Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regał Ramowy - Czym Jest I Jak Go Stosować? zdjęcie nr 1

Czym jest regał ramowym i jak go wykorzystać

13 listopada 2022

Elementy wyposażenia pozwalają na zachowanie ładu i porządku w magazynowej przestrzeni. Jedną z opcji, na jaką możesz się zdecydować, jest regał ramowy. Wykorzystasz go do składowania asortymentu z wielu branż. Przedstawiamy charakterystykę regałów ramowych oraz opcje ich zastosowania w magazynie.

Regał ramowy – co to jest?

Konstrukcja składa się z powtarzającego się układu ramowego, w którego skład wchodzą poprzeczne belki przymocowane do słupów nośnych przy użyciu stężeń. Najczęściej regały ramowe wykorzystywane są do składowania lekkich lub średnio ciężkich towarów, zarówno zgromadzonych w opakowaniach, jak i na paletach.

Rodzaje regałów ramowych

Podział ze względu na sposób składowania:

  • regały ramowe bezpółkowe – inna nazwa to regał paletowy ramowy. Składa się z poziomych belek, na których umieszczane są palety. Konstrukcja przystosowana jest do obsługi europalet i palet przemysłowych przy użyciu wózków widłowych oraz suwnic;
  • regały ramowe półkowe – konstrukcja składa się z półek do przechowywania asortymentu w opakowaniach zbiorczych. Najczęściej regał ramowy półkowy znajduje zastosowanie przy składowaniu towarów o niewielkich gabarytach. Ich obsługa zwykle odbywa się ręcznie. Najczęściej są wykorzystywane w sklepach oraz warsztatach.

Regał stały ramowy przepływowy

Wśród wielu systemów magazynowych zdecydować możesz się również na zakup regału przepływowego, w którym transport towarów odbywa się na specjalnych uchylnych rolkach, na które oddziałuje siła grawitacji. Obsługa odbywa się tu na zasadach FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło.

Regały ramowe a bezpieczeństwo w magazynie

Każda instalacja regałowa musi odznaczać się wysoką jakością, przystosowaniem do potrzeb magazynowych, a także pełnym wykorzystaniem potencjału, jaki drzemie w obiekcie. Zarówno regał paletowy ramowy, jak i dostępny w formie półkowej jest w stanie zaspokoić potrzeby użytkownika ze względu na opcje konfiguracji i możliwość dokupienia wyposażenia dodatkowego.

Należy pamiętać, że konstrukcje ramowe świetnie sprawdzą się, ale tylko wtedy, gdy będą wykonane z najwyższej jakości materiałów, a przy ich obsłudze przestrzegane będą zasady BHP.

Zwróć uwagę na jakość wykonania regałów ramowych

Wielu inwestorom zależy na tym, aby wprowadzić do swojego magazynu konstrukcje bezpieczne i niezawodne. Zastanawiasz się, czy zabudowa ramowa właśnie do nich należy? Zdecydowanie tak, jeżeli regały stałe ramowe zostaną wykonane z najwyższej jakości ram nośnych i belek poziomych.

Ważna jest nośność

Każdy regał ramowy składa się z 2 ram i kilku par belek. Tworzą one poziomy system składowania. Każda rama oraz belka mają dopuszczalną nośność. Wystarczy nie przekraczać najwyższych wartości, aby uniknąć poważnej katastrofy w magazynie. Oczywiście znaczenie ma także jakość wykonania elementów, a także zastosowanych materiałów.

Co do nośności regału, warto także zwrócić uwagę na jakość stężenia łączącego ramy i belki ze sobą. Element ten zwykle wykonywany jest z blachy ocynkowanej, ma kształt zamkniętej litery C. Na każdym końcu stężenia jest otwór montażowy. W zależności od konstrukcji ramy, stężenia mogą być poziome lub ukośne.

Sposób ustawienia też ma znaczenie

Wpływ na bezpieczeństwo w magazynie ma także sposób ustawienia regałów ramowych. Jeżeli chcesz stworzyć rząd konstrukcji, najlepiej wykorzystać do tego minimum trzy regały ramowe. Jeżeli są pojedyncze, powinny być ustawione pod ścianą.

W przypadku konfiguracji podwójnej dostęp do towarów musi być z obu stron. W tym wypadku należy zadbać o odpowiednią szerokość korytarzy roboczych, aby zapewnić bezpieczną obsługę przy użyciu wózków widłowych.

Ze względów bezpieczeństwa, skrajne ramy regałów powinny być wyższe o 50 cm od wewnętrznych. Umożliwi to stabilizację konstrukcji i zapewnienie właściwego zabezpieczenia ładunków.

Pozdrawiamy

amRACK