Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Meblarskie - Jakie Powinny Mieć Cechy? zdjęcie nr 1

Regały meblarskie – jakie powinny mieć cechy?

09 marca 2023

Produkcja mebli w Polsce odbywa się na szeroką skalę. Branża meblarska potrzebuje zaufanych partnerów logistycznych, którzy ułatwią składowanie towarów w sposób bezpieczny i ułatwiający kompletowanie zamówień. Do tego niezbędne są profesjonalne regały meblarskie.

Meblarstwo jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce. Jest to branża specyficzna i bardzo wymagająca. W magazynach należy zastosować profesjonalne działania logistyczne, aby składowanie i przepływ towarów odbywały się w efektywny sposób.

Systemy przechowywania dla branży meblarskiej – wprowadzenie

Zaplanowanie procesów dla branży meblarskiej jest jednym z największych wyzwań. Trzeba wydelegować odpowiednią ilość pracowników, wykorzystać właściwe urządzenia do transportu wewnętrznego, systemy oraz rozwiązania IT. Projektowanie magazynu należy rozpocząć od przeprowadzenia konsultacji i analiz mających na celu ustalenie, jakiego typu konstrukcje będą najlepszym wyborem pod składowanie mebli o zróżnicowanych kształtach i gabarytach.

Od kilku lat zauważalna jest pełna automatyzacja magazynów z branży meblarskiej. Szybkie wdrożenie innowacyjnych technologii działa na korzyść przedsiębiorców, ale też wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Stanowi to jednak ogromne wsparcie przy składowaniu towarów o niestandardowych gabarytach. Można zabezpieczyć je przed zabrudzeniem, uszkodzeniem czy innymi zniszczeniami.

Obowiązkowo w magazynie z branży meblarskiej musi działać system WMS, który ułatwia indeksowanie produktów i serii produkcyjnych, kontrolę i zarządzanie wypełnieniem magazynu.

Regały do przechowywania gotowych mebli, akcesoriów meblowych, narzędzi stolarskich i wielu innych – wytyczne

Proces składowania w branży meblarskiej jest bardzo ważny, ponieważ nie może podczas niego dojść do uszkodzenia produktów. Zabezpieczenie jest trudne, z uwagi na różnorodność parametrów technicznych, a także wymagania wobec konkretnego asortymentu.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej jest kolejnym wyzwaniem. Konieczne jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, przy jednoczesnym ułatwieniu wydawania i transportu mebli. Kanapy, fotele, lampy, porcelana to jedynie przykłady asortymentu, na które trzeba znaleźć bezpieczne miejsce w magazynie.

Najmniej trudności sprawia przechowywanie mebli do samodzielnego montażu. Zwykle pakowane są one w zwarte opakowania, niekłopotliwe w transporcie. Zupełnie inne wyzwania wiążą się natomiast ze składowaniem mebli niezamontowanych, które przed trafieniem do klienta muszą mieć już określony kształt. Jeszcze większym wyzwaniem jest kompletowanie zamówienia, a z tym najczęściej magazyn zmaga się, gdy obsługuje akcesoria meblowe, płyty meblowe oraz inne komponenty, z których meble powstają.

W branży meblarskiej najczęściej stosuje się magazynowanie blokowe dla wielkich gabarytów oraz regałowe dla mniejszych towarów. W drugim przypadku świetnie sprawdzają się regały paletowe, na których można układać zróżnicowany asortyment. Są to idealne regały do przechowywania akcesoriów meblowych, jak i regały do przechowywania narzędzi stolarskich.

Logistyka dla branży meblarskiej oparta o zróżnicowane konstrukcje regałowe – podsumowanie

Klienci oczekują, że przechowywanie mebli będzie odbywało się w bezpiecznych, dopasowanych do potrzeb warunkach. Regały do przechowywania materiałów tapicerskich zwykle muszą być wzbogacane o wieszaki, z uwagi na konieczność pionowego przechowywania tkanin, z których powstają sofy, obicia krzeseł i wiele innych. Regały na tkaniny meblowe dostępne w tak korzystnej formie wyróżniają się elastycznością i łatwym dostępem do składowanych towarów.

Niezwykle istotne jest, aby magazyn z branży meblarskiej wzbogacić o regały wysokiego składowania. Jest to kluczowe rozwiązanie, które sprawia, że maksymalnie wykorzystywana jest przestrzeń użytkowa. Regały na płytki meblowe w takiej wersji umożliwią składowanie na kilku poziomach. Powierzchnia magazynu może być mniejsza, a ich uda się wygospodarować odpowiednią przestrzeń na towary. 

Pozdrawiamy

amRACK