Gniazdo regałowe – definicja, obliczanie, oznaczenia
Gniazdo regałowe, najprościej mówiąc, to jeden poziom składowania, który może pomieścić jedną lub więcej jednostek ładunkowych, w zależności od zastosowanej głębokości. Bezpieczne składowanie jednostek magazynowych jest możliwe tylko wtedy, gdy ma się kompletną wiedzę na temat nośności poszczególnych gniazd regałowych.
Co to jest gniazdo regałowe?
Każda kolumna regału posiada gniazdo regałowe, które służy do składowania jednostek ładunkowych. Są to zazwyczaj palety, które mogą być przechowywane w ilości jednej na głębokość lub więcej, w zależności od rozmiaru konstrukcji.
Wyposażone w solidne gniazda regałowe konstrukcje magazynowe umożliwiają bezpieczne składowanie towarów, ułatwiają do nich dostęp, a tym samym bezproblemowe zarządzanie towarami. Ich wydawanie, jak i przyjmowanie nie stanowi żadnego problemu.
Gniazdo ładunkowe regału – jak obliczyć?
Musisz znać masę największego obciążenia elementów nośnych gniazda regałowego, aby nie doprowadzić do jego przeciążenia. Zbyt duża waga towarów mogłaby załamać konstrukcję i doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.
Gniazdo magazynowe ma nośność obejmującą masę składowanej jednostki ładunkowej wraz z urządzeniami pomocniczymi służącymi do składowania, czyli paletami, opakowaniami, klamrami czy taśmami. Sumując wszystkie wartości pod względem wagi, uzyskasz odpowiedź, jaką nośność ma gniazdo ładunkowe regału. Jak obliczyć już w tej sytuacji wiesz, więc na pewno w tym zakresie nie popełnisz błędu mogącego spowodować poważną awarię w magazynie.
Gniazdo regałowe – konieczne oznaczenia
Przy każdym gnieździe regałowym należy umieścić widoczne oznaczenia informujące o nośności. Dzięki temu pracownicy magazynu będą pilnowali dopuszczalnej wagi towarów, które mogą znaleźć się na poszczególnych poziomach regałów magazynowych.
Informację o nośności gniazda regałowego warto podać wraz z najważniejszymi informacjami o samym regale magazynowym: producencie, przeznaczeniu, parametrach technicznych.
Pozdrawiamy