Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Urządzenia Transportu Bliskiego I Ich Rola W Magazynie zdjęcie nr 1

Urządzenia transportu bliskiego i ich rola w magazynie

18 maja 2023

Urządzenia transportu bliskiego stanowią bardzo ważne wyposażenie magazynu. Umożliwiają transport towarów ze strefy przyjęć do miejsc składowania, a następnie do strefy wysyłki.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń transportu bliskiego, dobrze dobrane rozwiązania wpływają na prawidłowe funkcjonowanie magazynu: usprawniają obsługę towarów, obniżają koszty logistyczne, ograniczają ryzyko wypadków.

Urządzenia transportu bliskiego – definicja

Wśród urządzeń transportu bliskiego wymienić można maszyny przeznaczone do transportu, składowania, kontroli i obsługi towarów podlegających procesowi magazynowania oraz dystrybucji. Urządzenia na co dzień stosowane są w większości obiektów logistycznych, zakładów produkcyjnych i centrów dystrybucji. Wykorzystywane są do załadunku, rozładunku i przewozu towarów między poszczególnymi strefami w magazynie. Ułatwiają kompletację zamówień.

[Zobacz też: Regały paletowe – poznaj ofertę amRACK]

W każdej strefie realizowane są inne zadania, dlatego urządzenia transportu bliskiego w magazynie muszą zostać dobrane do konkretnego zastosowania. Dzieli się je przede wszystkim na ręczne, jak np. wózki paletowe, z napędem, jak np. wózki widłowe oraz automatyczne, jak np. podnośniki paletowe.

Urządzenia transportu bliskiego – rodzaje

Ręczne urządzenia transportu bliskiego

Wprowadzane są w ruch siłą rąk ludzkich. Do najbardziej podstawowych w tej kategorii można wymienić wózki paletowe. Na równoległych widłach unoszone są towary i transportowane na niewielkie odległości.

Wózki paletowe wykorzystywane są przy załadunku i rozładunku ciężarówek. Pomagają w przenoszeniu palet i pojemników, stanowią pomoc przy kompletowaniu zamówień.

W tej grupie wymienić można również:

  • wózki kompletacyjne działające w metodzie pick-to-cart,
  • stoły podnośnikowe,
  • wózki ręczne do transportu pojemników oraz paczek.

Urządzenia przeładunkowe z napędem

Posiadają kabinę lub podest dla operatora. Najpopularniejsze w tej grupie są wózki widłowe, a wśród nich najczęściej wykorzystywane są wózki z przeciwwagą oraz wózki wysokiego składowania. Jeżeli jest konieczność optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej, najlepiej sprawdzają się wózki systemowe trójstronne.

Automatyczne urządzenia przeładunkowe i manipulacyjne

Zarządzane przez system WCS automatyczne urządzenia transportu bliskiego gwarantują sprawne realizowanie wielu procesów magazynowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się układnice paletowe i pojemnikowe, która gwarantują szybki rozładunek i załadunek regałów. Można zdecydować się również na przenośniki rolkowe i łańcuchowe, które służą do wewnętrznego transportu palet i pojemników między różnymi strefami magazynowymi.

Jakie uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego?

Pracownicy, których zadaniem jest obsługa urządzeń transportu bliskiego muszą uzyskać odpowiednie uprawnienia i przejść szkolenia z zakresu prawidłowego prowadzenia m.in. wózków widłowych czy podnośników paletowego. Wiedza i doświadczenie są kluczowe dla bezpiecznej realizacji procesów.

Jak prawidłowo dobrać urządzenia przeładunkowe? Rodzaje i znaczenie wyposażenia magazynu

Odpowiedni wybór urządzeń transportu bliskiego nie należy do najłatwiejszych. Wymagana jest analiza potrzeb, dopasowanie sprzętu do obiektu magazynowego, jak i uwzględnienie zastosowanego w nim układu. Należy wziąć także pod uwagę stosowany system składowania i rodzaj przechowywanych towarów.

Trzeba zastanowić się, czy w Twoim magazynie potrzebne są dźwigniki czy zwykłe urządzenia ręczne, a być może chcesz postawisz na pełną automatyzację procesów? Dostępne są przeróżne rodzaje urządzeń przeładunkowych, dlatego masz w czym wybierać.

Urządzenia transportu bliskiego – podsumowanie

Wydajna działalność magazynowa jest oparta na korzystaniu z kompleksowego wyposażenia. Niezbędne jest więc zaopatrzenie się w urządzenia transportu bliskiego. Wykorzystując je w sposób dopasowany do potrzeb, możesz usprawnić system składowania, przyspieszyć odbiór i wysyłkę zamówień. To klucz do sukcesu nowoczesnej działalności magazynowej. 

Pozdrawiamy

amRACK