Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Oznakowanie Regałów – Co Powinniśmy Wiedzieć? zdjęcie nr 1

Oznakowanie regałów – co powinniśmy wiedzieć?

11 listopada 2021

Oznakowanie regałów magazynowych jest bardzo ważne dla ich poprawnej eksploatacji. Brak tablic informacyjnych na regale może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Niewłaściwa eksploatacja regałów może skutkować uszkodzeniem konstrukcji oraz składowanych przedmiotów, a nawet zagrożeniem zdrowia i życia pracowników.

Przechowywanie rzeczy na regałach, aby mogło odbywać się w sposób bezpieczny, musi być realizowane zgodnie z zasadami, a te określają instrukcje eksploatacji oraz tablice informacyjne. Pracownikom należy na każdym kroku przypominać, jak ważne jest przestrzeganie norm oraz wiedza na temat dopuszczalnego obciążenia regałów. Ewentualne nieprawidłowości mogą skończyć się tragicznie.

Co nam podpowiada norma branżowa?

Wymagania co do prawidłowej obsługi i utrzymania regałów określa norma PN-EN 15635 „Stalowe statyczne systemy składowania – zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”. Znajduje się tam szereg wytycznych dotyczących montażu regałów, przeglądu instalacji regałowych oraz ich codziennej eksploatacji.

Zgodnie z normą „tablice ostrzegające o obciążeniach bezpiecznych” powinny być czytelne, przygotowane w trwałej formie, w języku narodowym oraz umieszczone na urządzeniach do składowania w dobrze widocznym miejscu. Co ciekawe – tablica powinna być przygotowana w odpowiedni rozmiarze oraz orientacji w zależności od rodzaju regałów magazynowych. Tablica w wymiarze A3 i orientacji pionowej jest odpowiednia dla regałów paletowych, przejezdnych, wjezdnych, mobilnych oraz pomostów. Regały półkowe oznaczamy tablicą w formacie A4 i orientacji poziomej, a regały wspornikowe tablicą w orientacji pionowej i w wymiarze A4 lub A5.

Co do samej treści umieszczanej na tablicy to jest ona podzielona na dwie strefy. W pierwszej z nich znajdziemy kilka uniwersalnych zasad ogólnych takich jak „nie wspinać się na regały” czy „przeprowadzać regularne przeglądy”. Druga strefa zawiera już opis konkretnej instalacji. Niezbędne informacje, jakie powinny się tam znaleźć to: maksymalne obciążenie poziomu belkowego, maksymalne obciążenie całej kolumny, wysokość pierwszego poziomu składowania oraz odstępy pomiędzy kolejnymi poziomami składowania. W tej strefie powinna znaleźć się też nazwa dostawcy regałów oraz data ich instalacji. Można umieścić kilka informacji dodatkowych takich jak nazwa klienta / użytkownika, numer projektu czy data kolejnego przeglądu.

Kilka mitów związanych z tematem.

Niestety w branży regałowej (tak jak w każdej innej) istnieje kilka często powtarzanych mitów. Jeden z nich dotyczy oznakowania regałów i tzw. etykiet z dopuszczalną nośnością naklejanych na trawersy regałowe. W zależności od wersji tego mitu dostawca regałów powinien umieścić takie etykiety na pierwszym lub (wersja gorsza) na każdym poziomie składowania. Otóż takiego obowiązku nie ma, a dostarczenie etykiet powinno być przedmiotem indywidualnych ustaleń klienta z dostawcą. Drugi z mitów to konieczność dostarczenia dokumentacji UDT. Bardzo często klienci pytają, czy regały podlegają tzw. „udetowi”. Otóż stalowe statyczne systemy składowania nie podlegają dozorowi technicznemu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas odbioru nowej instalacji regałowej?

Podsumowując – odbierając nową instalację regałową powinniśmy sprawdzić, czy dostawca zamontował na niej tablice informacyjne o dopuszczalnym obciążeniu. Odpowiednia (zgodna z normami) tablica wraz z instrukcją eksploatacji regałów (często wysyłaną przez dostawcę w formie elektronicznej) stanowią niezbędną dokumentację, z którą powinniśmy zapoznać wszystkich pracowników swojego magazynu.

Pozdrawiamy

amRACK