Straty w magazynie — jak je minimalizować?
Straty magazynowe związane z uszkodzeniem towarów są nieuniknione w profesjonalnej działalności, należy wkalkulować je w politykę marżową firmy. Umiejętne zarządzanie kryzysowymi sytuacjami wymaga bieżących analiz, umiejętnego opracowywania cen, a także minimalizowania wystąpienia strat.
Jak można ograniczyć powstawanie ubytków w magazynie?
Im delikatniejszy towar, tym większe szanse na jego uszkodzenie, dlatego tak istotne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Łatwiej jest obsługiwać książki czy t-shirty niż kryształowe kieliszki.
Zapobieganie stratom w magazynie polega przede wszystkim na uwzględnieniu odpowiednich nakładów na przygotowanie towarów do wysyłki, a także ich zabezpieczeniu w trakcie składowania na regałach. Nie zawsze właściwe jest intuicyjne podejście polegające na wybraniu ekonomicznego sposobu pakowania.
Zawsze warto brać pod uwagę zarówno koszty, jak i opłacalność całej inwestycji.
Przyczyny strat w magazynie i sposoby ich rozwiązywania
Nieprawidłowe przechowywanie towaru
Istnieje wiele powodów, dlaczego towar w magazynie uległ uszkodzeniu. Jednym z najpopularniejszych jest nieprawidłowe przechowywanie lub nieostrożne obchodzenie się z towarem w trakcie jego rozkładania na regałach oraz kompletowania zamówienia. Uszkodzonego produktu nie można sprzedać, a to oznacza straty magazynowe dla firmy.
[Zobacz też: montaż regałów paletowych amRACK]
Rozwiązaniem tego problemu jest automatyzacja procesów magazynowych. Warto zastosować nowoczesny system transportu wewnątrz-magazynowego. Technologia przyspiesza pracę, ale również ogranicza starty w magazynie wynikające z nieprawidłowego przechowywania i transportu przedmiotów szczególnie narażonych na uszkodzenia.
Brak procesu przechowywania towarów z określonym terminem przydatności
Dużą ilość produktów można przechowywać wyłącznie przez określony czas. Po jego przekroczeniu przeterminowane towary nadają się wyłącznie do utylizacji. Czy są to dopuszczalne straty magazynowe? Oczywiście, że nie! Należy bezwzględnie im zapobiegać. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w firmach, gdzie do skontrolowania jest wiele towarów, a nie ma procedur i technologii wspierających.
[Zobacz też: regały wjezdne amRACK]
Magazyn obsługujący towary o krótkim lub określonym terminie ważności powinien funkcjonować zgodnie z zasadą FEFO (pierwsze traci ważność, pierwsze wychodzi). Ważne jest, aby metoda była wspierana przez system zarządzania WMS, który na bieżąco kontroluje przyjmowanie i wydawania towarów, informuje o stanie magazynowym, możliwych brakach, a także terminie ważności określonych produktów.
Brak procesu lub błędny proces kompletacji
Brak odpowiednio zoptymalizowanego procesu kompletacji towarów, prowadzi do strat czasu i pieniędzy. Idealnie zorganizowana strefa zakłada pobieranie i wydawanie dużej ilości towarów w najkrótszym czasie.
Skutecznym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu WMS, który wspiera kompletację na kilka różnych sposobów. Wskazuje dokładną lokalizację skompletowanych towarów, optymalizuje trasy kompletacji, a także pozwala na szybką realizację zamówień. Dodatkowo można zdecydować się na automatyzację magazynu. Po integracji z systemem WMS podniesie się znacząco wydajność i bezpieczeństwo kompletacji towarów.
Brak odpowiednio przeszkolonego personelu
Duża rotacja pracowników w magazynie jest ogromnym problemem wynikającym z braku odpowiednich kompetencji. Standardowe wdrożenie pracownika wymaga bardzo dużo czasu, niezbędnych szkoleń, często właściciele idą tutaj na skróty. Mogą pojawić się realne błędy w obsłudze powodujące straty w magazynie. Rozwiązanie? Znów system WMS.
Wdrożenie w firmie systemu WMS ułatwia pracę pracownikom. Otrzymują oni niezawodne wsparcie, mogą uniknąć wielu pomyłek. To system sprawuje nad nimi nadzór i pilnuje, aby nie popełniali prostych błędów. W szczytowym sezonie będzie miało to na pewno ogromne znaczenie.
Straty w magazynie – podsumowanie
Powyższe przypadki pokazują, że straty w działalności magazynowej są w zasadzie nieuniknione, ale wielu problemów można uniknąć wdrażając system WMS, a także stawiając na automatyzację procesów.
Pamiętać należy, że straty muszą być wpisane w kosztorys firmy. Ważne, aby nie przewyższały realnych korzyści i przychodów z prowadzonej działalności.
Pozdrawiamy