Czym jest tunel zamrażalniczy w magazynie?
Tunel zamrażalniczy pozwala równomiernie i szybko zamrozić produkty w kontrolowanych warunkach. Znajduje zastosowanie w branży spożywczej zajmującej się dystrybucją mięs, ryb, owoców morza, gotowych dań, mrożonych warzyw i owoców. Występuje w kilku wariantach.
Tunel zamrażalniczy – definicja
Tunele mroźnicze to urządzenia przemysłowe pozwalające na szybkie i równomierne mrożenie produktów. Składają się z hermetycznej komory, do której z użyciem systemu przenośników taśmowych wprowadzane są produkty. Zimny nawiew wewnątrz pozwala w zaledwie kilka minut zamrozić żywność.
[Zobacz też: regały wjezdne amRACK]
To rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży chłodniczej, w której niezbędne jest szybkie obniżanie temperatury produktów, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości.
Tunel zamrażalniczy – cechy charakterystyczne
Wśród najważniejszych cech, jakie posiadają tunele zamrażalnicze, wymienić można:
- nieprzerwany transport – znajdujące się wewnątrz tunelu przenośniki taśmowe nieprzerwanie transportują produkty, co gwarantuje ciągłość przepływu asortymentu i sprawną realizację zadania;
- dostępność bardzo niskich temperatur – w tunelach obowiązują bardzo niskie temperatury, głównie poniżej -18 stopni Celsjusza, ale jest możliwość ustawienia tej wartości na jeszcze niższą;
- strumień zimnego powietrza – szybka cyrkulacja zimnego powietrza sprzyja równomiernemu zamrażaniu produktów;
- kontrola prędkości i czasu – pod stałą kontrolą jest prędkość przenośnika taśmowego i czasu, który towary spędzają w tunelu. Proces mrożenia jest dostosowany do wymogów każdego z produktów;
- mrożenie bez kryształków lodu – szybkie mrożenie zapobiega powstawaniu dużych kryształków lodu, które mają negatywny wpływ na teksturę i jakość produktów.
Dostępne tunele zamrażalnicze
Podział tuneli mroźniczych może wynikać z zastosowanej metody mrożenia:
- wymuszony obieg powietrza (np. tunel fluidyzacyjny) – kompresory generują zimne powietrze w tunelach, które jest następnie dystrybuowane przez wentylatory. Pozwala to na mrożenie szerokiej gamy produktów, przede wszystkim mięs, ryb, owoców, warzyw, produktów mlecznych;
- kontaktowe – żywność jest mrożona poprzez kontakt z zimną powierzchnią np. metalową płytą. Pozwala na równomierne i szybkie mrożenie wyrobów piekarniczych, cukierniczych oraz lodów.
Inny podział tuneli zamrażalniczych wynika z zastosowanych w nich technologii:
- tunel spiralny – w jego skład wchodzi spiralny przenośnik taśmowy poruszający się w górę i dół. Zapewnia bardzo dobrą zdolność mrożenia na ograniczonej powierzchni. Najczęściej znajduje zastosowanie w przemyśle piekarniczym oraz w produkcji żywności przetworzonej;
- tunel kriogeniczny – mrożenie odbywa się z wykorzystaniem gazów kriogenicznych np. ciekłego azotu. Wykorzystywany jest przy produktach delikatnych, szczególnie owocach i warzywach;
- tunel z techniką impingement – uderzenie strumieniem zimnego powietrza. Produkty poddawane są mrożeniu przez powiew powietrza o bardzo dużej prędkości. Pozwala to na szybkie i równomierne zamrażanie. Wykorzystywany przy produktach płaskich m.in. pizzach, mięsie do hamburgerów.
Tunel mroźniczy w logistyczne
Logistyka chłodnicza w profesjonalnych firmach obsługujących produkty o ujemnych temperaturach jest oparta na tunelach zamrażalniczych, dostępnych w wielu powyższych wariantach. Nie pozwalają one na przerwanie łańcucha chłodniczego, co mogłyby być dotkliwe w skutkach, spowodować straty magazynowe.
[Zobacz też: montaż regałów paletowych amRACK]
Często tunel zamrażalniczy stanowi element większego systemu zarządzania magazynem. Współpracując z systemem WMS, możliwe jest sprawowanie pełnej kontroli nad terminem przydatności do spożycia, jak i rozmieszczaniem towarów w chłodniach i mroźniach. Przyjmowane palety są kierowane do odpowiednich stref, gdzie utrzymywana jest ich niska temperatura ograniczająca ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i mikroorganizmów niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.
Współczesne wyzwania logistyki chłodniczej
Logistyka z dnia na dzień jest coraz bardziej wymagająca, potrzebuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych, szczególnie do obsługi tak wymagających produktów jak mrożonki. Możliwość ich monitorowania, zmiany temperatury w zależności od potrzeb, a także sprawnego przyjmowania i wydawania, umożliwia zadbanie o stan zapasów w optymalny sposób. Trzy największe wyzwania logistyki chłodniczej to obecnie:
- Utrzymanie nieprzerwanego łańcucha chłodniczego.
- Niedoprowadzenie do gwałtownego zużycia energii elektrycznej.
- Ograniczenie czasu pracy operatorów w niekorzystnych, niskich temperaturach.
Tunele mroźnicze – podsumowanie
Dostępnych jest wiele rozwiązań logistycznych dostosowanych do potrzeb branży chłodniczej. Ułatwia to obsługę i przechowywanie produktów, które muszą być składowane w niskich temperaturach.
Logistyka magazynowa oparta na innowacyjnych tunelach zamrażalniczych działa skutecznie, monitoruje stan magazynowy, a także pozwala na sprawne zarządzanie towarami. Możliwe straty są ograniczane do minimum, ze względu na panujące w tunelach, chłodniach i mroźniach odpowiednie warunki, przy utrzymaniu stałej, niskiej temperatury.
Pozdrawiamy