Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Rodzaje Regałów Magazynowych - Amrack.pl zdjęcie nr 1

Rodzaje regałów magazynowych

15 stycznia 2021

Metalowe regały magazynowe — bez nich żaden magazyn nie mógłby istnieć. Systemy regałowe sprawiają, że składowanie jest o wiele prostsze i generuje mniej problemów. Na rynku można spotkać różne rodzaje regałów magazynowych różniących się pod względem budowy oraz przeznaczenia. Zobacz najpopularniejsze typy regałów magazynowych, które możesz zastosować do usprawnienia pracy w Twoim magazynie.

Typy regałów magazynowych i ich charakterystyka

Typy regałów magazynowych, które przedstawiamy poniżej, umożliwiają zarządzanie magazynem w sposób nowoczesny i profesjonalny. Najczęściej regały do magazynu, niezależnie od rodzaju, produkowane są w wersji statycznej lub dynamicznej.

Statyczne regały magazynowe to konstrukcje przymocowane do podłoża i niezmieniające położenia w trakcie procesów magazynowych. Z kolei dynamiczne regały do magazynu umieszczone są na specjalnych torowiskach wykonanych w posadzce, aby umożliwić ich przemieszczanie po powierzchni. Cały blok regału przesuwa się, a to umożliwia dostęp do niezbędnych towarów.

Regały paletowe rzędowe — proste i uniwersalne

Regały rzędowe są obecnie najtańszym systemem składowania umożliwiającym bezpośredni dostęp do poszczególnych jednostek, co ułatwia kontrolę stanu magazynowego. Bez żadnych problemów można dopasować je do dowolnej przestrzeni oraz wymiarów produktów. Prosta zmiana konfiguracji gwarantuje, że w przypadku przebudowy magazynu, regały nadal będą w nim funkcjonalnym rozwiązaniem.

Regały paletowe rzędowe są podstawowym i najprostszym rozwiązaniem, jakie możesz wprowadzić do magazynu. Ten rodzaj regałów magazynowych pozwalaj na składowanie zarówno towarów na paletach, jak i niezapaletowanych. Regały rzędowe posiadają bogate wyposażenie dodatkowe, które umożliwia przechowywanie towarów o nietypowych kształtach i rozmiarach. Można je wyposażyć m.in. w stojaki magazynowe, wsporniki oraz szereg innych elementów uzupełniających.

Regały półkowe — idealne na towary drobnicowe

Te rodzaje regałów magazynowych znajdują zastosowanie przede wszystkim przy składowaniu towarów niezapaletowanych. Regały półkowe najczęściej wykorzystuje się w warsztatach, hurtowniach, archiwach, bibliotekach, ale także magazynach. Przeznaczone są do obsługi ręcznej. Z powodzeniem możesz na nich poukładać produkty w kartonach, akta, jak i książki.

Systemy regałów półkowych to zazwyczaj konstrukcje wielopoziomowe, na których można składować małe, duże, jak i nieporęczne towary. Umożliwiają przechowywanie w bezpiecznych warunkach — na półkach wykonanych z wytrzymałych materiałów m.in. płyt wiórowych, metalu, kratownic.

Regały magazynowe tego rodzaju sprawdzają się świetnie przy każdym typie towaru drobnicowego. Są bardzo elastyczne, dlatego w każdym aspekcie można dopasować je do własnych potrzeb. Wyróżniają się prostym montażem i niskimi kosztami zakupu.

System mieszany — paletowo-półkowy

Regał paletowo-półkowy, jak sama nazwa wskazuje, to mix dwóch różnych rodzajów regałów magazynowych. Regały tego typu wykorzystuje się na szeroką skalę w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych np. hipermarketach. Dolne poziomy składowania posiadają gniazda półkowe, a górne to regały bezpółkowe. Umożliwia to bezproblemowe kompletowanie asortymentu i szybkie przemieszczanie go z miejsca na miejsce.

Regały paletowo-półkowe pełnią zarówno funkcję ekspozycyjną, jak i magazynową, co jest wygodnym rozwiązaniem w każdym dużym sklepie. Pracownik może od razu pobrać towar z wyższych regałów i umieścić go na półkach, gdy występują jego braki.

