Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Trawersy Regałowe – Jaką Pełnią Rolę W Magazynie? zdjęcie nr 1

Trawersy regałowe – jaką pełnią rolę w magazynie?

16 maja 2024

Podstawowym elementem konstrukcyjnym regałów magazynowych na palety są trawersy. Ich rozstaw oraz nośność są dostosowane do indywidualnej specyfiki pracy magazynu. Dobiera się je do wysokości oraz ciężaru składowanych towarów, w celu zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa w magazynie. Sprawdź, co to są trawersy, jakie są ich cechy konstrukcyjne oraz dowiedz się wszystkiego, co niezbędne, aby kupić właściwe do swojego magazynu.

Co to są trawersy regałowe?

Inna ich nazwa to belki i podpory. Element łączy dwie równoległe części, dlatego stanowi podstawową konstrukcję regału magazynowego.

Jako pozioma belka łączy pionowe słupy regału, w celu wytworzenia poziomów niezbędnych do podparcia umieszczonych na nich palet. Trawersy stanowią kluczowy element konstrukcyjny, znajdują zastosowanie w większości regałów paletowych i półkowych.

Cechy konstrukcyjne trawersów do regałów

Warto zapoznać się z cechami konstrukcyjnymi trawersów, które wpływają na wytrzymałość, trwałość i efektywne wykorzystywanie przestrzeni w magazynie.

  • Przekrój i kształt – zdecydować można się na zróżnicowane profile. Najpopularniejsze są C-beams, czyli jednopłaszczyznowe, I-beams, czyli dwupłaszczyznowe, U-beams, czyli ceownikowe oraz T-beams, czyli teowe. Od przekroju belki zależy jej nośność, stabilność i zdolność do przenoszenia ciężarów.
  • Materiał – trawersy wykonuje się przede wszystkim z wysokiej jakości stali o bardzo dużej wytrzymałości i odporności na obciążenia dynamiczne oraz statyczne.
  • Sposób montażu – belki projektuje się w taki sposób, aby z łatwością można było je zamontować na słupach regałów. Posiadają zaczepy lub systemy zabezpieczające, które ułatwiają montaż, a także zapewniają regulację wysokości. Umożliwia to bezproblemowe składowanie zróżnicowanego asortymentu na regałach.
  • Systemy łączenia – bez problemów belki można połączyć z innymi elementami regału, takimi jak pionowe słupy, podpory. Wystarczy wykorzystać systemy łączenia m.in. spawanie, śruby, zatrzaski. Łącząc te rozwiązania, można uzyskać stabilną i wytrzymałą konstrukcję.
  • Powłoka antykorozyjna – cynkowanie ogniowe lub galwaniczne chroni powierzchnie przed korozją, lub uszkodzeniami wywołanymi przez warunki panujące w magazynie.
  • Nośność – producent określa maksymalną nośność dla trawersów, czyli ilość masy, jaką są one w stanie wytrzymać bez deformacji. Nośność zmienia się w zależności od długości oraz profilu belki.
  • Regulacja – bez żadnych problemów można dostosować wysokość poziomów półek do różnych rodzajów towarów. Możliwość regulacji jest niezwykle ważna, ze względu na zmieniające się potrzeby magazynowe, w zależności od sytuacji.
  • Dodatkowe zabezpieczenia – trawers regału magazynowego można wzbogacić o dodatkowe zabezpieczenia, w celu uniknięcia przypadkowego przesunięcia towarów z półek. Stosuje się m.in. siatki osłonowe, zaczepy antypoślizgowe.

Wymienione cechy konstrukcyjne wpływają na trwałość, wydajność i bezpieczeństwo przechowywania ładunków w magazynie. Warto zadbać, aby w obiekcie znalazły się wyłącznie profesjonalnie przygotowane trawersy, posiadające niezbędne atesty, spełniające normy bezpieczeństwa.

Cechy użytkowe trawersu regałowego

W zależności od rodzaju trawersów regałowych wyróżnić można ich różne cechy użytkowe. Warto z nimi zapoznać się, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o zakupie.

