Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Renowacja Posadzki Przemysłowej - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 1

Renowacja posadzki przemysłowej – co musisz wiedzieć?

21 czerwca 2024

Posadzki w obiektach przemysłowych są narażone na duże obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. W wyniku intensywnej eksploatacji na ich powierzchni mogą pojawić się pęknięcia, ubytki, a także pylenie. Jak przeprowadzić renowację?

Najczęstsze uszkodzenia posadzek przemysłowych

Do uszkodzenia posadzki przemysłowej może dojść w wyniku zbyt dużego obciążenia, a najczęściej problemy pojawiają się w ciągach komunikacyjnych. W obiekcie przemysłowym występować może również zjawisko osiadania podłoża i skurczów betonu. Renowacja posadzki przemysłowej jest ponadto konieczna ze względu na błędy w pielęgnacji oraz pojawiające się już na etapie jej wykonania.

Najczęstszymi rodzajami uszkodzeń, które dotyczą posadzek przemysłowych, są:

  • pęknięcia,
  • zarysowania,
  • uszkodzenia lub nierówności,
  • kruszenie betonu,
  • pylenie betonu,
  • zawilgocenie lub zanieczyszczenie powierzchni.

Jaki przebieg powinna mieć naprawa posadzek betonowych?

Profesjonalnie położona nawierzchnia betonowa składa się z najwyższej jakości chemii budowlanej i jest w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat bardzo intensywnego użytkowania. Renowacja posadzek przemysłowych jest rzadkością.

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały paletowe]

Niestety, nie zawsze mamy do czynienia z tak idealną sytuacją, jak została opisana powyżej. Wiele obiektów musi mierzyć się z ekipami remontowymi stosującymi złej jakości materiały budowlane czy niewykazującymi się dostatecznym profesjonalizmem w realizowanych działaniach. Gdy takie czynniki wystąpią, konieczna jest po pewnym czasie eksploatacji renowacja oraz naprawa posadzki w obiekcie przemysłowym. Do najczęstszych zadań należy:

  • wypełnienie rys i pęknięć,
  • wyrównanie posadzki,
  • poprawa wytrzymałości górnej warstwy posadzki,
  • likwidacja pylenia,
  • uzupełnienie ubytków,
  • poprawa estetycznego wyglądu nawierzchni.

Etapy renowacji posadzek betonowych

  1. Przygotowanie. Kluczowa jest ocena stanu posadzki i opracowanie na tej podstawie planu działania. Niezbędne jest zebranie wszystkich potrzebnych narzędzi oraz materiałów budowlanych.
  2. Szlifowanie posadzki. Potrzebna jest szlifierka do betonu, szczególnie jeżeli występuje efekt pylenia betonu, a na powierzchni widoczne są ubytki punktowe. Jeżeli problem występuje na dużej powierzchni, niezbędne jest zastosowanie frezarki do posadzek betonowych. Wykonując jeden z wymienionych zabiegów, można uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię o doskonałej przyczepności.
  3. Mycie i gruntowanie posadzki. Regeneracja posadzek betonowych wymaga umycia całej powierzchni po szlifowaniu, ze względu na utrudnione wypełnienie rys, gdy na powierzchni znajdują się zanieczyszczenia. Powierzchnię należy bardzo dokładnie odkurzyć i umyć. Kolejnym etapem jest gruntowanie, dzięki któremu podłoże zyskuje odpowiednią przyczepność i równą chłonność. Zagruntowaną posadzkę należy pozostawić do wyschnięcia.
  4. Wypełnianie ubytków i pęknięć. Jeżeli uszkodzenia występują na bardzo dużej powierzchni, zalecane jest wykonanie nowej samopoziomującej posadzki. Jeżeli problemem są pęknięcia, zarysowania i niewielkie odspojenia, w zupełności wystarczy żywicowanie posadzek. Jeżeli pęknięcia są bardzo szerokie i głębokie, niezbędne będzie zastosowanie klamer falistych. Szczelinę należy poszerzyć do 2 cm i wykonać poprzeczne nacięcie o długości 10 cm w odstępach co 20 cm. W nacięciach należy umieścić klamry, zalać je żywicą i zasypać piaskiem kwarcowym.

W zależności od rodzaju użytego materiału, a także stopnia zaawansowania prac, posadzka jest gotowa do użytku od 24 do 48 godzin. Jeżeli naprawa posadzki przemysłowej jest ograniczona do uzupełnienia niewielkich ubytków, już po kilku godzinach można bez większych problemów z niej korzystać.

Profesjonalna renowacja posadzki betonowej

Rodzajów uszkodzeń posadzki betonowej jest wiele, a do każdego problemu dedykowane jest inne rozwiązanie. Czasem niezbędne jest nawet wykonanie całkiem nowej powierzchni betonowej. Wykorzystując dobrej jakości materiały i realizując etapy prac z odpowiednią starannością, można cieszyć się niezawodności betonu przez wiele długich lat.

Pozdrawiamy

amRACK