Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
regał paletowy magazynowy

Regały ramowe – definicja i zastosowanie

18 stycznia 2024

Regał ramowy rzędowy to konstrukcja, która chętnie wprowadzana jest do magazynów. Pozwala na bezpieczne składowanie różnego typu ładunków.

Regały ramowe – definicja

Każdy regał ramowy składa się ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych. Łączone są stężeniami. Powstaje układ ramowy, stąd jego nazwa.

Regały tego typu wykorzystać można do składowania pojemników plastikowych, palet z lekkim lub średnio ciężkim asortymentem.

Regały paletowe stałe – dostępne rodzaje

Są to najczęściej wykorzystywane w magazynach konstrukcje. Umożliwiają zarządzanie różnego typu asortymentem w wygodny i bezpieczny sposób. Dostępnych jest kilka ich rodzajów.

Regały ramowe półkowe

Konstrukcja składa się z poprzeczek nośnych, do których są przymocowane półki. Obsługiwane są tu przede wszystkim towary o niewielkich gabarytach i małej wadze.

Półki są wykonywane z płyt drewnopodobnych, siatki lub blaszanych paneli. Obsługa konstrukcji nie wymaga zastosowania wózków widłowych, przede wszystkim realizowana jest obsługa ręczna.

Regały półkowe najczęściej znajdują zastosowanie w małych magazynach, warsztatach, a także na zapleczach sklepów.

Regały ramowe bezpółkowe

Są to regały paletowe ramowe. Składają się poziomych belek, czyli trawersów, dzięki którym możliwa jest obsługa europalet oraz palet przemysłowych. Umożliwiają bezpieczną obsługę dużych partii asortymentu, ich cena jest bardzo atrakcyjna. Niezbędne jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych, aby konstrukcje działały niezawodnie przez wiele lat.

Regały ramowe paletowe są stabilne i bezpieczne, zapewniają układ poziomy. Dostęp do każdej jednostki ładunkowej jest bezproblemowy, a zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Ze względu na duże gabaryty ładunków, obsługa odbywa się z pomocą wózków widłowych lub suwnic.

Regały ramowe bezpółkowo-półkowe

Inwestycja w ten system jest bardzo opłacalna, ponieważ mamy do dyspozycji konstrukcję 2 w 1. W jednej części można składować ładunki na poprzecznych belkach, a w drugiej na półkach. Obsługa regały jest podzielona na ręczną oraz przy użyciu sprzętów mechanicznych.

Regały ramowe stałe przepływowe

Specyficzny rodzaj regału magazynowego, który pozwala na przemieszczanie się ładunków bezpośrednio na konstrukcji. Transport odbywa się za pomocą specjalnych rolek. Obowiązującą zasadą jest FIFO.

Jakie typy ładunków obsługują regały ramowe?

Statyczne regały zblokowane o konstrukcji ramowej są projektowane w taki sposób, aby obsługiwać towary uformowane na paletach lub w kontenerach. Ze względu na budowę składającą się z różnych ram słupów oraz belek, pozwalają na efektywne i ekonomiczne zarządzanie ładunkami w magazynie.

Obsługa ładunków na regałach ramowych może odbywać się ręcznie lub przy pomocy specjalnych maszyn. Tego wymaga m.in. regał windowy, który pnie się na wysokość i maksymalnie wykorzystuje przestrzeń użytkową. Wykorzystywane są wąskie korytarze oraz wózki widłowe.

Czy regały ramowe są bezpieczne w obsłudze?

Dużą uwagę właściciele magazynów powinni przywiązywać do bezpieczeństwa systemów, jakie wprowadzają do swojego obiektu. Jest to bardzo ważne, aby unikać awarii oraz zakłóceń w normalnym trybie pracy obiektu. Korzystając z wysokiej jakości konstrukcji ramowych, można działać bez opóźnień w przyjmowaniu i wydawaniu ładunków, a łańcuch dostaw jest bardzo sprawny.

Nośność, którą może posiadać regał ramowy

Każdy regał o budowie ramowej składa się z dwóch ram i kilku par belek. Zapewniają one poziomy system składowania. Każda rama oraz belka ma dopuszczalną nośność, z którą należy zapoznać się przed rozmieszczeniem ładunków. Istotne jest, aby nie przekraczać najwyższych wartości, uda się dzięki temu uniknąć wielu awarii i wypadków w magazynie. Oczywiście znaczenie ma również wysoka jakość wykonania poszczególnych elementów.

Regały ramowe w magazynie

Uniwersalne i elastyczne regały ramowe świetnie sprawdzają się w niemal każdym typie magazynu. Umożliwiają obsługę ładunków spaletyzowanych i niespaletyzowanych. 

Pozdrawiamy

amRACK