
Serwis regałów magazynowych — co obejmuje?
Regularny serwis i naprawa wyposażenia magazynowego gwarantują realizację wszystkich procesów w sposób bezpieczny. Nawet najmniejsza wada może spowodować zagrożenie dla pracowników, jak i składowanego towaru. Co jaki czas należy wykonywać serwis regałów magazynowych? Jak powinien wyglądać?
Obowiązkowy serwis regałów metalowych
Każdy magazyn ma obowiązek korzystać z usług firm świadczących profesjonalny serwis wyposażenia, aby zadbać o odpowiednią wydajność regałów. Niezbędne jest ponadto przeszkolenie pracowników w zakresie wyrywkowych kontroli pomiędzy specjalistycznym przeglądem. To wszystko sprawi, że regały magazynowe będą bezpieczne w eksploatacji.
Kroki serwisowe, niezbędne do utrzymania regałów w idealnym stanie
- Wypoziomowanie regałów – dotyczy to zarówno nowych, jak i starych regałów magazynowych.
- Rdza – jest sygnałem, że metal znajdujący się pod spodem jest bardzo słaby i podatny na zapadanie się. Warto zweryfikować, czy na lakierze nie są widoczne zadrapania. Wskazują, że operator wózka widłowego miał kolizję z regałem.
- Nośność – nadmierne przeciążanie regałów magazynowych jest powodem ich awarii. Większość modeli na tablicach znamionowych ma określoną pojemność i maksymalne obciążenie.
- Słupy – widoczne ślady porysowania farby oznaczają uszkodzenie. Warto przeprowadzić dalszą kontrolę, w celu zweryfikowania nośności pionu. Sprawdzić należy wystąpienie innych wad lakierniczych, czy stopy są prawidłowo zamocowane do posadzki.
- Belki – mogą one ulec uszkodzeniu w przypadku zderzenia, dlatego bardzo ważna jest ich weryfikacja. Sprawdzić należy integralność całej konstrukcji, poziomy ugięcia, a także zastosowane mocowania pionowe.
Dlaczego regularny serwis regałów magazynowych jest tak istotny?
Regały magazynowe to złożone, rozbudowane konstrukcje, które do zachowania odpowiedniej stabilności potrzebują pełnej niezawodności. Największym dla nich zagrożeniem są kolizje z wózkami widłowymi. Może dojść do wgnieceń osłabiających całą konstrukcję.
[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały paletowe wjezdne]
Niebezpieczne jest przede wszystkim niezareagowanie na widoczne uszkodzenia i zaniechanie naprawy. Pogłębiający się problem może skutkować poważnymi kłopotami. Regularnie przeprowadzany serwis regałów metalowych jest w stanie temu zaradzić. To, jak często powinien być wykonywany, określa zwykle producent konstrukcji. Minimum jednak kontrolę należy przeprowadzić raz w roku. Warto oczywiście częściej, nawet we własnym zakresie, poprzez wytypowanie doświadczonego pracownika do wzrokowego przeglądu całego wyposażenia magazynu codziennie, raz w tygodniu oraz raz w miesiącu. Wszelkie incydenty powinny być natychmiast zgłaszane, a każda usterka naprawiana.
W ramach serwisu przeprowadzane jest również sprawdzanie stanu technicznego poszczególnych elementów wchodzących w skład regału. Kontrolowane są wymiary belek i słupów, stabilność i wypoziomowanie, a także miejsca kotwienia do podłoża.
Jak wygląda naprawa regałów magazynowych?
Uszkodzenia regałów magazynowych najczęściej dotyczą ich najniższych poziomów. Rzecz jasna bardzo ważne jest natychmiastowe podjęcie działań naprawczych, ale właścicielom zależy również, aby nie przerywać przepływu towarów, co jest bardzo trudne do pogodzenia.
Technicy z odpowiednim doświadczeniem przeprowadzają naprawy przy użyciu specjalnych zestawów naprawczych. W wielu przypadkach nie jest konieczne spawanie. Korzystając z usług profesjonalistów, zapewnione jest bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
O bezpieczeństwo w magazynie dba serwis regałów magazynowych
Przeprowadzając regularne kontrole w magazynie, można utrzymać regały w nienagannym stanie przez bardzo długi czas. Wszystkie czynności serwisowe oraz związane z naprawami powinny być realizowane przez techników z odpowiednim doświadczeniem. Działania należy udokumentować.
Stosowanie uszkodzonych regałów magazynowych skutkować może zawaleniem całej konstrukcji, co stanowi zagrożenie dla zdrowia pracowników, jak i może doprowadzić do uszkodzenia towarów.
Pozdrawiamy
