Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Specjalizowane - Kiedy Warto Je Wybrać? zdjęcie nr 1

Regały specjalizowane – kiedy warto je wybrać?

16 listopada 2022

Aby zagwarantować towarom odpowiednie warunki, należy korzystać z dopasowanych do nich rodzajów regałów magazynowych. Możesz zdecydować się m.in. na regały specjalizowane. Czym się wyróżniają? Jakie zastosowanie znajdują w magazynie?

Regały specjalizowane – definicja

Regały specjalizowane wyróżniają się specyficzną konstrukcją, dopasowana do charakteru składowanego asortymentu. Najczęściej są wykonywane na specjalne zamówienie. Można wzbogacić je o indywidualne funkcje oraz rozwiązania, które pozwolą na ich pełne wykorzystanie do codziennych obowiązków realizowanych w magazynie.

Regały specjalizowane – podział – wybrane rodzaje

Tak naprawdę każdy typ regału magazynowego może mieć miano specjalizowanego. Wystarczy złożyć indywidualne zamówienie m.in. na regał statycznych czy przejezdny, uzupełniając konstrukcje o specyficzne funkcje umożliwiające składowanie nietypowego rodzaju towaru np. bębnów z kablami. Tego rodzaju zmiany występują np. w regałach obrotowych i okrężnych.

Regały obrotowe

Regał obrotowy to konstrukcja, w której poszczególne gniazda lub całe kolumny obracają się wokół własnej osi. Stanowią automatyczne rozwiązanie. Przemieszczanie towarów wewnątrz może odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub odwrotnie, w zależności od występującej odległości ładunku od operatora. Pozwala to skrócić czas oczekiwania pracownika na ładunek i poprawia warunki bezpieczeństwa.

Przystosowane są przede wszystkim do przechowywania segregatorów oraz dokumentów. Znajdują zastosowanie we wszelkiego typu archiwach, kancelariach prawnych oraz biurach. Można wykorzystać je również w sklepach oferujących m.in. gazety, pamiątki, drobne bibeloty.

Regały okrężne

Gniazdo kolumny regału porusza się wokół horyzontalnych osi obrotu. Najpopularniejsze regały okrężne to regały karuzelowe. Urządzenia działają w sposób automatyczny. Ruch półek odbywa się w obrębie eliptycznego toru, a ładunki trafiają do pracownika, pokonując najkrótszą możliwą drogę. 

Co ważne, ten regał specjalizowany można wzbogacić o dedykowane oprogramowanie, w celu uzyskania jeszcze większej kontroli nad składowanymi jednostkami. Regały specjalizowane w tym wariancie są również przystosowane do obsługi towarów nietypowych, ułatwiają ich kompletację.

Kiedy warto wybrać regały specjalizowane?

Dobrze dobrane regały specjalizowane zapewnią wysoki komfort obsługi i zwiększają ergonomię pracy. Wykonywane na indywidualne zamówienie spełniają nawet najbardziej specyficzne wymagania klientów.

Usprawniają pracę, dają możliwość bezpiecznego składowania towarów nietypowych. Umożliwiają lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni niż regały standardowe, a także umożliwiają realizowanie specyficznych potrzeb klientów powierzających magazynowi towar do składowania.

Szerokie zastosowanie regałów specjalizowanych w magazynie

Regały specjalizowane są przystosowane do składowania nietypowych towarów m.in. belek na kable, elementów samochodowych. Każdą konstrukcję można dopasować indywidualne do rodzaju towaru najczęściej trafiającego do magazynu.

Typ konstrukcji, na którą się zdecydujesz, może być na tyle specyficzny, aby bezpieczeństwo składowania towarów było najwyższe. Musisz jednak mieć świadomość, że regały specjalizowane nie należą do najtańszych, ponieważ są one zwykle wykonywane na indywidualne zamówienie. Trzeba więc liczyć się z wyższym wydatkiem początkowym.

Pozdrawiamy

amRACK