
Zapas maksymalny – definicja, wzór, zastosowanie
Zapas maksymalny odgrywa istotną rolę w zagwarantowaniu płynności operacji realizowanych przez magazyn. Ma także wpływ na optymalizację kosztów. Na jakim poziomie należy go ustalić, aby uzyskać stabilność i zagwarantować sprawność całego łańcucha dostaw?
Zapas maksymalny — definicja
Najprościej mówiąc, zapas maksymalny to liczba produktów, które jest w stanie pomieścić magazyn. W szerszym znaczeniu pomaga firmie uzyskać równowagę między kosztami przechowywania a utrzymaniem ciągłości łańcucha dostaw.
Uzyskując precyzyjne dane, jesteś w stanie ograniczyć ryzyko pustek na półkach lub przepełnionego magazynu. Możesz efektywnie zarządzać swoimi finansami i uniknąć strat związanych z niewykorzystanymi zasobami.
Przedsiębiorstwo, które wie, jak obliczyć zapas maksymalny, skutecznie zarządza finansami, minimalizuje straty, a także racjonalnie wykorzystuje dostępne zasoby. Nie ma problemów podczas nagłego wzrostu popytu, podczas wystąpienia opóźnień w dostawach, w trakcie przestrojów w produkcji, a także gdy pojawią się zakłócenia w sprzedaży.
Dlaczego tak istotne jest zarządzanie zapasem maksymalnym?
Firma, która umiejętnie zarządza zapasem maksymalnym, nie ma problemów ze skutecznym wykorzystaniem przestrzeni magazynowej, przy jednoczesnej redukcji kosztów przechowywania. W swoich działaniach jest elastyczna, ze względu na pełne dopasowanie do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Ryzyko strat finansowych jest przy tym minimalne.
[Sprawdź też regały półkowe ceny w ofercie amRACK]
Skuteczne zarządzanie zapasem maksymalnym sprawia, że cały łańcuch dostaw działa skutecznie, a firma na bieżąco może reagować na popyt i podaż. To sposób na zbudowanie silnej pozycji na rynku i wyprzedzenie konkurencji.
Zapas maksymalny — wzór
Obliczenie zapasu minimalnego wymaga wzięcia pod uwagę następujących czynników:
- środków, jakie firma może przeznaczyć na zakup oraz przechowywanie towarów;
- tempa zużywania zapasów,
- pojemności magazynu,
- ryzyka związanego z przeterminowaniem produktów.
Jeżeli chcesz obliczyć zapas maksymalny, wzór to: Q = √(2DS/H), gdzie:
- Q — optymalna ilość zamówienia,
- D — roczne zapotrzebowanie na dany produkt,
- S — koszt zamówienia,
- H — koszt przechowywania jednostki zapasu przez rok.
Wspomniany wzór to tzw. formuła Wilsona, która znana jest również jako EOQ (Economic Order Quantity). Dzięki niej można oszacować optymalną wielkość zamówienia oraz częstotliwość, z jaką należy je składać. Brane są pod uwagę koszty zamówienia, przechowywania, a także poziom popytu. Formuła zakłada, że zapotrzebowanie na towary jest stałe w czasie, a koszty związane z zamówieniami i magazynowaniem są liniowe.
Najważniejsze czynniki decydujące o ustaleniu zapasu maksymalnego
Aby określić zapas maksymalny, trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Do najważniejszych należą: punkt zamawiania, wielkość uzupełnienia, minimalny popyt oraz lead time. Celem wszystkich podejmowanych działań jest ograniczenie kosztów i zapewnienie ciągłości dostaw.
Punkt zamawiania i wielkość uzupełnienia
Punkt zamawiania to moment, w którym należy złożyć zamówienie, w celu uzupełnienia zapasów. Jeżeli działania zostaną wykonane w odpowiednim czasie, nie wystąpią braki magazynowe, a ponadto zostanie utrzymana płynność operacji logistycznych.
Wielkość uzupełnienia określa ilość towarów, które należy zamówić, aby zagwarantować zapas zabezpieczający.
Wymienione czynniki stanowią podstawę podczas obliczania zapasu maksymalnego. Określają kiedy i jaką ilość produktów zamawiać, aby nie ponieść nadmiernych kosztów i nie doprowadzić do zamrożenia kapitału.
Minimalny popyt
Minimalny popyt jest najniższym poziomem zapotrzebowania na dany produkt w określonym czasie. Znając tę wartość, można uniknąć sytuacji, w której zapasy spadną poniżej poziomu krytycznego.
Lead Time
Lead Time to czas od złożenia zamówienia do jego realizacji. Określa zdolność firmy do reagowania na zmieniającą się sytuację rynkową.
Wpływ zapasu maksymalnego na sukces w logistyce
Skuteczne zarządzanie zapasem maksymalnym stanowi fundament każdej firmy w branży logistycznej. Przedsiębiorca jest w stanie zapewnić płynność operacyjną, a także równowagę między kosztami a ciągłością dostaw. W efekcie firma jest przygotowana na każdą sytuację rynkową.
Pozdrawiamy
