Sprawdzone sposoby na oszczędność powierzchni magazynowej
Prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni w magazynie jest konieczne w dzisiejszych czasach, gdy tak drastycznie wzrastają koszty prowadzenia działalności. Warto znać skuteczne sposoby na oszczędność powierzchni magazynowej.
Najczęstsze problemy, przez które optymalizacja magazynu jest niewłaściwa
Wielu przedsiębiorców chce przeciwdziałać problemom z brakiem miejsca w magazynie. Często nie wiedzą, jak ten problem rozwiązać. Najczęstszymi przyczynami są:
- niewłaściwa organizacja pracy magazynu,
- brak standardów wśród pracowników magazynu,
- brak wyznaczonego sposobu układania towarów według konkretnej metody składowania,
- składowanie towarów w nieodpowiednich miejscach, co wpływa na ich zlokalizowanie podczas kompletowania zamówienia,
- brak zasad, dzięki którym pracownicy magazynu mogliby lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jak uzyskać więcej przestrzeni w magazynie?
Z Twojego magazynu powinny zniknąć przede wszystkim wąskie gardła, które wydłużają procesy logistyczne i powodują trudności w szybkim wyszukiwaniu i lokalizowaniu ładunków. Warto przeanalizować, jak funkcjonuje magazyn, upewnić się, czy pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę, przeszli szkolenia z najważniejszych procesów magazynowych.
Skuteczne metody optymalizacji kosztów magazynu poprzez dobre zorganizowanie przestrzeni
Jeżeli w Twoim magazynie brakuje miejsca, a uważasz, że obiekt ma potencjał, aby pomieścić jeszcze więcej produktów, optymalizacja powierzchni magazynowej jest rozwiązaniem, na jakie musisz się zdecydować. Zastanów się nad potrzebami firmy, wybierz jedną metodą składowania towarów i wprowadź zmiany w obiekcie.
1. Planowanie przestrzeni magazynowej
Przestrzeń w magazynie musi być zaplanowana od A do Z. Weź pod uwagę potrzeby firmy i zdecyduj się na rozwiązania, które mogą ułatwić wykonywanie obowiązków pracownikom. Sprawdzając, jakie mają potrzeby, możesz dostosować własne wizje i stworzyć nową przestrzeń magazynową w optymalny sposób.
2. Metoda składowania ładunków dostosowana do przestrzeni magazynowej
Metoda składowania musi być dostosowana do przestrzeni użytkowej, jaką dysponujesz. Ułatwi to zarządzanie zapasami. Jedną z możliwości jest składowanie blokowe — oszczędza miejsce w magazynie i pomaga ograniczyć koszty związane z kompletowaniem wyposażenia.
3. Optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej poprzez właściwe dobieranie towarów
Wszystkie towary znajdujące się w magazynie muszą być uporządkowane według najkorzystniejszej metody składowania. Warto podążać za najnowszymi trendami, wdrożyć metodę automatycznego zarządzania np. WMS. Weryfikacja stanu magazynowego odbywać będzie się zdalnie, co zwiększy komfort pracy.
4. Większa powierzchnia ułatwia swobodne wykonywanie manewrów
Wypadki w magazynach zdarzają się najczęściej z powodu niewystarczającej ilości miejsca do wykonywania manewrów przez wózki widłowe. Powoduje to liczne przestoje i opóźnienia, ze względu na nieustanne awarie. Oszczędność powierzchni magazynowej oraz jej prawidłowe wykorzystanie działa z korzyścią dla bezpieczeństwa.
Optymalizacja procesów magazynowych — mniejsze koszty, więcej dostępnej przestrzeni
Nowoczesny magazyn to taki, w którym każdy centymetr przestrzeni jest maksymalnie wykorzystany. Wybierając dostosowany do potrzeb system składowania, możesz ograniczyć koszty magazynowania w logistyce, a także prowadzić bezpieczną, dobrze zorganizowaną działalność. Dobrym pomysłem jest automatyzacja, a przynajmniej wdrożenie systemu WMS do zarządzania magazynem.
Pozdrawiamy