Najczęstsze błędy przy doborze i użytkowaniu regałów magazynowych
Na właścicielu magazynu, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, ciąży obowiązek regularnej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przeglądu konstrukcji regałowych. Ewentualne usterki należy usuwać na bieżąco, aby nie stwarzać zagrożenia dla pracowników i towarów. Właściwie użytkowane regały magazynowe pozwalają zachować ciągłość pracy przez lata, bez żadnych awarii. Jakich zasad należy przestrzegać?
Błędy przy doborze regałów magazynowych
Projektując system regałowy należy od razu uwzględnić czynniki ryzyka występujące w danym obiekcie. Przeprowadzając stosowną analizę można uniknąć wielu błędów. Niestety, nie zawsze ten etap traktowany jest z odpowiednią starannością. Często rozwiązania nie są dobierane do potrzeb i ograniczeń. Wielu przedsiębiorcom trudno jest określić, czy składowanie regałowe jest najlepszym wyborem, czy jednak lepiej jest postawić na składowanie blokowe. Innym problemem jest właściwe dobieranie nośności półek magazynowych. Jeżeli o ten aspekt nie zadba się właściwie, może dojść do poważnych awarii i wypadków w trakcie eksploatacji.
Właścicieli magazynów kuszą również pozorne oszczędności. Kupując tanie regały magazynowe, często z niepewnego źródła, można przysporzyć sobie jednak wielu problemów. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, a zyskać trwałe konstrukcje, warto zdecydować się na regały używane dostępne w ofercie renomowanych producentów wyposażenia magazynowego. Posiadają one atesty, certyfikaty, a także są po przeglądach technicznych. Otrzymujesz do nich pełną dokumentację.
Jak powinno wyglądać codzienne użytkowanie regałów magazynowych?
Bezpieczeństwo w magazynie jest najważniejsze, a możesz je zagwarantować właściwie obchodząc się z regałami. Istotne jest:
- użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem,
- wykonywanie bieżących przeglądów,
- wykonywanie przeglądów okresowych.
Pomięcie któregoś aspektu bezpieczeństwa grozi poważnymi konsekwencjami, przede wszystkim wypadkiem w miejscu pracy. Ważne jest, aby wytypowani pracownicy bardzo dokładnie znali instrukcję eksploatacji regałów magazynowych i sprawowali codzienną kontrolę nad wyposażeniem obiektu. W razie zauważenia niepokojących zmian, natychmiast należy zgłosić je przełożonym i przystąpić do naprawy.
Najczęstsze błędy przy eksploatacji regałów magazynowych
- Błędne wykonywanie przeglądów, pomijając zalecenia producenta.
- Brak tabliczek znamionowych i naklejek informacyjnych określających maksymalną dopuszczalną nośność.
- Uszkodzenia konstrukcji wskutek kolizji z wózkami widłowymi,
- Wyrwane kotwy regałów z posadzek, co wpływa na niestabilność całej konstrukcji i zwiększa ryzyko jej przewrócenia się.
- Zastosowanie dróg komunikacyjnych między regałami o nieodpowiednich wymiarach.
Bardzo duże znaczenie przy obsłudze regałów magazynowych ma prawidłowe składowanie towarów. Jeżeli chodzi o regały paletowe, jednostki należy odkładać od najniższego do najwyższego rzędu, nigdy nie należy zapełniać pustej konstrukcji od góry. Warto korzystać wyłącznie z palet w dobrym stanie technicznym.
Co powinny wykryć przeglądy bieżące?
Regały magazynowe należy sprawdzać codziennie pod kątem ich sprawności i występowania ewentualnych usterek. Zadaniem przeglądów bieżących jest wykrywanie:
- niezgodności w zapisach na tabliczkach znamionowych,
- ewentualnych uszkodzeń, pęknięć, szczególnie w miejscu kotwienia ram regałowych,
- wgnieceń, wygięć, skręcenia, pęknięcia, rozdarcia elementów ram,
- uszkodzenia belek nośnych.
Najczęstsze błędy przy doborze regałów – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo w magazynie jest najważniejsze. Można o nie zadbać stawiając na wysokiej jakości wyposażenie, jak i regularnie wykonując kontrolę wykorzystywanych systemów składowania. O tym powinien pamiętać każdy właściciel magazynu, aby uniknąć awarii i poważnych wypadków w miejscu pracy. Pracownicy po szkoleniach, regularnie uczestniczący w kursach potrafią szybko wyłapać nieprawidłowości w funkcjonowaniu regałów magazynowych.
Pozdrawiamy