Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Popularne Systemy Regałów Magazynowych zdjęcie nr 1

Popularne systemy regałów magazynowych

30 sierpnia 2023

Systemowe regały magazynowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dedykowanym do przechowywania towarów. Oczywiście przy ich wyborze nie należy kierować się wyłącznie popularnością systemu, ale przede wszystkim oferowanymi funkcjami.

Czym jest system regałów magazynowych?

System regałów to układ regałów oraz sprzężeń między nimi, co pozwala na powstanie powiązań w całej sieci zachodzących wewnątrz magazynu operacji.

Składowanie towarów musi odbywać się według określonej struktury. Gwarantuje to osiągnięcie przyjętych celów projektowanych. Systemy regałów różnią się między sobą konstrukcją, sposobem i metodą składowania, dostępnością jednostek ładunkowych, a także możliwościami operacyjnymi, elastycznością i zastosowaniem środków transportu wewnętrznego.

Najpopularniejsze systemy regałowe

Rynek rozwiązań magazynowych rozwija się bardzo dynamicznie. Wiele systemów przez lata nie traci na popularności, ale pojawiają się również nowe. Klienci bardzo chętnie inwestują obecnie w innowacyjne rozwiązania przyspieszające załadunek i rozładunek. Poniżej przedstawiamy kilka z najpopularniejszych systemów do składowania towarów.

Systemy regałów rzędowych

Systemy rzędowe są najbardziej rozpowszechnione i wykorzystywane w magazynach na całym świecie. Klasyczna, wielopoziomowa ramowa budowa pozwala na stworzenie układu rzędowego. Rzędowe regały paletowe dają możliwość składowania na nich zróżnicowanego asortymentu pod względem wagi i wymiarów, ponadto jest dostęp do każdej składowanej jednostki. System regałów jest obsługiwany przez różnego typu wózki widłowe.

Systemy regałów wjezdnych Drive-in

Umożliwiają głębokie składowanie, występują w formie tuneli, a obsługa odbywa się z pomocą wózków widłowych. Służą do składowania towarów jednorodnych w systemie blokowym. Sprawdzają się przy małej rotacji. Ten system regalow znakomicie sprawdza się w obiektach o wysokiej cenie za m2 powierzchni, czyli w chłodniach oraz mroźniach. Obsługa towarów odbywa się zgodnie z zasadą LIFO.

Systemy regałów przepływowych

Przesuwanie palet w tunelach odbywa się z wykorzystaniem sił grawitacji, po specjalnych rolkach, z punktu nadania do punktu odbioru. Sprawdzają się najlepiej w magazynach obsługujących towary z określoną datą przydatności do spożycia. Obsługa towarów odbywa się zgodnie z zasadą FIFO.

Najpopularniejsze spośród dostępnych systemów to regały przepływowe Push Back. Zamiast rolek wykorzystywane są specjalne wózki paletowe. Ponadto, konstrukcje są wzbogacone o napęd częściowo wymuszony. Zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą LIFO.

Systemy regałów mobilnych

System regałów metalowych pozwalający na zredukowanie ilości korytarzy roboczych do minimum. Zwiększa się tym samym przestrzeń do składowania. Zapewniony jest rzędowy system głębokiego składowania. Konstrukcje są montowane na szynach do obsługi ręcznej lub mechanicznej. Każdy regał rzędu ma swój układ jezdny, co umożliwia przesuwanie wzdłuż torów umieszczonych na podłodze. Możliwy jest dostęp do każdej jednostki.

Systemy regałów satelitarnych

Są zbliżone do systemów wjezdnych, ponieważ umożliwiają blokowe składowanie palet. Wyróżniają się jednak znacznie wyższą wydajnością, dzięki samojezdnym platformom. Obsługa towarów odbywa się poprzez platformy satelitarne sterowane radiowo, przemieszczają się w obrębie tunelu regałowego. Jest to system półautomatyczny, którym można zarządzać zgodnie z zasadą LIFO lub FIFO.

Systemy regałów wspornikowych

Przystosowane do składowania towarów dłużycowych i ponadgabarytowych. Mogą być jedno- lub dwustronne. Obsługa odbywa się z pomocą suwnic lub wózków bocznego składowania. Zapewniają dostęp do każdej jednostki.

Systemy regałów półkowych

Systemy półkowe są przystosowane do składowania mniejszych towarów m.in. paczek, produktów luzem, lekkich palet. Jest możliwość stworzenia konstrukcji wielopoziomowej, z różnym stopniem obciążenia. Można je dowolnie konfigurować. Towary są kompletowane ręcznie.

Jak wybrać właściwe systemy regałów?

Dobrze dobrane systemy regałowe są bezpieczne i wydajne, a jednocześnie dopasowane do potrzeb firmy i jej aktualnych możliwości. Przy wyborze konkretnych rozwiązań należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników.

Rodzaj składowanego asortymentu

Warto zastanowić się, jakie towary są najczęściej składowane w Twoim magazynie. Chodzi tu przede wszystkim o rozmiar, wagę, a także inne cechy charakterystyczne m.in. termin ważności. Pozwoli to na określenie maksymalnego obciążenia, liczby i rozstawienia półek, a w końcu wymiarów całej konstrukcji.

Dostępność miejsca

Powierzchnię, jaką ma się do dyspozycji, należy liczyć od podłogi aż do samej wysokości hali magazynowej. Inny system regałów magazynowych sprawdzi się, gdy dysponujesz nieograniczoną przestrzenią, a inny, gdy miejsca jest mało i trzeba je maksymalnie wykorzystać.

Specyfika działania magazynu

Warto pamiętać, że systemy regałów magazynowych muszą być kompatybilne z działalnością samego obiektu. Warto zwrócić uwagę na technologie stosowane do obsługi jednostek ładunkowych. Inny system sprawdzi się w magazynie manualnym, półautomatycznym, a jeszcze inny w automatycznym. Czynnikiem decydującym są także urządzenia transportu bliskiego, takie jak wózki widłowe, paletowe i inne.

Uzupełniając magazyn o dopasowane do potrzeb systemy regałowe, można bezpiecznie prowadzić działalność, a przede wszystkim zarządzać towarami w umiejętny sposób. Dobrze zaplanowana przestrzeń magazynowa umożliwia realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych operacji logistycznych w znacznie krótszym czasie, a to przekłada się na zadowolenie klientów.

Systemy regałów – podsumowanie

Lista najpopularniejszych, typowych systemów magazynowych daje kompleksowy przegląd rozwiązań, jakie można wprowadzić do magazynu. Znając systemy regałów ściennych oraz posadzkowych, można stworzyć kompleksowe wyposażenie obiektu.

Pozdrawiamy

amRACK