Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
regały_paletowe_4

Regały rolkowe – czym są i gdzie się je stosuje?

09 listopada 2022

Regały wyposażone w rolki pozwalają na wzbogacenie strefy kompletacji zamówień i realizowanie wielu procesów magazynowych znacznie szybciej. Ograniczają stosowanie zbędnych urządzeń transportowych, a także zatrudnianie dodatkowego personelu. Czas przygotowywania zamówienia skraca się, a efektywność pracowników wzrasta.

Regał rolkowy – definicja

Regał rolkowy, inaczej nazywany przepływowym lub grawitacyjnym, umożliwia skuteczny przepływ jednostek pod wpływem pochylonej bieżni rolkowej. Nie jest jednak wzbogacony o żadne napędy elektryczne, przesuwanie towaru odbywa się z wykorzystaniem sił grawitacji.

Regały przepływowe są wzbogacone o łożyska rolkowe, a półki montuje się pod określonym kątem umożliwiającym swobodny przepływ towarów. Produkt wprowadzany z jednej strony, można odebrać z drugiej, ponieważ przesuwa się pod wpływem sił grawitacji. Przemieszczanie odbywa się w sposób samoczynny.

Obsługa regałów rolkowych realizowana jest przy zastosowaniu zasady FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło. System wyróżnia się wysokim wykorzystaniem przestrzeni regałowej.

Regały rolkowe są niezbędne w nowoczesnej strefie kompletacyjnej, z uwagi na ich sprawne działanie i przyspieszanie wielu procesów magazynowych.

Gdzie znajdują zastosowanie regały magazynowe rolkowe?

Regały rolkowe najlepiej sprawdzają się do magazynowania towarów zgromadzonych w pojemnikach lub kartonach. Można wykorzystać je zarówno w małych, jak i dużych magazynach. Jednostki ładunkowe są obsługiwane w sposób samoczynny, a wiele procesów magazynowych przebiega dzięki temu o wiele sprawniej.

Zastosowanie regałów rolkowych ma sens przede wszystkich w magazynach obsługujących branże motoryzacyjne, farmaceutyczne, chemiczne oraz budowlane. Regały przepływowe bardzo dobrze sprawdzają wszędzie tam, gdzie niezbędne są bufory komponentów czy produkcyjne.

Kanały rolkowe mogą na głębokość obsługiwać do kilku palet oraz dużą ilość kartonów na raz, co gwarantuje oszczędność miejsca oraz pełne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Dopasowane do warunków pracy regały rolkowe

W zależności od wagi i typu jednostek ładunkowych, a także środowiska pracy, kanały przepływowe można wykonać w dopasowanych do potrzeb wymiarach oraz nośności. Powinny zostać ocynkowane, w celu zwiększenia ich odporności na wilgoć, zmienne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Można także wzbogacić rolki o wbudowany mechanizm hamulcowy, a także o automatyczne lub nożne separatory palet w strefie odbioru. Wszystkie te dodatkowe elementy zapewniają bezpieczeństwo i usprawniają pracę.

Kiedy warto wybrać regał rolkowy?

Konstrukcje tworzone na indywidualne zamówienie, jakimi mogą być regały magazynowe rolkowe, znakomicie wypełnią przestrzeń magazynową, zapewnią szybką realizację wielu procesów związanych z kompletacją zamówień. Funkcjonalny i bezpieczny magazyn to taki, w którym znajdują się regały rolkowe wzbogacone o wiele urządzeń i systemów dodatkowych. 

Pozdrawiamy

amRACK