Jak wybrać wyposażenie technologiczne do magazynu?
Jakość pracy każdego magazynu jest uzależniona od infrastruktury oraz urządzeń manipulacyjnych. Ważne jest, aby skompletować niezawodne wyposażenie zapewniające płynny przepływ towarów i ich bezpieczną obsługę.
Wyposażenie techniczne magazynu a efektywność procesów logistycznych
Zadaniem każdego obiektu magazynowego jest zapewnienie płynnego przyjmowania, kompletowania, składowania i wydawania towarów. Dobrą organizację procesów pozwala zbudować właściwy system zarządzania magazynem. Niemniej istotne jest wyposażenie magazynu, na które składa się cała infrastruktura. Pozwala zabezpieczyć towary przed uszkodzeniami.
Warto podkreślić, że rodzaj wyposażenia dobierany jest do klasy obiektu określanej jako A++, A +, A, B — od najnowocześniejszej do najbardziej klasycznej.
Przykładowe elementy technicznego wyposażenia magazynu
W skład technicznego wyposażenia magazynu wchodzą elementy statyczne oraz manipulacyjne. Do grona pierwszych zaliczane są przede wszystkim różnego typu regały oraz inne elementy odpowiedzialne za przechowywanie towarów i zapewniające bezpieczne składowanie.
Do magazynu można wprowadzić różnego typu regały, dostosowane do rodzaju obsługiwanych towarów i preferencji właściciela. Najpopularniejsze są:
- regały półkowe — przystosowane do ręcznej obsługi. Odznaczają się wysoką funkcjonalnością. Służą do przechowywania drobnych towarów o niewielkich gabarytach;
- regały paletowe rzędowe — znajdują zastosowanie w nowoczesnych obiektach magazynowych. Są oddzielone alejkami, po których poruszają się wózki widłowe. Umożliwiają bezpieczny dostęp do każdej jednostki ładunkowej, co ułatwia kontrolę stanu magazynowego;
- regały paletowe wjezdne — nie ma konieczności tworzenia alejek bocznych, co zwiększa ilość miejsca do składowania palet.
Techniczne wyposażenie magazynu tworzą również klimatyzacja i wentylacja obiektu, systemy przeciwpożarowe, monitoring, a także urządzenia podwyższające bezpieczeństwo składowania ładunków.
Infrastrukturę manipulacyjną magazynu tworzą urządzenia do transportu towarów na niewielkie odległości. Zapewniają one wydajną realizację procesów logistycznych. Do najpopularniejszych należą:
- wózki widłowe — elektryczne lub gazowe. Towar jest transportowy na widłach dopasowanych do standardowych palet euro. Wymagają obsługi przez doświadczonego operatora;
- wózki paletowe — tzw. paleciaki. Umożliwiają ręczne przewożenie towarów spaletyzowanych;
- wózki widłowe systemowe — mają widły z boku. Umożliwiają układanie towarów w magazynach wysokiego składowania. Są obsługiwane przez doświadczonych operatorów.
Jak stworzyć kompleksowe wyposażenie techniczne magazynu?
Dostępnych rozwiązań, które można wprowadzić do magazynu, jest bardzo dużo. Istotne jest, aby przed zakupem, przeanalizować potrzeby obiektu, specyfikę obsługiwanych towarów, nośność, a także doświadczenie personelu.
Inaczej należy wyposażyć magazyn wysokiego składowania, a inaczej obiekty, w których działają przede wszystkim chłodnie i mroźnie. Aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, kompletując techniczne wyposażenie magazynu, jest naprawdę bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że w dużej hali magazynowej każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Istotny jest odpowiedni dobór regałów, wózków widłowych czy innych elementów do obsługi towarów, aby wszystkie procesy logistyczne przebiegały sprawnie.
Pozdrawiamy