Systemy mieszane sprawdzają się znakomicie również w wielu magazynach, z uwagi na możliwość kompletacji zróżnicowanych zamówień. Regały typu paletowego właściciel magazynu może wykorzystać do przechowywania zapasów towarów, a regały półkowe do przygotowywania zamówień, które zaraz zostaną wydane klientowi. Rozwiązania te są bardzo doceniane także przez właścicieli sklepów internetowych, którym zależy na szybkim skompletowaniu i realizacji zamówienia.

Regały wspornikowe — doskonałe na towary dłużycowe

Jest to rodzaj regałów magazynowych umożliwiający składowanie długich towarów takich jak pręty, rury, płyty czy belki.

Regały wspornikowe charakteryzują się solidną budową, wytrzymałą konstrukcją oraz prostym montażem. Taka budowa umożliwia efektywną pracę, jak i proste zarządzanie składowanymi towarami. Regały magazynowe typu wspornikowego spełnią zróżnicowane oczekiwania klientów ze względu na możliwość dopasowania do potrzeb nośności. Mają znakomite parametry techniczne, a to przekłada się na bezpieczeństwo składowania towarów.

Regał dłużycowy znajdzie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynu. Wystarczy wyposażyć go w daszek zabezpieczający, który ochroni zgromadzone towary przed opadami atmosferycznymi.

Regały przesuwne — mobilny sposób przechowywania towarów

Dla Klientów, którzy chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową, zostały przygotowane specjalne rodzaje regałów magazynowych — regały mobilne przesuwne. Regały typu przesuwnego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważny jest bezkolizyjny i szybki dostęp do składowanych towarów. Regały mobilne powszechnie wykorzystuje się w chłodniach, mroźniach, a także w magazynach, gdzie powierzchnia obiektu jest mała.

Inwestując w tego rodzaju regał do magazynu, na stosunkowo niewielkiej powierzchni można wygospodarować dużo miejsca do składowania towarów. Ponadto można wzbogacić go o system FIFO (pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi).

Regały mobilne przesuwne powstają na specjalne zamówienie, dlatego są w każdym calu dopasowane do ich potrzeb. Można wybrać rozstaw półek, ich ilość, jak i dopasować wymiary do dostępnej przestrzeni.

Jakie są najpopularniejsze regały magazynowe?

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj obsługiwanych w magazynie towarów jest uzależniony od tego, na zakup, jakich regałów zdecyduje się właściciel. Konstrukcje różnią się wymiarami, cechami charakterystycznymi, zastosowanymi materiałami, a także sposobem montażu. Solidna budowa regału magazynowego ma wpływ na nośność.

Umiejętnie wybrane i dopasowane do potrzeb konstrukcje zapewniają w magazynie porządek, poprawiają wydajność realizowanych prac i eliminują ryzyko pojawienia się wielu błędów mogących skutkować uszkodzeniem towarów. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa realizowanych prac warto inwestować w wysokiej jakości regały magazynowe dostosowane do potrzeb.

Wiedząc, czym są i do czego służą regały magazynowe, warto zapoznać się z ich najpopularniejszymi rodzajami.

Rodzaje stojaków magazynowych – dodatkowe wyposażenie magazynu

Oprócz regałów magazynowych, w magazynie umieścić można również stojaki. Umożliwiają ekspozycję towarów, jak i ich bezpieczne składowanie. Ułatwiają ponadto transport pomiędzy magazynem a sklepem. Wśród najpopularniejszych ich rodzajów wymienić można:

  • słupkowe – do obsługi długich prętów, rur i wielu innych;
  • szczelinowe – do składowania asortymentu pionowo lub poziomo;
  • gniazdowe – składowanie towarów pojedynczych lub grupowych;
  • pryzmowe – dostępne są stojaki jednorzędowe jednostronne lub dwustronne;
  • specjalizowane – konstrukcja o charakterze oporowym, dostosowane do specyficznych potrzeb składowanego asortymentu.

Rodzaje regałów w magazynie – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych, a także pokrótce opisaliśmy jakie możliwości niesie zastosowanie regału konkretnego typu. W naszej ofercie znajdziesz jednak nie tylko popularne rodzaje regałów, ale też systemy składowania na zamówienie. Z nami wdrożysz nowoczesne procesy umożliwiające prowadzenie profesjonalnej działalności magazynowej i bezproblemową obsługę klientów z wielu branż oferowanych zróżnicowany asortyment towarów.

Pozdrawiamy

amRACK