Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Wspornikowe – Zastosowanie, Budowa, Zasady Prawidłowego Składowania - Amrack zdjęcie nr 1

Regały wspornikowe – zastosowanie, budowa, zasady prawidłowego składowania

16 listopada 2020

Regały wspornikowe – podstawowe informacje

Regały wspornikowe inaczej nazywane regałami dłużycowymi lub wsporczymi pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Zapewniają łatwy dostęp do towarów. Dzięki prostej, solidnej budowie i modułowej konstrukcji sprawdzają się świetnie przy składowaniu długich, ciężkich i nietypowych towarów. Ich nazwa pochodzi od dłużycy, czyli okrągłego, wielowymiarowego drewna o średnicy 200 mm i długości 9 metrów dla drzew iglastych oraz 6 metrów dla drzew liściastych.

Regały dłużycowe są dostępne w wielu wariacjach i odmianach, dzięki modułowej konstrukcji. W wersji standardowej są malowane proszkowo i stosowane wewnątrz hal magazynowych, ale specjalne wykonanie powłoki lakierniczej lub ocynkowanie pozwala również stosować je na zewnątrz budynków. Co ważne, można je również zadaszyć, co pozwoli na bezpieczne składowanie towarów, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Regały na dłużycę pozwalają także na utworzenie konstrukcji samonośnej, gdzie kolumny są wykorzystywane jako elementy nośne magazynu.

Regały wspornikowe są obsługiwane głównie wózkami widłowymi. Rzadziej ręcznie (przy bardzo lekkich towarach jak profile plastikowe czy aluminiowe) lub przez suwnicę (przy bardzo ciężkich towarach jak profile hutnicze). Przy obsłudze wózkami specjalnymi tzw. czterokierunkowymi pomocne może okazać się zamontowanie prowadnic wzdłuż regałów.

Regał wspornikowy – budowa, projektowanie

Regały na dłużycę możesz kupić zarówno w opcji pojedynczej, jak i podwójnej (składowanie towarów z dwóch stron). Kolumna regału może mieć do 10 metrów wysokości, z perforowaniem co 100 mm. Ramiona regału mogą mieć natomiast od 500 do 2500 mm. Pojedynczy wspornik wykazuje się imponującą nośnością, nawet do 2500 kg.

Regały dłużycowe – zasady prawidłowego składowania towarów

Elementy konstrukcji regałów wspornikowych są dobierane zgodnie z normą FEM 10.2.09 i EN 1993-1-1: 2006 dotyczącej projektowania konstrukcji stalowych.

Regały na dłużycę znakomicie sprawdzają się do składowania drewna, płyt, blach, rur, profili oraz prętów. Można wykorzystać je również do przechowywania towarów o nietypowych kształtach, takich jak części samochodowe czy karoseria.

Aby bezpiecznie składować towary na regałach dłużycowych trzeba znać wymiary, giętkość i wagę tych przedmiotów. Pamiętaj, że niewłaściwy rozkład wsporników oraz słupów może być przyczyną wielu problemów, jak spowolnienie operacji załadunku / rozładunku lub nawet uszkodzenia towarów i wózków. Wystarczy jednak wdrożyć dwie zasady, aby uniknąć powyższych problemów:

  1. Każda jednostka towarowa musi wspierać się na minimum dwóch wspornikach regałów.
  2. Każda jednostka towarowa powinna wystawać poza zewnętrze słupki maksymalnie o połowę rozstawu między sąsiadującymi ze sobą słupkami.

Podsumowanie

  • Na regałach dłużycowych można składować towary ciężkie, długie, a także o nietypowych kształtach.
  • Ich obsługa jest możliwa ręcznie lub przy użyciu wózków widłowych lub suwnic.
  • Regały dłużycowe można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, dzięki modułowej, prostej konstrukcji. Możesz wykorzystać je zarówno w halach magazynowych, jak i poza nimi, a nawet zamontować zadaszenie.
  • Regały wspornikowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej.

Pozdrawiamy

amRACK