Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Dłużycowe – Czym Są I Gdzie Je Stosować? zdjęcie nr 1

Regały dłużycowe – czym są i gdzie je stosować?

16 listopada 2020

Regały wspornikowe inaczej nazywane regałami dłużycowymi lub regałami wsporczymi pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Dzięki prostej, solidnej budowie i modułowej konstrukcji, regały na dłużyce, sprawdzają się świetnie przy składowaniu długich, ciężkich i nietypowych towarów. Zapewniają łatwy dostęp do towarów.

Regały dłużycowe znakomicie sprawdzają się, gdy do składowania są towary o małym lub średnim obciążeniu. W niektórych wariantach przystosowane są także do bardzo dużych obciążeń. W tym przypadku obsługa odbywa się jednak poprzez dźwigi lub wózki widłowe.

Regał dłużycowy — definicja

Nazwa „regał dłużycowy” pochodzi od dłużycy, czyli okrągłego, wielowymiarowego drewna o średnicy 200 mm i długości 9 metrów dla drzew iglastych oraz 6 metrów dla drzew liściastych.

Regały wspornikowe znakomicie sprawdzają się więc do składowania drewna, płyt, blach, rur, profili oraz prętów. Można wykorzystać je również do przechowywania towarów o nietypowych kształtach, takich jak części samochodowe czy karoseria.

Regały na dłużyce — rodzaje

Regały dłużycowe dzielą się na wiele specyficznych odmian, co pozwala na ich wykorzystanie do przechowywania różnych towarów dłużycowych, niezależnie od konstrukcji magazynu.

Regały magazynowe dłużycowe stałe z ramionami wspornikowymi — półkowe

Towary są w tym przypadku składowane na półkach podtrzymywanych przez wsporniki. Jest możliwość wybrania dopasowanych do potrzeb wymiarów jednostek ładunkowych, jak i obsługiwanej masy. Regały magazynowe dłużycowe w tym wariancie można obsługiwać ręcznie lub przy pomocy wózków widłowych.

Regały dłużycowe stałe z ramionami wspornikowymi — bezpółkowe

Towary są tu układane bezpośrednio na wspornikach. Obsługa jest możliwa w trybie ręcznym lub przy użyciu maszyn.

Regały stałe wspornikowe z podporami wspornikowymi — bezpółkowe

Jest to najpopularniejszy rodzaj regałów dłużycowych dostępnych na rynku. Inna ich nazwa to regały zblokowane lub regały drive-in. Umożliwiają bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni użytkowej i kubatury budynku, ze względu na zwartą budowę. Najlepiej odnajdują się w chłodniach oraz mroźniach. W tym kształcie regały można obsługiwać przy użyciu wózków widłowych.

Regały dłużycowe przejezdne podłogowe

Podpory nośne tych regałów wspornikowych są wyposażone w zespoły jezdne. Konstrukcje mogą przemieszczać się po ówcześnie przygotowanym podłożu. Ich obsługa odbywa się ręcznie, ale w niektórych przypadkach wykorzystać można również wózki jezdne napędzane.

Regał dłużycowy — budowa, projektowanie

Regały dłużycowe możesz kupić zarówno w opcji pojedynczej, jak i podwójnej (składowanie towarów z dwóch stron). Kolumna regału może mieć do 10 metrów wysokości, z perforowaniem co 100 mm. Ramiona regału mogą mieć natomiast od 500 do 2500 mm. Pojedynczy wspornik wykazuje się imponującą nośnością, nawet do 2500 kg.

Regały wsporcze są zbudowane z długich, wysokich słupów nośnych kotwiczonych do posadzki, a do nich przytwierdzane są poziome wsporniki. Pozwalają na zrównoważenie konstrukcji i ograniczają ryzyko przewrócenia regału pod ciężarem towaru.

Każdy regał wspornikowy powstaje z wysokogatunkowej stali, która jest niezwykle wytrzymała na uszkodzenia, a także odkształcenia. Bezpieczne użytkowanie konstrukcji przez wiele lat jest jak najbardziej możliwe.

