Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Paletowe Wjezdne - Zalety I Zastosowanie zdjęcie nr 1

Regały paletowe wjezdne – zalety i zastosowanie

20 lipca 2024

Zastosowanie systemu akumulacyjnego w magazynie do składowania produktów jednorodnych jest bardzo dobrym pomysłem. Możesz w ten sposób maksymalnie wykorzystać przestrzeń użytkową. Poznaj inne zalety oraz możliwości wykorzystania regałów drive-in. 

Czym są regały paletowe wjezdne?

Regały drive-in zapewniają prosty system składowania akumulacyjnego, poprze duże zagęszczenie ładunków. Regały tworzą korytarze przystosowane do ruchu wózków widłowych w głąb instalacji, w celu realizowania operacji odkładania i pobierania jednostek ładunkowych. Decydując się na zastosowanie takiego systemu, zwiększasz pojemność magazynu.

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym przeglądy regałów]

Regały wjezdne są dostępne w dwóch wariantach:

  • drive-in – standardowe konkstrukcje wjezdne. Jednostki ładunkowe są obsługiwane z jednego korytarza roboczego;
  • drive-throuh – regały przejezdne. W tym systemie palety są odkładane z jednej strony konstrukcji, a pobierane z drugiej.

Zasady działania regałów wjezdnych i przejezdnych

W zależności od konfiguracji regałów dostępny jest inny sposób obsługi ładunków. Jeżeli chodzi o regały wjezdne, pobieranie i odkładanie palet odbywa się w jednym korytarzu obsługowym. W przypadku regałów przejezdnych obsługa odbywa się w dwóch różnych korytarzach.

Procesy rozpoczynają się od wjazdu wózka widłowego w głąb korytarza towarowego wraz z jednostką ładunkową. Palety odkładane są na najgłębsze pierwsze wolne miejsce paletowe. W każdym korytarzu znajduje się jeden rodzaj produktu. 

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały wjezdne]

Trzeba rozróżnić natomiast sekwencję pobierania palet z regałów wjezdnych i przejezdnych:

  • w przypadku regałów wjezdnych, wózek widłowy wjeżdża w głąb regału tylko z jednego korytarza, a jednostki ładunkowe są pobierane w przeciwnej kolejności, niż były odkładane;
  • w przypadku regałów przejezdnych, obsługa odbywa się z dwóch korytarzy. Jednym jednostki ładunkowe są wprowadzane i umieszczane na przypisanych miejscach. W drugim korytarzu są one pobierane, od najwyższego poziomu, do najniższego poziomu.

Jakie zalety ma regał drive in?

Podstawową zaletą regałów działających w tym systemie jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, umożliwiając tym samym zagospodarowanie powierzchni, jak i wysokości magazynu. Właściciel zyskuje większą pojemność, bez kosztownej rozbudowy fizycznej obiektu. W dodatku obsługa regałów jest prosta. Ich zakup nie wiąże się również dużymi nakładami inwestycyjnymi. 

Regały paletowe wjezdne można dostosować na głębokość i wysokość do potrzeb klienta. Jednostki ładunkowe mogą być obsługiwane z jednego korytarza lub odkładane z korytarza przedniego i pobierane z tylnego, w zależności od potrzeb. 

Atutem nowoczesnych konstrukcji wjezdnych są rozwiązania ułatwiające poruszanie się wózków widłowych w korytarzach towarowych, co ułatwia poprawne odkładanie palet na regały. Co za tym idzie, łatwo można zarządzać zapasami. Nie ma żadnych problemów ze sprawowaniem kontroli nad stanem magazynowym, ponieważ w każdym korytarzu znajduje się inny rodzaj produktów. 

W związku z tym, że regał drive in zajmuje mniejszą powierzchnię, a można na nim składować bardzo dużą ilość jednostek, wprowadza do magazynu spore oszczędności, jeżeli chodzi o energię elektryczną. Korzyści finansowe dla firmy będą zauważalne bardzo szybko po wdrożeniu systemu akumulacyjnego. 

Gdzie znajdują zastosowanie regały wjezdne?

Ten system składowania warto zastosować wszędzie tam, gdzie do obsługi jest duża ilość palet, do których przypisana jest niewielka ilość referencji. Regały paletowe wjezdne najlepiej działają w przypadku firm obsługujących jednorodny asortyment składowany w dużej ilości na paletach. Pozwala to maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, co automatycznie zwiększa jego pojemność. 

Regał drive in możesz wprowadzić do:

  • magazynu produktów o dużej jednorodności – świetnie obsługuje niedużą ilość referencji z wieloma paletami przypisanymi do niego;
  • centrów logistycznych w dużych miastach – sprawdza się w lokalizacjach, gdzie ceny gruntów są bardzo wysokie, dzięki dużemu zagęszczeniu ładunków na niewielkiej powierzchni;
  • magazynów z kontrolowaną temperaturą – znajduje zastosowanie w chłodniach i mroźniach, gdzie oszczędności na energii mają bardzo duże znaczenie. Regał pozwala również maksymalnie wykorzystać przestrzeń i utrzymać temperaturę pod kontrolą;
  • magazynów buforowych – w nich najlepiej sprawdzają się regały przejezdne z dwoma korytarzami roboczymi.

Regały wjezdne są niezawodnym sposobem na zwiększenie pojemności magazynu, maksymalnie wykorzystują przestrzeń użytkową, a w dodatku pozwalają na realne oszczędności.

Pozdrawiamy

amRACK