Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Przepływowe — Definicja, Rodzaje, Zastosowanie zdjęcie nr 1

Regały przepływowe — definicja, rodzaje, zastosowanie

16 października 2022

Regały przepływowe stanowią specyficzną odmianę regałów magazynowych. Działają dzięki specjalnym rolkom transportowym, które wprawiają palety w ruch. Na regałach tego typu palety automatycznie przesuwają się w miejsce przeznaczone do ich odbioru. Regały przepływowe sprawdzają się w magazynach wielu branż z uwagi na prostą oraz wygodną obsługę. Najczęściej wykorzystywane są jednak w magazynach spożywczych, farmaceutycznych oraz tekstylnych. Nadają się doskonale do miejsc przechowujących towary o krótkim terminie ważności.

Regał przepływowy – definicja

Każdy regał przepływowy jest wyposażony w system rolek do transportu palet. Spaletyzowane towary są natomiast umieszczone na poziomach wyposażonych w obrotowe rolki. Wystarczy uruchomić system, aby doszło do pobrania wskazanej palety i przekazania jej do punktu odbioru wyznaczonego w magazynie.

Przesuwanie palet odbywa się na zasadzie wpływu sił ciężkości – grawitacyjnie. Regały przepływowe przeznaczone są także do obsługi towarów niespaletyzowanych, umieszczonych w kartonach. Zarządzanie regałami nie pochłania dużej ilości energii elektrycznej.

Regał push-back – co to jest?

Regały push-back to odmiana regałów przepływowych, w której punkty załadunku i odbioru towarów są w tym samym miejscu. Regały push-back działają podobnie jak regały drive-in, z tą różnicą, że korytarz w magazynie wzbogacony jest o system rolkowy. Umożliwia to szybki załadunek towarów bez wjeżdżania wózkiem w tunel regału.

Magazyn przepływowy wzbogacony o regały push-back ma maksymalnie wykorzystaną przestrzeń użytkową, a dostępność miejsca do składowania zwiększa się nawet w 80%. Rozładunek i załadunek towarów odbywa się tu bardzo szybko, a magazynowanie jest zgodne z zasadami LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło). W każdej chwili system można rozbudować, w zależności od potrzeb.

Budowa regałów przepływowych

Najczęściej regały przepływowe są zbudowane na konstrukcji regałów paletowych. Można jednak zdecydować się na nieco lżejsze rozwiązania m.in. oparte na regałach półkowych. Wówczas towarami na nich składowanymi są przede wszystkim kartony oraz kuwety. Tym samym w magazynie, w zależności od potrzeb mogą znaleźć się regały paletowe przepływowe lub regały półkowe przepływowe.

W magazynie mogą powstać specjalne ciągi grawitacyjne, które umożliwiają załadowanie towarów z jednej strony i pobranie ich z drugiej. System takiego składowania palet umożliwia skrócenie czasu rozładunku i załadunku.

Zalety regałów przepływowych

Regały paletowe przepływowe są doceniane przede wszystkim za:

  • prosty dostęp do towarów,
  • możliwość zastosowania systemu LIFO oraz FIFO,
  • oszczędność przestrzeni i maksymalne wykorzystanie powierzchni.

Gdzie wykorzystuje się regały przepływowe?

Najczęściej regały przepływowe sprawdzają się w magazynach składujących towary o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Umożliwiają szybką i bezproblemową rotację towarów, która w tym przypadku jest niezbędna.

Regał przepływowy w branży spożywczej

Magazyny spożywcze są najczęstszymi miejscami, gdzie można znaleźć regał przepływowy. W końcu to właśnie produkty spożywcze wyróżniają się krótką datą ważności, szybko się psują, a rotacja nimi musi odbywać się w dynamiczny sposób. Najczęściej regały przepływowe działają tu w systemie FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło), co pozwala uniknąć zbyt długiego przechowywania towarów na półkach. Konstrukcje można zastosować także w chłodniach oraz mroźniach.

Magazyn przepływowy w branży farmaceutycznej

Leki, suplementy diety oraz kosmetyki są w podobnej sytuacji, co produkty spożywcze. Także ich termin do użycia nie jest nieskończony, dlatego warto zastosować ten rodzaj regału w magazynie wraz z systemem FIFO.

W magazynach farmaceutycznych niekoniecznie wszystkie towary muszą być składowane na paletach. Niewielkie opakowania można ustawiać na półkach, dlatego bardzo często magazyny są wzbogacone o regały półkowe przepływowe.

Regały magazynowe przepływowe w branży odzieżowej

Trendy w modzie zmieniają się tak szybko, że zastosowanie regałów przepływowych w magazynach odzieżowych jest jak najbardziej uzasadnione, podobnie jak w branży farmaceutycznej czy spożywczej. Rynek musi zostać zaopatrzony w najnowsze ubrania, dlatego rotacja towarów jest tu naprawdę duża.

Regał przepływowy w magazynie odzieżowym może być przystosowany do obsługi ręcznej lub maszynowej. Można zastosować regał paletowy przepływowy wraz z systemem FIFO lub LIFO, jeżeli partie towarów są naprawdę bardzo duże.

Regały przepływowe w branży produkcyjnej i motoryzacyjnej

Firmy z branży produkcyjnej, jak i motoryzacyjnej bardzo chętnie wykorzystują regały paletowe przepływowe do składowania ciężkich części, są obsługiwane zwykle przez wózki widłowe. Odpowiednio zorganizowana dzięki nim przestrzeń umożliwia szybkie wydawanie elementów niezbędnych do dalszej produkcji. Uniknąć można w ten sposób przestojów.

Regały przepływowe – podsumowanie

Systemy przechowywania oferowane przez regały magazynowe przepływowe są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników:

  • konstrukcje są elastyczne, gwarantują pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej,
  • dostępne są regały paletowe przepływowe, regały półkowe przepływowe, regały push-back,
  • obsługa i dostęp do towarów odbywają się bardzo sprawnie,
  • sprawdzają się w magazynach o bardzo dużej rotacji,
  • szerokie zastosowanie w wielu branżach: spożywczej, farmaceutycznej, odzieżowej, produkcyjnej, motoryzacyjnej.

Pozdrawiamy

amRACK