Regały dłużycowe z zadaszeniem

Ciekawą opcją, z której mogą skorzystać klienci, są regały wspornikowe z zadaszeniem. Znajdują zastosowanie przy organizacji przestrzeni wokół magazynu. Zapewniają wysokie standardy ochrony towarów, na które bezpośrednio nie działają zmienne warunki atmosferyczne.

Regały z zadaszeniem są rozwiązaniem dla przedsiębiorców poszukujących sposobu składowania towarów na zewnątrz magazynu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przy produkcji konstrukcji zostały uwzględnione dodatkowe obciążenia, dzięki którym nie są podatne na działanie wiatru czy śniegu. Dach posiada dodatkowe wzmocnienia.

Regały zadaszone są wzbogacone o ramiona dachowe, odpowiednio dłuższe niż pozostałe, z nachyleniem górnym lub dolnym. Pozwala to na zamontowanie w prawidłowy sposób konstrukcji dachowej. Jest możliwość wzbogacenia regałów o system rynnowy do odprowadzania wody.

Ten rodzaj regału jest projektowany z uwzględnieniem obowiązujących norm budowlanych oraz warunków atmosferycznych, jakie występują w Polsce w różnych częściach roku. Zabezpieczenie konstrukcji przed rdzewieniem jest dodatkowym atutem.

Gdzie wykorzystać regały dłużycowe?

Niektórzy uważają, że regał dłużycowy znajdzie zastosowanie jedynie w magazynach zajmujących się składowaniem drewna. Nic bardziej mylnego. Konstrukcje te są powszechnie wykorzystywane w miejscach, gdzie potrzebna jest wysokiej jakości przestrzeń do przechowywania materiałów budowlanych w różnych wymiarach, a także elementów o niestandardowej długości takich, jak rury czy pręty.

Regał na dłużycę gromadzi towary w sposób stabilny, sprawia, że każda nietypowa jednostka jest prawidłowo zabezpieczona. Co więcej, konstrukcje te można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynów.

Na co zwrócić uwagę wybierając regał na dłużycę?

Wspornik regału daje wiele możliwości w zakresie projektowania, dlatego proponowane typy regałów można ustawiać jednorzędowo, dwurzędowo lub tworzyć bloki regałów. Wybrany typ ustawienia jest zależny od przyjętego zarządzania w magazynie, jak i dostępnych urządzeń do obsługi regałów.

Każdy wspornik do regału ma inne wymiary, nośność, jak i może być wykonany z wielu materiałów. Przed zakupem upewnij się, czy wybrany typ spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, daje możliwość bezproblemowego wykorzystania do składowania konkretnej grupy materiałów.

Regały dłużycowe, dzięki modułowej konstrukcji, są dostępne w wielu wariacjach i odmianach. W wersji standardowej są malowane proszkowo i stosowane wewnątrz hal magazynowych, ale specjalne wykonanie powłoki lakierniczej lub ocynkowanie pozwala również stosować je na zewnątrz budynków. Co ważne, można je również zadaszyć, co pozwoli na bezpieczne składowanie towarów, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Regały na dłużycę pozwalają także na utworzenie konstrukcji samonośnej, gdzie kolumny są wykorzystywane jako elementy nośne magazynu.

Regały wspornikowe są obsługiwane głównie wózkami widłowymi. Rzadziej ręcznie (przy bardzo lekkich towarach jak profile plastikowe czy aluminiowe) lub przez suwnicę (przy bardzo ciężkich towarach jak profile hutnicze). Przy obsłudze wózkami specjalnymi tzw. czterokierunkowymi pomocne może okazać się zamontowanie prowadnic wzdłuż regałów.

Zasady prawidłowego składowania towarów na regałach dłużycowych

Elementy konstrukcji regałów wspornikowych są dobierane zgodnie z normą FEM 10.2.09 i EN 1993-1-1: 2006 dotyczącej projektowania konstrukcji stalowych.

