Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Na Rury - Co Warto Wiedzieć? zdjęcie nr 1

Regały na rury – co warto wiedzieć?

28 sierpnia 2023

Rury to towary dłużycowe o niestandardowych gabarytach. Wymagają zastosowanie specjalnych procesów magazynowania. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem  na przechowywanie rur w magazynie są regały dłużycowe.

Regały na rury stalowe – cechy charakterystyczne

Regały na dłużycę, czyli wspornikowe, umożliwiają bezpieczne przechowywanie towarów o niestandardowych gabarytach. Są one przytwierdzone do podłoża, co zapewnia ich bezpieczną obsługę. Jeżeli pojawią się przy ich montażu jakiekolwiek niedociągnięcia, skutkować to może bardzo poważnym wypadkiem.

Regały na rury wykonywane są z trwałych, wysokiej jakości materiałów, są dzięki temu w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia podczas składowania. Niezbędna jest także ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Każdy regał na rury składa się z nośnych słupów oraz ramion. Gwarantuje to udźwig towarów o ciężarze przekraczającym nawet kilka ton. Dopasowana do składowanego towaru konstrukcja regałów, pozwala na ich magazynowanie z obu stron, co wpływa na funkcjonowanie magazynu oraz jego ładowność. Takie regały można przedłużać oraz rozbudowywać, w zależności od potrzeb.

Jak obsługuje się regały wspornikowe?

Obsługa regałów wspornikowych, ze względu na duży ciężar składowanych ładunków, zwykle odbywa się z pomocą wózków widłowych. Pozwala to na skuteczne i bezproblemowe realizowanie wielu procesów magazynowych. Wózki widłowe dostosowują się do towaru i umożliwiają jego skuteczne przenoszenie z miejsca na miejsce.

Największą popularnością cieszą się wózki widłowe czterokierunkowe. Pozwalają na bezproblemowe manipulowanie długimi ładunkami na nieograniczonej powierzchni, bez ryzyka uszkodzenia towaru.

Zasady składowania rur na regałach

Rury powinny być składowane poziomo, na płaskim i równym podłożu. Jeżeli dostarczane są w fabrycznych opakowaniach na paletach, można składować je jedna na drugiej do wysokości 2 metrów. Do składowania luzem należy wykorzystać drewniane podkłady, z zastosowaniem specjalnych odstępów.

Wysokość składowania rur układanych luzem nie powinna przekraczać 1 metra, natomiast rury w zwojach należy składować w pozycji poziomej ułożone na sobie do wysokości maksymalnie 1,5 m. Niezbędna jest ich pełna ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale o to nietrudno w profesjonalnie działającym magazynie zamkniętym. Temperatura w miejscu składowania nie może przekroczyć 30°C.

Jeżeli regały na rury umieszczane są w magazynie półotwartym, czas składowania nie powinien przekraczać 1 roku. W tym przypadku każdy wspornikowy regał na rury powinien być wzbogacony o zadaszenie, chroniące przed szkodliwym działanie promieniowania słonecznego, opadów atmosferycznych, przede wszystkim deszczu oraz śniegu.

Regał na rury – podsumowanie

Dostępność wielu dedykowanych rozwiązań do składowania rur powoduje, że może to odbywać się w sposób bezpieczny. Regał na rury stalowe dopasowany do potrzeb sprawdzi się świetnie w każdym magazynie obsługującym towary dłużycowe. 

Pozdrawiamy

amRACK