Jak dobrać regały do składowania towarów o różnej wadze i rozmiarze?
Podstawowym zadaniem każdego regału magazynowego jest uporządkowanie towarów, optymalizacja zadań i bezpieczne składowanie. Warto wyposażyć obiekt w dopasowane do wagi i rodzaju asortymentu konstrukcje. Potrzeby magazynowe na każdym etapie działalności mogą się różnić. Ważne, aby odpowiednio dobrać regały, które można dopasowywać w zależności od wagi i rodzaju aktualnie składowanych towarów.
Jak dobrać regały magazynowe?
Stosując 7 kluczowych zasad dobierania regałów magazynowych, możesz dokonać fantastycznej inwestycji na długie lata.
Waga towarów
- Lekkie ładunki to te o wadze do 250 kg. Regały przystosowane są do przechowywania segregatorów, plastikowych pojemników, drobnych materiałów w małych paczkach.
- Ładunki średnio-ciężkie mają wagę od 250 do 900 kg. Regały przystosowane są do składowania opon, odzieży, części zamiennych, dużych paczek i obrazów.
- Ładunki ciężkie mają wagę powyżej 900 kg. Regały obsługują kilkutonowe produkty na paletach, a także specyficzne ładunki, takie jak łodzie czy długie ładunki.
Rodzaj towarów
- Należy zwrócić uwagę na kształt i rozmiar przedmiotów, które podlegają magazynowaniu.
Metody składowania
- Regały paletowe rzędowe
- Regały przepływowe
- Regały przesuwne
Rodzaj obsługi
- Manualna.
- Przy pomocy wózków widłowych.
Wymiary przestrzeni
- Warto maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, np. decydując się na zastosowanie antresoli magazynowych.
Wersje regałów
- Ażurowe
- Blaszane
- Mobilne
- Przepływowe
- Gondole
- Wspornikowe
- Specyficzne
Rodzaje posadzki
- Beton
- Żwir
- Asfalt
Regały magazynowe ciężkie
Wyróżnić można 2 typy regałów magazynowych ciężkich.
Regały magazynowe na palety ciężkie
Są to konstrukcje, które mogą obsługiwać duże ładunki, a poziomy są w stanie wytrzymać obciążenia nawet do 24 ton, w zaawansowanych przypadkach. Regały wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Zwykle kotwione są do posadzek, w celu zachowania odpowiedniej równowagi.
Regały magazynowe półkowe ciężkie
Ich półki wykonywane są standardowo z płyt wiórowych, ale posiadają dodatkowe wzmocnienie metalowymi wspornikami. Można składować zróżnicowane towary w pojemnikach lub opakowaniach jednostkowych. Maksymalny udźwig to standardowo 1000 kg na jedną ramę nośną.
Regały magazynowe długie
Składowanie towarów dłużycowych jest sporym wyzwaniem dla każdego właściciela magazynu. Najczęściej jest konieczność zdecydowania się na regały wspornikowe, które umożliwiają przechowywanie rur, blach oraz przedmiotów o niestandardowych wymiarach. Stosować je można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz konstrukcji, ponieważ nie posiadają mechanicznych elementów mogących ulec zniszczeniu pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.
Regały magazynowe wysokie
Magazyn wysokiego składowania znakomicie sprawdza się, gdy do obsługi są ponadwymiarowe towary, które są długie, ciężkie, ale często również płaskie. Regały wysokiego składowania umożliwiają częściową automatyzację procesów, są przystosowane do szybkiego tempa rotacji towarów, odciążają pracowników i zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Regały magazynowe do małych przedmiotów
W przypadku obsługi niewielkich przedmiotów, warto zdecydować się przede wszystkim na regały półkowe. Konstrukcje są ergonomiczne, można wzbogacić je o wiele akcesoriów dodatkowych, takich jak ścianki boczne, wieszaki na ubrania, szuflady, przegrody. Regały magazynowe do składowania lekkich przedmiotów znajdują zastosowanie w niewielkich magazynach, na zapleczach sklepów, jak i w hurtowniach. Towary są składowane przede wszystkim w opakowaniach jednostkowych oraz innych rodzajach pojemników.
Regały magazynowe do składowania towarów objętościowych
Towary objętościowe to przede wszystkim materiały budowlane (żwir, cement, piasek, gips) oraz szeroka gama artykułów spożywczych (cukier, mąka, pasze, ryż). Sposobów ich składowania jest kilka:
- materiały zapakowane w workach należy układać krzyżowo, do wysokości 10 warstw,
- materiały drobnicowe nadają się do składowania w stosach, o wysokości nieprzekraczającej 2 m,
- materiały sypkie należy składować w pryzmach.
Warto w tym przypadku zrezygnować z klasycznych regałów magazynowych i wybrać inne metody składowania, zapewniające bezpieczeństwo towarom. Istotne jest zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, ponieważ w przypadku materiałów budowlanych, zwykle są składowane w magazynach otwartych.
Pozdrawiamy