Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Przesuwne (Jezdne) – Rodzaje, Zastosowanie zdjęcie nr 1

Regały przesuwne (jezdne) – rodzaje, zastosowanie

28 kwietnia 2021

Właściciel magazynu, który chce maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową powinien zdecydować się na regały jezdne. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Ponadto gwarantują łatwy dostęp do składowanych towarów, a zarządzanie nimi nie stanowi większego problemu.

Regały przesuwne przypominają regały paletowe lub półkowe (archiwa), z tą różnicą, że są zamontowane na specjalnych wózkach, które przesuwają się po szynach znajdujących się na posadzce magazynowej.

Korzystając z usług profesjonalnego dostawcy lub producenta regałów przesuwnych, masz szansę skorzystać z wysokiej jakości, niezawodnych konstrukcji, które usprawnią proces składowania w magazynie. Najlepiej jest wybrać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jest możliwość stworzenia regałów przesuwnych o dostosowanych wymiarach, dedykowanym rozstawie półek. Cała konstrukcja może być w każdym aspekcie dopasowana do kubatury pomieszczenia.

Rodzaje regałów dynamicznego składowania

Składowanie w magazynie może odbywać się na dwa sposoby: statycznie lub dynamicznie. Pierwszy wariant oznacza, że każdy towar ma przypisane stałe miejsce w systemie magazynowym i tylko tam może być przechowywany. Sprawdza się w branżach, w których rotacja towarów jest niewielka. Najpopularniejszymi regałami statycznymi są tradycyjne konstrukcje rzędowe.

Przy składowaniu dynamicznym wykorzystywane są regały magazynowe przesuwne. System pozwala na rozmieszczanie towarów w dowolny sposób, gdzie aktualnie znajduje się wolne miejsce. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Zasady działania regałów przesuwnych

Mobile Pallet Racking składa się z kilku tradycyjnych regałów rzędowych znajdujących się na specjalnych wózkach jezdnych. Przesuwają się one po prowadnicach szynowych zatopionych w posadzce magazynowej.

Magazyny, w których wykorzystane zostały regały przesuwne, nie muszą mieć wydzielonych korytarzy do przemieszczania się pieszo i wózkami widłowymi. Dodatkowa przestrzeń, w razie potrzeby, może zostać wytworzona poprzez odpowiednie przesunięcie konstrukcji regałowych.

Regały jezdne różnią się od siebie sposobem obsługi. Systemem można zarządzać:

  • centralnie,
  • szafą sterowniczą,
  • zdalnie,
  • z poziomu pojedynczego regału.

Gdzie regały przesuwne znajdują zastosowanie?

Regały przesuwne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba maksymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń użytkową. W szczególności warto umieścić je w:

  • chłodniach i mroźniach, w których konieczne jest utrzymywanie stałej temperatury na poziomie -25 stopni Celsjusza. Wykorzystanie tych regałów gwarantuje optymalizację kosztów zużycia energii,
  • archiwach, gdzie niezbędny jest szybki dostęp do poszukiwanej dokumentacji.

Sposoby sterowania regałami przesuwnymi

Regały jezdne można obsługiwać na trzy sposoby:

  1. Ręcznie – na każdym wózku regału znajduje się panel sterowania z przyciskami, które umożliwiają zarządzanie dostępnymi konstrukcjami. Otwierają pojedyncze korytarze i umożliwiają dostęp do poszczególnych towarów.
  2. Zdalnie – obsługa regałów odbywa się z poziomu wózka podnośnikowego przy użyciu pilota.
  3. Automatycznie – zarządzanie regałami odbywa się z jednego komputera wykorzystującego sygnały radiowe. Jest to najnowocześniejszy sposób obsługi regałów przesuwnych obowiązujący w innowacyjnych magazynach.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie z regałami jezdnymi?

Każdemu właścicielowi magazynu zależy na zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa, które przekłada się na brak uszkodzeń regałów. Do konstrukcji jezdnych można dokupić akcesoria dodatkowe, które gwarantują uzyskanie najlepszych efektów:

  • sygnały świetlne i dźwiękowe ostrzegające przed zbliżaniem się do regału,
  • przyciski: sprawdzanie korytarza, zgłaszanie awarii,
  • kurtyny świetlne, które zatrzymują przejazd regału, jeżeli na ich drodze pojawia się przeszkoda.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej wraz z regałami przesuwnymi

Regały paletowe przesuwne są dostępne w wielu wymiarach, jest możliwość złożenia indywidualnego zamówienia, dlatego konstrukcje są w pełni dopasowane do potrzeb użytkownika. Maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń magazynową.

Każdy regał przesuwny nazywany jest rozwiązaniem skalowalnym, które można bez przeszkód dostosować do przestrzeni magazynowej. Długość konstrukcji może sięgać kilkadziesiąt metrów, a wysokość kilkanaście.

Wprowadzając regały przesuwne do magazynu, można zwiększyć jego wydajność, dzięki zmniejszeniu liczny korytarzy roboczych. Konstrukcje można ustawiać obok siebie, bez wolnych przestrzeni. Pozwala to na oszczędność nawet do 90% miejsca w porównaniu do tradycyjnych systemów składowania.

Jakie zalety mają regały przesuwne?

Zakup regałów przesuwnych to bardzo opłacalna inwestycja pod względem kosztów, ponieważ nie są one drogie i zapewniają bezpieczne składowania towarów. Pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową, a co najważniejsze, dostęp do towarów składowanych na półkach jest nieograniczony.

Obsługa regałów przesuwnych jest bezproblemowa. Nie wymaga użycia siły, a konstrukcje są bezawaryjne. W każdej chwili regały można zablokować, czyli wyłączyć funkcję przesuwu, aby bezpiecznie ściągnąć towary z półek. Szyny montowane na posadzce działają bardzo sprawnie, zapewniają wysoką mobilność regałów.

Pozdrawiamy

amRACK