Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Składowanie Rzędowe — Jakie Daje Możliwości? zdjęcie nr 1

Składowanie rzędowe — jakie daje możliwości?

21 stycznia 2023

Składowanie rzędowe jest jedną z najpopularniejszych metod organizacji przestrzeni w magazynie. Rozwiązanie w każdym aspekcie można dopasować do własnych potrzeb.

Składowanie rzędowe – definicja

Składowanie rzędowe polega na rozmieszczeniu jednostek ładunkowych w rzędach w taki sposób, aby do każdej z nich był swobodny dostęp bezpośrednio z korytarzy wygospodarowanych między regałami.

Towary można składować na jednym poziomie, w stosach lub rozmieszczać na wielu poziomach. Najczęściej wykorzystywane są regały paletowe rzędowe, których konstrukcję można dopasować do własnych potrzeb pod względem wymiarów, jak i nośności. Składowanie jest bardzo wygodne i, pod wieloma względami, atrakcyjne. Umożliwia wykorzystanie kubatury budynku nawet w 80%.

Wady i zalety składowania rzędowego

Zalety składowania rzędowego

  • Dostęp do wszystkich składowanych jednostek ładunkowych.
  • Niskie koszty wyposażenia – regały paletowe rzędowe są stosunkowo tanim rozwiązaniem z uwagi na jego powszechność. Konstrukcja nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skomplikowanym serwisem czy konserwacją, z uwagi na brak elementów ruchomych.
  • Pełne dopasowanie konstrukcji regałowych do własnych potrzeb, m.in. pod względem wymiarów i nośności.
  • Regały paletowe rzędowe, z uwagi na wykonanie ze stali nierdzewnej i brak mechanizacji, można umieszczać w magazynach otwartych i półotwartych, dlatego nie jest wymagany zakup hali.

Wady składowania rzędowego

  • W związku z koniecznością zastosowania korytarzy roboczych, współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej jest znacznie mniejszy, niż w innych metodach składowania. Wpływa to negatywnie na pojemność magazynu.
  • Obecność wielu dróg transportowych zwiększa ryzyko błędów, jak i wypadków.

Składowanie rzędowe bez regałów – jak wygląda?

Nie musisz kupować regałów magazynowych, aby uskutecznić składowanie rzędowe. Towary możesz także umieszczać na posadzce jak w przypadku składowania blokowego. Wystarczy rozłożyć jednostki ładunkowe w rzędach. Istotne jest, aby prześledzić bardzo dokładnie zasady BHP, w celu dopełnienia wszystkich formalności i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę, czy towary, które chcesz w taki sposób składować, są odporne na ściskanie. Nie zaleca się tego sposobu dla asortymentu delikatnego.

Składowanie rzędowe w regałach ramowych – najpowszechniejsze rozwiązanie

Konstrukcje regałowe, w które zainwestujesz, umożliwiają stworzenie wielu poziomów składowania. Masz możliwość wykorzystania kubatury budynku w 80%, choć oczywiście należy pamiętać o pewnych stratach na pojemności generowanych przez korytarze robocze między regałami.

Zakup konstrukcji regałowych możesz dopasować do własnych potrzeb pod względem wymiarów i nośności.

Składowanie rzędowe i blokowe – różnice

Składowanie rzędowe uznawane jest za najpopularniejsze na świecie, chętnie stosowane w wielu branżach. Prosta konstrukcja ramowa daje możliwość projektowania rzędów o nieskończonej długości, a wysokość ograniczona jest jedynie zasięgiem urządzenia operacyjnego. Regały rzędowe są przystosowane do składowania palet oraz wszystkich jednostek ładunkowych, także nietypowych.

Składowanie w stosach, czyli blokowe wyróżnia się układaniem jednostek magazynowych jedna przy drugiej, na podłodze obiektu. Istnieje także możliwość zastosowania specjalnych regałów dedykowanych do tego sposobu składowania. Dostęp do jednostek znajdujących się w środku jest możliwy dopiero po usunięciu innych. Niezbędne jest tu postepowanie według zasad LIFO oraz prawidłowe zarządzanie polityką rotacji.

Składowanie blokowe przystosowane jest do towarów wytrzymałych i odpornych. Nie można układać w stosy materiałów miękkich i delikatnych. Składowanie rzędowe jest znacznie bardziej uniwersalne, pozwala na przechowywanie różnego rodzaju asortymentu, niezależnie od stopnia rotacji oraz wytrzymałości.

System składowania rzędowego – podsumowanie

Składowanie rzędowe sprawdza się w przypadku przedsiębiorców chcących mieć dostęp do każdej składowanej jednostki. Możesz zdecydować się na wysoki system regałów z wąskimi korytarzami lub konstrukcję ramową. Istnieje także możliwość składowania rzędowego na posadzce, ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami.

Pozdrawiamy

amRACK