
Zapasy sezonowe – jakie towary przechowuje się sezonowo?
Prawidłowe zarządzanie zapasami sezonowymi ma wpływ na funkcjonowanie całego magazynu, jak i szybkość realizacji zamówień. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce skłania przedsiębiorców do wypracowywania w tym zakresie jak najlepszych praktyk.
Zapas sezonowy – co to jest?
Mianem zapasu sezonowego określa się artykuły zgromadzone w magazynie, których wskaźnik rotacji rośnie w pewnych okresach roku. Oznacza to zwiększony na nie popyt m.in. w okolicach świąt Bożego Narodzenia, przed Wszystkimi Świętymi czy Walentynkami.
[Zobacz też: regały wysokiego składowania amRACK]
Sezonowość popytu na określoną grupę towarów wymaga elastycznego podejścia do logistyki magazynowej. Pozwala to zwiększyć bądź zmniejszyć liczbę dostępnych produktów, inaczej rozlokować je w magazynie, w zależności od potrzeb.
Aby wydajnie zarządzać zaopatrzeniem, należy wziąć pod uwagę:
- czas trwania sezonu – poprawnie zidentyfikować szczyt sezonu, okresy z najmniejszym popytem, częstotliwość okresów zwiększonego popytu po siebie następujących. Wiedza na ten temat pozwala na dobre kontrolowanie zapasów;
- lead time w zaopatrzeniu – prowadząc prawidłową politykę zaopatrzenia poprzez analizę popytu na każdy produkt, można wdrożyć odpowiednią strategię usprawniającą logistykę w przedsiębiorstwie.
Wskaźniki KPI ułatwiające monitorowanie stanu magazynowego
Aby zapasy sezonowe były pod odpowiednią kontrolą, należy przeanalizować je pod kątem wskaźników KPI – wydajności logistycznej. Oto niektóre z najistotniejszych:
- wskaźnik rotacji zapasów – szybkość wymiany składowanych towarów w danym przedziale czasowym;
- wskaźnik braku zapasów w magazynie – proces zamówień niekompletnych względem przyjętych zamówień;
- wskaźnik cyklu zapasów – określa, przez ile dni dany towar znajduje się w magazynie, zanim zostanie kupiony;
- wskaźnik zamówień oczekujących – oszacowanie liczny zamówień złożonych przez klientów, których nie można zrealizować.
Zapas sezonowy – przykłady, strategie, modele postępowania
Prawidłowe kontrolowanie stanu zapasów magazynowych jest możliwe tylko po dokładnym poznaniu specyfiki składowanych jednostek oraz sezonowości popytu. Wdrożenie odpowiedniej strategii umożliwia prawidłowe prognozowanie popytu i dopasowanie do niego ilości zapasów. Uchroni to przed zwiększonymi kosztami składowania, stratami, a jednocześnie popyt zostanie zaspokojony.
Posiadając wiedzę o stanie zapasów i prognozowanym zapotrzebowaniu, można stworzyć zapasy sezonowe dostosowane do większej rotacji na dany asortyment.
[Zobacz też: regały używane amRACK]
Sezonowość produktów wymaga elastycznego podejścia, czyli możliwości zwiększenia ilości składowanych towarów, gdy zajdzie taka potrzeba m.in. w szczytowym momencie sezonu.
W związku z tym, że występują różne rodzaje zapasów magazynowych, potrzebne są do nich zróżnicowane podejścia:
- Just In Time – znajduje zastosowanie w magazynach o wysokim udziale zapasów sezonowych. Surowce wychodzą z magazynu dopiero gdy zostanie na nie przyjęte zamówienie. Firma dysponuje dokładnie taką ilością asortymentu, na jaką jest aktualnie popyt;
- On-Demand – outsourcing na określony czas procesów takich, jak przyjęcie, magazynowanie czy kompletowanie zamówień.
Zapas sezonowy a oprogramowanie wspierające zarządzaniem
Manualne zarządzanie zapasem sezonowym często skutkuje niekompletnymi zamówieniami oraz wieloma innymi błędami, a także obniża wydajność operacji logistycznych. Rozwiązaniem jest wdrożenie oprogramowania zarządzającego magazynem, czyli WMS. Ładunki są rozmieszczane według zbioru reguł i kryteriów, jest możliwość ich śledzenia w czasie rzeczywistym.
Skalowalność oprogramowania ma szczególne znaczenie w przypadku obsługi zapasów sezonowych. Zaawansowane funkcje usprawniają zarządzanie większą ilością towarów pojawiającą się w określonych częściach roku.
Zapasy sezonowe – podsumowanie
Wraz z rozwojem branży e-commerce, pojawiła się potrzeba obsługi zapasów sezonowych w zwiększonej ilości. Dzięki dostępności wielu strategii zarządzania magazynem, można uzyskać skuteczną kontrolę nad asortymentem.
Pozdrawiamy
