
Urządzenia transportu bliskiego i ich rola w magazynie
Urządzenia transportu bliskiego stanowią bardzo ważne wyposażenie magazynu. Umożliwiają transport towarów ze strefy przyjęć do miejsc składowania, a następnie do strefy wysyłki.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń transportu bliskiego, dobrze dobrane rozwiązania wpływają na prawidłowe funkcjonowanie magazynu: usprawniają obsługę towarów, obniżają koszty logistyczne, ograniczają ryzyko wypadków.
Urządzenia transportu bliskiego – definicja
Wśród urządzeń transportu bliskiego wymienić można maszyny przeznaczone do transportu, składowania, kontroli i obsługi towarów podlegających procesowi magazynowania oraz dystrybucji. Urządzenia na co dzień stosowane są w większości obiektów logistycznych, zakładów produkcyjnych i centrów dystrybucji. Wykorzystywane są do załadunku, rozładunku i przewozu towarów między poszczególnymi strefami w magazynie. Ułatwiają kompletację zamówień.
W każdej strefie realizowane są inne zadania, dlatego urządzenia transportu bliskiego w magazynie muszą zostać dobrane do konkretnego zastosowania. Dzieli się je przede wszystkim na ręczne, jak np. wózki paletowe, z napędem, jak np. wózki widłowe oraz automatyczne, jak np. podnośniki paletowe.
Urządzenia transportu bliskiego – rodzaje
Ręczne urządzenia transportu bliskiego
Wprowadzane są w ruch siłą rąk ludzkich. Do najbardziej podstawowych w tej kategorii można wymienić wózki paletowe. Na równoległych widłach unoszone są towary i transportowane na niewielkie odległości.
Wózki paletowe wykorzystywane są przy załadunku i rozładunku ciężarówek. Pomagają w przenoszeniu palet i pojemników, stanowią pomoc przy kompletowaniu zamówień.
W tej grupie wymienić można również:
- wózki kompletacyjne działające w metodzie pick-to-cart,
- stoły podnośnikowe,
- wózki ręczne do transportu pojemników oraz paczek.
Urządzenia przeładunkowe z napędem
Posiadają kabinę lub podest dla operatora. Najpopularniejsze w tej grupie są wózki widłowe, a wśród nich najczęściej wykorzystywane są wózki z przeciwwagą oraz wózki wysokiego składowania. Jeżeli jest konieczność optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej, najlepiej sprawdzają się wózki systemowe trójstronne.
Automatyczne urządzenia przeładunkowe i manipulacyjne
Zarządzane przez system WCS automatyczne urządzenia transportu bliskiego gwarantują sprawne realizowanie wielu procesów magazynowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się układnice paletowe i pojemnikowe, która gwarantują szybki rozładunek i załadunek regałów. Można zdecydować się również na przenośniki rolkowe i łańcuchowe, które służą do wewnętrznego transportu palet i pojemników między różnymi strefami magazynowymi.
Jakie uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego?
Pracownicy, których zadaniem jest obsługa urządzeń transportu bliskiego muszą uzyskać odpowiednie uprawnienia i przejść szkolenia z zakresu prawidłowego prowadzenia m.in. wózków widłowych czy podnośników paletowego. Wiedza i doświadczenie są kluczowe dla bezpiecznej realizacji procesów.
Jak prawidłowo dobrać urządzenia przeładunkowe? Rodzaje i znaczenie wyposażenia magazynu
Odpowiedni wybór urządzeń transportu bliskiego nie należy do najłatwiejszych. Wymagana jest analiza potrzeb, dopasowanie sprzętu do obiektu magazynowego, jak i uwzględnienie zastosowanego w nim układu. Należy wziąć także pod uwagę stosowany system składowania i rodzaj przechowywanych towarów.
Trzeba zastanowić się, czy w Twoim magazynie potrzebne są dźwigniki czy zwykłe urządzenia ręczne, a być może chcesz postawisz na pełną automatyzację procesów? Dostępne są przeróżne rodzaje urządzeń przeładunkowych, dlatego masz w czym wybierać.
Urządzenia transportu bliskiego – podsumowanie
Wydajna działalność magazynowa jest oparta na korzystaniu z kompleksowego wyposażenia. Niezbędne jest więc zaopatrzenie się w urządzenia transportu bliskiego. Wykorzystując je w sposób dopasowany do potrzeb, możesz usprawnić system składowania, przyspieszyć odbiór i wysyłkę zamówień. To klucz do sukcesu nowoczesnej działalności magazynowej.
Pozdrawiamy
