Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Transport Palet – Jak Zabezpieczyć Ładunek Na Palecie? zdjęcie nr 1

Transport palet – jak zabezpieczyć ładunek na palecie?

20 maja 2023

Odpowiednie zabezpieczenie palet w transporcie uchroni towar przed uszkodzeniem. Jak zrobić to właściwie?

Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia towarów spaletyzowanych w trakcie transportu. Odpowiednie zabezpieczenia i zastosowanie środków ostrożności zwiększają prawdopodobieństwo dotarcia palet bezpiecznie do docelowego miejsca.

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Transportowanie różnego typu towarów na paletach to codzienność wielu kierowców. Wysyłka w tej formie jest popularna wśród wielu zamawiających. Europalety fantastycznie sprawdzają się przy załadunku ciężkich towarów, ale także mniejszych, lżejszych i drobniejszych. Palety nie są oczywiście wystarczającą formą zabezpieczenia produktów. Może zdarzyć się, że towar zsunie się z palety i ulegnie zniszczeniu. Aby tego uniknąć, należy wybrać odpowiednie zabezpieczenie palety, mniej lub bardziej zaawansowane, w zależności od specyfiki transportowanego towaru.

Przepisy jasno określają, kto odpowiada za właściwe zabezpieczenie ładunku na palecie. Obowiązek ten spoczywa albo na nadawcy, albo na odbiorcy. Zwykle jednak szala odpowiedzialności przesuwa się na stronę nadawcy, zwykle to on musi zastosować zabezpieczenia i właściwie zapakować ładunek, aby bez żadnych uszkodzeń dotarł do klienta. Przewoźnik jest pośrednikiem w całej transakcji, musi sprawdzić czy towar został prawidłowo rozmieszczony na palecie i nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa. Jeżeli przewoźnik uzna, że nie zastosowano odpowiednich środków bezpieczeństwa, może odmówić transportu.

Piętrzenie ładunków

Najczęściej wykorzystywany sposób przygotowywania towarów na paletach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie materiały można piętrzyć. Ponadto, należy pamiętać, aby najcięższe ładunki znajdowały się na spodzie, a najlżejsze na samej górze. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, można uniknąć wielu przykrych sytuacji.

Aby ochronić przesyłkę w transporcie, stosuje się kątowniki i przekładniki antypoślizgowe. Gwarantują dobrą przyczepność towarów zarówno do podłogi, jak i do siebie. Towary nie zsuwają się w trakcie jazdy.

Mocowanie palet

Zabezpieczenie palet w transporcie polega na zamocowaniu ich już w środku transportu przy pomocy pasów spinających. Wykorzystać również można gumowe maty, czyli nakładki na podłogę, które uniemożliwiają przesuwanie się ładunku z paletą.

Inne zabezpieczenie towaru na paletach

Dobrym sposobem na zabezpieczenie towarów na paletach jest użycie folii stretch. Można owinąć nią całą przesyłkę, przez co wzmocnieniu ulegnie cała konstrukcja. Przesyłka zyska dodatkową stabilizację. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia paczki, a jednocześnie zabezpieczy ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Folia stretch jest sprężysta i lekka, nie odklei się w transporcie, dlatego można wykorzystać ją właśnie w tym celu.

Dobrze sprawdza się również folia bąbelkowa, którą można zastosować nawet przy nieregularnych ładunkach. Pozwala na skuteczne wypełnienie wolnych przestrzeni. Zabezpieczenie ładunku na palecie można zwiększyć także poprzez taśmy PET. Dopasowane są do różnych gabarytów i ciężaru towarów. Absorbuje uderzenia i ogranicza odchylenie towarów od płaszczyzny. Najlepiej zastosować taśmę w połączeniu ze wspomnianymi wcześniej kątownikami.

Zasady przygotowania towaru do wysyłki

Transport przesyłek na paletach obwarowany jest wieloma zasadami, o jakich należy pamiętać. Aby cieszyć się z nieuszkodzonej dostawy, nadawca musi pamiętać o:

  • palety muszą być w bardzo dobrym stanie technicznym,
  • towar przed załadowaniem na paletę musi być zważony, aby nie przekroczył masy dopuszczalnej środka transportu,
  • ładunek należy rozłożyć na palecie równomiernie,
  • całość ładunku należy owinąć folią stretch, zastosować przekładniki teksturowe oraz inne formy ustabilizowania palety.

Zabezpieczenie palety – podsumowanie

Zabezpieczenie ładunku na palecie jest niezwykle istotne, pozwala na dostarczenie zamówienia do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Istnieje wiele metod, z których możesz skorzystać, od najprostszych, do nieco bardziej zaawansowanych. 

Pozdrawiamy

amRACK