  • Wielkość i nośność – można kupić belki o różnych wymiarach, dlatego bez trudu udaje się je dostosować do konkretnego regału magazynowego oraz rodzaju przechowywanych towarów. Istotne jest, aby trawersy dopasować do masy i wymiarów najczęściej obsługiwanych przez magazyn towarów.
  • Konstrukcja – wykonywane ze stali podpory, wyróżniają się wysoką wytrzymałością i trwałością. Są projektowane w taki sposób, aby wytrzymać obciążenia generowane przez składowane towary.
  • Montaż i regulacja – łatwość montażu sprawia, że bez trudu można stworzyć nowe poziomy składowania. Istnieje możliwość regulacji wysokości, co gwarantuje, że na różnych poziomach składować można towary o zróżnicowanej wielkości.
  • Bezpieczeństwo – trawersy regałowe od sprawdzonych producentów stabilnie łączą się z innymi elementami regału, tworząc bezpieczną konstrukcję.
  • Efektywność przestrzeni – dobrze dobrane do potrzeb magazynowych belki zapewniają optymalne dopasowanie przestrzeni magazynowej do tworzenia wielopoziomowych regałów. Składować można w ten sposób większą ilość ładunków na ograniczonej powierzchni.
  • Zastosowanie – trawers regału magazynowego wykorzystać można w obiektach różnych branż: produkcji, handlu, logistyce, dystrybucji. Naturalnie belka bardzo dobrze sprawdza się do obsługi palet, skrzynek lub mniejszych jednostek towarowych.

O jakie elementy można wzbogacić trawersy do regałów, aby uzyskać lepsze efekty z magazynowania?

  • Półki magazynowe – umożliwiają uporządkowanie asortymentu. Mogą być stałe lub regulowane pod kątem wysokości, wykonane z kraty, płyty wiórowej lub drewnianej.
  • Kosze – pozwalają na posegregowanie mniejszych towarów.
  • Wysięgniki – specjalne ramiona, które ułatwiają przechowywanie długich i ciężkich przedmiotów m.in. rur, belek, desek.
  • Podstawki do skrzynek lub pojemników – ułatwiają stabilne przechowywanie towarów sypkich lub mniejszych elementów na trawersach.
  • Wieszaki – do przechowywania przede wszystkim odzieży.
  • Systemy mocowania i separacji – umożliwiają stworzenie wydzielonych przestrzeni i ograniczają mieszanie się asortymentu.
  • Pojemniki na drobne przedmioty – idealne do przechowywania śrubek, nakrętek i innych małych przedmiotów.
  • Tablice informacyjne – ułatwiają identyfikację towarów oraz upraszczają kompletację zamówień.
  • Oświetlenie – gwarantuje lepszą widoczność obszaru przechowywania.

Jak prawidłowo zamontować trawersy magazynowe?

Montaż trawersów to kluczowe działanie, które należy przeprowadzić starannie, zgodnie z zasadami. Stanowią one główny element nośny konstrukcji regałowej. To właśnie na nich składowane są palety oraz półki z towarami. 

Przygotowanie

Przed montażem upewnić się, że trawers regału magazynowego posiada wszystkie niezbędne elementy, czy są one nieuszkodzone i zgodne z rysunkiem technicznym na projekcie. 

Poziom montażu

Poziom, na którym zostaną umieszczone trawersy regałowe, musi być dostosowany do rodzaju składowanych towarów, jak i wysokości, na której mają być one umieszczone. W poszczególnych sekcjach, odstępy między trawersami powinny być takie same, w celu uzyskania równomiernego rozłożenia obciążenia.

Montaż trawersów

Trawers regału montuje się w specjalnych otworach w słupach regału. Najczęściej odbywa się to poprzez ich wpinanie lub wsuwanie w specjalne sloty. Po zamocowaniu konieczne jest założenie blokady zapobiegającej przypadkowemu wysunięciu trawersu. Zazwyczaj zakładana jest metalowa zapinka lub śruby. 

Test stabilność trawersów

Ostatnim etapem montażu jest przetestowanie stabilności elementu konstrukcyjnego. Trawers regałowy przed pełnym załadowaniem powinien przejść testy obciążeniowe, w celu uzyskania pewności, że bez problemów utrzyma cały ładunek. 

W kontekście bezpiecznej eksploatacji należy również pamiętać o przeglądach i konserwacji tego elementu.

Trawersy dostosowane do potrzeb magazynowych

Belki projektowane są w celu zoptymalizowania przestrzeni magazynowej oraz zapewnienia bezpiecznych warunków do składowania towarów. Wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od specyfiki obsługiwanych ładunków, a także indywidualnych potrzeb magazynowych. Liczy się solidne wykonanie trawersów, zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami. Ładunek zyskuje dzięki temu stabilną podporę.

Pozdrawiamy

amRACK