Masz pytania? tel. 690 922 251 mail: kontakt@amrack.pl
Systemy Drp, Mrp I Erp – Charakterystyka zdjęcie nr 1

Systemy DRP, MRP i ERP – charakterystyka

07 czerwca 2023

Oferta dostępnych na rynku systemów informatycznych do zarządzania i obsługi przedsiębiorstw jest bardzo szeroka. Aby znaleźć oprogramowanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb trzeba poświecić sporo czasu na analizy. Dziś przybliżymy trzy z nich: DRP, MRP, ERP. Poznanie rodzajów systemów do zarządzania zasobami i innymi kwestiami w przedsiębiorstwie pozwala na prowadzenie działalności w sposób świadomy, nowoczesny i zgodny z oczekiwaniami.

Definicja systemów DRP, MRP i ERP

ERP – Enterprice Resource Planning (System do Zarządzania Zasobami Przedsiębiorstwa)

Najpopularniejszy z systemów informatycznych dostosowanych do potrzeb firm. Z założenia pozwala na uzyskanie wsparcia we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności działów produkcyjnych. Umożliwia skuteczne przechowywanie danych i ich przetwarzanie, a ponadto możliwy jest swobodny przepływ danych w całym systemie.

[Zobacz też: Regały paletowe – poznaj ofertę amRACK]

DRP

Rodzaj systemu informatycznego, który umożliwia skuteczne planowania zapotrzebowania w danym obiekcie poprzez sporządzanie specjalnego planu dostaw. Dostępne są dwa rodzaje DRP:

  • DRP I – Distribution Resource Planning,
  • DRP II – Distribution Requirements Planning.

Wariant II jest rozbudową opcji I. Całość pozwala na dopasowanie zapasów w systemie dystrybucji. Do głównych zadań można zaliczyć tutaj komplementacje partii dostaw, dobieranie rodzajów środków transportu i miejsca dostawy, zarządzanie spedycją i koordynacją przesyłek, a także zarządzanie gotowymi zapasami w magazynach przeznaczonych do dystrybucji.

MRP II – Manufacturing Resource Planning (System do Zarządzania Zasobami Produkcyjnymi)

Przodek systemu ERP. Zaspokaja potrzeby działów wytwórczych, dlatego nie są dostępne żadne rozbudowane funkcjonalności dotyczące księgowości, HR, procesów sprzedażowych i marketingowych. Najczęściej MRP wykorzystywany jest w firmach produkcyjnych, ponieważ oferuje zaawansowane narzędzia do automatycznego lub półautomatycznego tworzenia planów produkcyjnych, zarządzania zleceniami czy kontroli prac.

Korzyści z używania systemów DRP, MRP i ERP

ERP oferuje wiele korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim udostępnia planowanie strategiczne oraz wydajności operacyjne. Możesz wybrać w swoim przedsiębiorstwie obszary, w których ERP jest najważniejszy i gdzie wesprze w najlepszy sposób planowaną działalność. W rezultacie można osiągnąć podwyższenie ogólnej skuteczności i wydajności procesów logistycznych. Skraca się czas zarządzania, lepsza jest integralność danych, a także kontrola finansowa.

MRP przynosi nieocenione korzyści. W szczególności usprawnia obsługę klientów, pozwala wejść firmie na wyższy poziom wydajności, a ponadto pomaga odpowiadać w dużo lepszy sposób na wymagane zmiany. Prawidłowe wykorzystywanie tego systemu informatycznego sprawia, że zwiększa się produktywność firmy i możliwości w zakresie obsługi większej ilości zamówień. Poprawa zarządzania zapasami jest kluczowa w ruchu magazynowym, tak samo jak planowanie potrzeb w zakresie budowania zapasów. Ustalenie dogodnego systemu zarządzania kontaktami z dostawcami gwarantuje osiągnięcie w tym aspekcie wielu korzyści.

DRP wdrożone w prawidłowy sposób pozwala na umiejętne prognozowanie popytu i na bieżący przepływ informacji w całym przedsiębiorstwie. Zapewniona jest dobra komunikacja między dostawcami a klientami, a ponadto nie ma żadnych problemów, aby określać zapotrzebowanie materialne w danym momencie. Zmniejsza się ryzyko wyczerpania zapasów, a koszty transportu są na dogodnym poziomie.

Porównanie systemów DRP, MRP i ERP

Każdy z zaproponowanych systemów informatycznych umożliwia osiągnięcie innego poziomu wydajności. Oferuje także inne możliwości, dlatego można zdecydować się na wariant w każdym aspekcie dopasowany do aktualnych potrzeb zachodzących w Twoim magazynie. Zastosowanie systemów DRP, MRP i ERP jest bardzo ważne, ponieważ przekłada się na automatyzację i unowocześnienie obiektu, który może radzić sobie z wymaganiami rynkowymi w znacznie lepszy sposób.

Systemy MRP pozwalają na skuteczne zarządzanie zapasami materialnymi, uwzględniając funkcję zapasów, planowanie wydajności i harmonogramowanie. Jeżeli chodzi o systemy ERP, stanowią kompleksowy system oprogramowania, jaki możesz wprowadzić do swojego magazynu. Zawierają znacznie więcej funkcji niż MRP, usprawniają sprzedaż i zarządzanie zapasami. Można również w umiejętny sposób zarządzać relacjami z klientem, księgowością, zasobami ludzkimi, a także wszystkimi projektami realizowanymi w firmie. Systemy DRP są przystosowane do kontrolowania bieżącego przepływu informacji w firmie, podnoszą poziom obsługi klienta, a także redukują poziom zapasów produktowych. Usprawniają funkcjonowanie centrali dystrybucyjnej.

Systemy DRP, MRP i ERP – podsumowanie

Warto wybrać do swojego magazynu jeden z zaproponowanych systemów informatycznych. Implementacja systemów DRP, MRP i ERP wprowadzi Twoją firmę na wyższy poziom automatyzacji i nowoczesności, przyspieszy realizację wielu procesów i umożliwi poprawne zarządzanie wieloma zadaniami. 

Pozdrawiamy

amRACK
Telefon WhatsApp E-mail