Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Chciałbym Wyposażyć Swój Magazyn W Regały - Od Czego Zacząć? zdjęcie nr 1

Chciałbym wyposażyć swój magazyn w regały – od czego zacząć?

25 listopada 2021

Magazyn jest bardzo ważnym elementem łańcucha dostaw. Procesy w nim zachodzące wpływają na szybkość przepływu towarów i efektywność realizacji zamówień. Dbając o profesjonalne wyposażenie magazynu jesteś w stanie wpłynąć na jakość i sprawność procesów logistycznych. Kompletując regały magazynowe, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • wielkość magazynu, którego jesteś właścicielem,
  • rodzaj magazynowych towarów,
  • rodzaj jednostek ładunkowych,
  • częstotliwość rotacji towarów.

Regały magazynowe są najważniejszymi elementami wyposażenia każdego magazynu. Decydując się na wybór systemów trwałych, niezawodnych i solidnych, masz szansę prowadzić magazyn bez większych problemów. Co więcej, klienci będą zachwyceni z bezpiecznego składowania towarów oraz realizacji zamówień bez opóźnień.

Wybór regałów do składowania towarów jest dziś bardzo duży, dlatego jesteś w stanie postawić na rozwiązania w każdym aspekcie dopasowane do specyfiki działalności, jaką prowadzisz. Dostępne są m.in. w pełni zautomatyzowane regały z układnicami, a także klasyczne regały półkowe do obsługi ręcznej. Bardzo dużą popularnością cieszą się również regały paletowe stanowiące podstawowe wyposażenie magazynów na całym świecie.

Inwestycja w regały paletowe zawsze się opłaca. Dlaczego?

Regały paletowe zaliczane są do grona najbardziej uniwersalnych systemów do składowania, jakie możesz wprowadzić do magazynu. Pozwalają na składowanie towarów spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych. Dostępnych jest ich kilka rodzajów:

  • regały paletowe rzędowe – są najtańszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem przeznaczonym do składowania towarów na paletach. Sprawdzają się one także, jako miejsce przechowywania towarów drobnicowych. Wszystko, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego. Regały paletowe zapewniają bezpośredni dostęp do wszystkich składowanych towarów, dzięki czemu możliwe jest składowanie produktów wielu typów.
  • regały paletowe wjezdne (drive-in) – umożliwiają efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej, redukują korytarze robocze. Świetnie sprawdzają się w magazynach wysokiego składowania o bardzo dużym zagęszczeniu towarów. Najczęściej obowiązuje w ich przypadku system składowania LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło), lecz możliwe jest też składowanie na zasadach FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Wariacją typowych „drive-in-ów” jest pół-automatyczny regał satelitarny shuttle, gdzie transport palet wewnątrz regałów odbywa się za pomocą specjalnej platformy z napędem elektrycznym.
  • regały paletowe mobilne – są to tradycyjne regały paletowe rzędowe, ale umieszczone na specjalnych podwoziach napędzanych elektrycznie, umożliwiających ich przesuwanie. Zmniejszają ilość potrzebnych korytarzy roboczych, a więc za ich sprawą maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń użytkową,
  • regały paletowe przepływowe – system składowania odbywa się na zasadach FIFO (tzw. regały Pallet Flow, w których palety spływają w głąb regału na rolkach za pomocą siły grawitacji) lub LIFO (tzw. regały Push-Back, gdzie palety są umieszczane na zestawie wózków popychanych w głąb regału). Oba te rozwiązania pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej.

Składowanie towarów na paletach jest najefektywniejszą formą magazynowania, na jaką możesz się zdecydować.

W jakich magazynach sprawdzają się regały półkowe?

Jeżeli do składowania są przede wszystkim niespaletyzowane towary, warto wybrać regały półkowe. Są popularnym, łatwym w obsłudze rozwiązaniem do magazynów, sklepów i hurtowni. Najlepiej sprawdzają się przy obsłudze niewielkich partii materiałów, najczęściej w początkujących sklepach internetowych czy niewielkich hurtowniach. Dostępne są w różnych wymiarach oraz opcjach konfiguracji, dlatego jest możliwość ich pełnego dostosowania do aktualnych potrzeb.

Pozdrawiamy

amRACK