Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
antresola magazynowa 300m2

Regały w branży spożywczej

07 marca 2023

Magazynowanie żywności jest skomplikowane, ponieważ trzeba przestrzegać terminu ich przydatności do spożycia, a także zwracać uwagę na inne specyficzne cechy, które mogłyby wpłynąć na ich jakość. W jakie systemy przechowywania dla branży spożywczej warto zainwestować?

Od magazynu z żywnością oczekuje się przestrzegania najwyższych standardów sanitarnych wyznaczonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Magazynowanie żywności – wytyczne

W magazynie z żywnością warto umieścić regały paletowe wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał nie wchodzi w negatywną reakcję z żywnością, nie zmienia smaku, ani zapachu produktów spożywczych.

Najlepiej sprawdzają się regały z funkcją chłodzenia, które są dopasowane do przechowywania owoców, warzyw, produktów mrożonych, mięsa oraz nabiału.

Oprócz regałów ze stali nierdzewnej, można zainwestować w konstrukcje wykonane z polipropylenu lub chromu, które wyróżniają się bardzo dużym udźwigiem. Prosty system organizacji działający zgodnie z zasadą FIFO umożliwia sprawne wydawanie produktów spożywczych, zgodnie z datą przydatności.

W magazynach z żywnością powinny znaleźć się proste konstrukcje, bez skomplikowanych kształtów, które mogłyby utrudniać ich czyszczenie. Z łatwością można spełnić normy sanitarne.

Systemy przechowywania dla branży spożywczej – najważniejsze cechy

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Umożliwiają przechowywanie konkretnego asortymentu w sposób rzetelny i utrzymujący właściwą jakość żywności. Wymaganiami, jakie musi spełniać regał odpowiedni dla branży spożywczej są:

  • pojemność – im większa, tym efektywniej wykorzystywana jest przestrzeń magazynowa,
  • głębokość regałów – od 70 do 90 cm. Jest to najwygodniejsza głębokość na produkty spożywcze, umożliwiająca szybkie uzupełnianie i sprawdzanie dat ważności,
  • dowolna konfiguracja,
  • wbudowany agregat chłodniczy – wewnętrzny lub zewnętrzny,
  • ergonomiczność,
  • przydatne akcesoria wpływające na bezobsługowość konstrukcji.

Regały chłodnicze dla branży spożywczej – rodzaje

Dostępnych jest wiele modeli regałów chłodniczych, dopasowanych do specyficznego asortymentu na nich składowanego. Najważniejsze jest, aby zdecydować się na konstrukcje najwyższej jakości, trwałe, wygodne w obsłudze, a także wzbogacone o ułatwiające zarządzanie magazynem udogodnienia.

Regały do przechowywania nabiału

Regał na nabiał musi utrzymywać temperaturę między 1 a 10 stopni Celsjusza. Wzbogacony o wbudowane półki ułatwia obsługę towarów, regulację poziomów składowania, a asortyment jest w zasięgu ręki. Regulowana wysokość półek jest bardzo dużym atutem. Wbudowany agregat chłodniczy dba o jakość nabiału.

Regały do przechowywania pieczywa

Regały, na których mają być przechowywane pieczywo, ciasta czy inne desery, muszą oferować temperaturę w zakresie 4-10 stopni Celsjusza. Ekspozycja towarów zwykle skupia się na równomiernym ich rozłożeniu, co doskonale wydłuża świeżość.

Regały do przechowywania owoców i warzyw

Najwygodniejszymi regałami do przechowywanie owoców i warzyw są modele z wysuwanymi tacami, dzięki którym z łatwością można pozbyć się zanieczyszczeń. Większość konstrukcji można rozbudowywać i dopasowywać do aktualnych potrzeb.

Regały do przechowywania mrożonek

System magazynowania musi być oparty o niskie temperatury, poniżej 0, z uwagi na konieczność utrzymywania właściwego stopnia zamrożenia produktów. Istotne jest wybranie rozwiązań, które wyróżniają się zwiększoną pojemnością, bezpośrednim dostępem do towarów, a także efektywną obsługa.

Regały do przechowywania wina

Najczęstszymi konstrukcjami umożliwiającymi przechowywanie win są stojaki. Umożliwiają leżakowanie trunków, co prowadzi do osiągnięcia ich odpowiedniego stopnia dojrzewania, co wpływa na aromat oraz smak.

Regały na słoiki i konserwy

Ciężkie towary, jakimi są słoiki i konserwy muszą być składowane na regałach paletowych o podwyższonej odporności na obciążenia. Dzięki temu jest możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni i zgromadzenia dużej ilości asortymentu w jednym miejscu.

Regały w branży spożywczej – podsumowanie

Rynek oferuje szereg konstrukcji, które umożliwiają bezpieczne i efektywne przechowywanie produktów spożywczych. Można postawić na regały klasyczne, regały wysuwane, regały chłodnicze i wiele innych. Wiodący producenci w swojej ofercie mają kreatywne, funkcjonalne i ułatwiające przechowywanie rozwiązania.

Pozdrawiamy

amRACK