Aby bezpiecznie składować towary na regałach dłużycowych, trzeba znać wymiary, giętkość i wagę tych przedmiotów. Pamiętaj, że niewłaściwy rozkład wsporników oraz słupów może być przyczyną wielu problemów, jak spowolnienie operacji załadunku / rozładunku lub nawet uszkodzenia towarów i wózków. Wystarczy jednak wdrożyć dwie zasady, aby uniknąć powyższych problemów:

  • Każda jednostka towarowa musi wspierać się na minimum dwóch wspornikach regałów.
  • Każda jednostka towarowa powinna wystawać poza zewnętrze słupki maksymalnie o połowę rozstawu między sąsiadującymi ze sobą słupkami.

Regały dłużycowe do obsługi manualnej oraz za pomocą maszyn

Regały wsporcze są na tyle zaawansowanymi konstrukcjami, że bez większych problemów ich obsługa może odbywać się zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Którą opcję wybierasz? To już zależy od specyfiki Twojego magazynu, a także ciężaru towaru.

Regał wspornikowy można obsługiwać ręcznie, jeżeli długość towarów na nich składowanych nie przekracza 3,5 m. Standardowo przyjmuje się, że obsługiwać można ręcznie towary mające do 3 m długości oraz wagę 15-25 kg.

Jeżeli powyższe normy zostaną przekroczone, automatycznie regał dłużycowy przechodzi w tryb obsługi maszynowej. Magazyn należy wzbogacić o urządzenia mechaniczne m.in. wózki widłowe lub suwnice. Zasady BHP określają, że regał na dłużycę do obsługi przez maszyny nie może być wyższy niż 10 m, a długość gromadzonych towarów nie powinna przekraczać 6 m.

Dlaczego warto wybrać regały magazynowe dłużycowe?

Największym atutem regałów wspornikowych jest ich łatwa reorganizacja, co pozwala sprostać zmieniającym się potrzebom właścicieli magazynów. W każdej chwili można uzyskać nieco inny układ magazynu, dostosowany do specyfiki towarów, które są do składowania. Wykonane z wysokiej jakości materiałów regały wspornikowe zapewniają bezpieczne składowania przede wszystkim długich przedmiotów. W każdej chwili konstrukcję można również rozbudować o kolejne moduły, aby uzyskać jeszcze większą swobodę składowania.

Szerokie możliwości konfiguracji powodują, że właściciel magazynu nie musi ponosić żadnych wydatków w związku z przeróbkami i modyfikacjami wpływającymi na zmiany w magazynie. Regały wspornikowe w najlepszy sposób wykorzystują potencjał kubatury budynku, gwarantują, że można przeprowadzić szybką weryfikację stanu magazynowego. Do każdej jednostki składowanej na regale jest również łatwy dostęp, a to pomaga w realizacji codziennych zadań.  Jakie zalety mają regały dłużycowe?

  • Obsługa bardzo długich, niewymiarowych towarów, również ponadgabarytowych.
  • Szerokie, uniwersalne zastosowanie.
  • Bezproblemowy dostęp do wszystkich towarów.
  • Wysoka nośność i trwałość konstrukcji.
  • Łatwy montaż i demontaż.
  • Wsporniki można regulować pod względem nachylenia.
  • Konstrukcja jest nieskomplikowana.
  • Brak elektrycznych elementów powoduje, że można je stosować również w magazynach otwartych i półotwartych.

Podsumowanie

  • Na regałach dłużycowych można składować towary ciężkie, długie, a także o nietypowych kształtach.
  • Ich obsługa jest możliwa ręcznie lub przy użyciu wózków widłowych, lub suwnic.
  • Regały dłużycowe można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, dzięki modułowej, prostej konstrukcji. Możesz wykorzystać je zarówno w halach magazynowych, jak i poza nimi, a nawet zamontować zadaszenie.
  • Regały wspornikowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej.
  • Regały na dłużyce są zbudowane z najwyższej jakości stali, odpornej na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Pozdrawiamy

amRACK