien być pozbawiony pozostałych pracowników. Warto uwzględnić to w organizacji pracy.

Zanim rozpocznie się montaż regałów wysokiego składowania oraz innych systemów do przechowywania towarów, należy przeprowadzić bardzo dokładne pomiary. Zmierzyć należy odchylenie posadzki od poziomu, a także sprawdzić jej nośność. Po zamontowaniu, kontroli podlega wytrzymałość półek na obciążenia. Takie parametry określa producent systemów magazynowych, ale warto je zweryfikować w praktyce, w celu zachowania wysokiego bezpieczeństwa.

Zatrudniając specjalistyczną firmę wykonującą na co dzień montaż i demontaż regałów metalowych, masz pewność, że jej pracownicy posiadają uprawnienia do obsługi sprzętów takich, jak wózki widłowe, podnośniki, samojezdne platformy.

Ile kosztuje montaż i demontaż regałów paletowych oraz innych systemów składowania?

Firmy zajmujące się montażem i demontażem regałów, najczęściej na swoich stronach podają widełki cenowe za świadczone usługi. Wynika to z faktu, że koszt różni się, w zależności od rozmiaru konstrukcji i stopnia skomplikowania koniecznych do przeprowadzenia prac. Inaczej wyceniane są statyczne, a inaczej automatyczne systemy magazynowe.

Chcąc zlecić montaż regałów magazynowych, warto poprosić wybraną firmę o ofertę, uwzględniając specyficzne potrzeby prowadzonego biznesu.

Jak zaplanować bezpieczny montaż regałów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, odpowiedzialność za prawidłowy montaż regałów paletowych oraz pozostałych systemów składowania, spoczywa na właścicielu magazynu.

W celu zachowania wszelkich aspektów bezpieczeństwa należy polegać na dokumentacji dostarczonej przez producentów regałów magazynowych. Znajdują się tam informacje o dopuszczalnym obciążeniu, zaświadczenia o wynikach badań, instrukcje montażu, demontażu oraz użytkowania.

Zgodnie z przepisami, pracodawca powinien pilnować dopuszczalnej masy składowanych towarów i nie dopuszczać do przeciążenia półek. Po zamontowaniu, w widocznych miejscach na regałach powinny znaleźć się informacje o dopuszczalnym obciążeniu, czytelne dla wszystkich pracowników.

Pozdrawiamy

amRACK