Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Metalowe A Korozja zdjęcie nr 1

Regały metalowe a korozja

07 października 2024

Metalowe regały magazynowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak podatne na działanie wilgoci. Korodowanie to efekt, którego każdy właściciel magazynu chce uniknąć, aby korzystać z niezawodnego wyposażenia. W tym celu konstrukcje należy zabezpieczyć pokrywające materiał warstwą ochronną.

Czy rdza atakuje regały z profili stalowych?

Metal jest podatny na działanie wilgoci. Bez względu, gdzie regały metalowe będą wykorzystywane, należy zabezpieczyć je przed korozją. Wilgoci nie da się całkowicie wyeliminować z żadnego otoczenia. Rdzewiejąc, regał z metalu traci swoją stabilność i wszystkie niezbędne do prawidłowego działania parametry. Istotne jest więc, aby zabezpieczyć konstrukcje przed tym groźnym zjawiskiem.

Galwanizacja jako sposób na zabezpieczenie regałów metalowych

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania konstrukcji metalowych przed korozją jest galwanizacja. Zabieg polega na stworzeniu powłoki innego metalu niż ten, z którego zostały wykonane. Popularny jest chrom, nikiel, miedź. Najlepsze zabezpieczenie przed wilgocią gwarantuje jednak cynk. 

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały paletowe]

Cynkowane konstrukcje metalowe są chronione przed korodowaniem. Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • galwanizacja Sendzimira — zabieg wykonywany jest już na etapie produkcji stali. Przeprowadzany jest w hucie, w celu stworzenia materiału odpornego i odznaczającego się wysoką trwałością. Stalowe blachy są zanurzane w roztopionym cynku tak długo, aby wytworzyła się powłoka o oczekiwanej grubości. Kupując metalowy regał, warto sprawdzić, czy został wykonany z blachy wcześniej galwanizowanej. Materiał jest dodatkowo oczyszczany i poddawany obróbce termicznej. Trzeba jednak pamiętać, że powłoka cynkowa nie jest odporna na działanie niektórych substancji chemicznych, w tym kwasów. Z czasem może również utracić atrakcyjny wygląd;
  • galwanizacja na gorąco — blacha jest umieszczana w cynku rozgrzanym do temperatury 450ºC. Powstaje kilkukrotnie grubsza powłoka, niż przy zastosowaniu metody Sendzimira. Za jednym razem zabezpieczany jest cały regał, co wpływa na zwiększenie jego wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, również na zarysowania i odkształcenia. Niestety, ta metoda wiąże się z wysokimi kosztami, a konstrukcje muszą być chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi przez pierwsze kilka dni. Powstała warstwa ochronna nie jest jednolita, z czasem jej wygląd może ulec pogorszeniu. Nie daje pełnej ochrony na wszystkie kwasy i część substancji chemicznych. 

Jak przeprowadzić malowanie ochronne regałów metalowych?

Regały przemysłowe można pomalować specjalnymi farbami antykorozyjnymi, które chronią przed przedostawaniem się do konstrukcji wilgoci. W składzie farby znajdują się odpowiednie pigmenty i żywice blokujące cząsteczki utleniaczy. 

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały przesuwne]

Czy regały z profili stalowych warto malować elektrostatycznie?

Malowanie elektrostatyczne wymaga zastosowania odpowiednich systemów do nakładania farby. Pierwszym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni blachy i stworzenie warstwy fosforanowej, która jest odporna na wilgoć i korozję. Blachę należy wypłukać i poddać pasywacji, czyli procesowi, w trakcie którego zachodzą reakcje między metalem a otoczeniem. Wytwarzana jest warstwa pasywna. Następnie regał jest malowany farbą ciekłą lub proszkową poprzez rozpylanie naelektryzowanych cząstek. Gdy farba przywrze do powierzchni, należy wysuszyć ją w piecu polimeryzacyjnym. Znajdujące się w farbie żywice tworzą odporną powłokę i nadają metalowi kolor. 

Niestety, nie ma takiej możliwości, aby farba została perfekcyjnie naniesiona na każdy fragment blachy, co może doprowadzić do niepełnego zabezpieczenia przed wilgocią.

Jak zabezpieczyć regał z metalu poprzez malowanie kataforetyczne?

Blacha jest zanurzana w farbie, a rozproszone w roztworze wodnym kationy umożliwiają jej przyleganie do metalu, w celu wytworzenia równomiernej powłoki. Po odtłuszczeniu i płukaniu metalu trzeba stworzyć powłokę konwersyjną z fluorku cynku, aby cały proces udał się. Dopiero po kolejnym specjalistycznym myciu, można nałożyć warstwę farby metodą kataforezy.

Następnie należy przeprowadzić mycie technologią ultrafiltracji, w celu usunięcie zbędnych cząstek farby. Tak przygotowane regały przemysłowe poddawane są polimeryzacji. Metoda zapewnia bardzo wysoką ochronę przed korozją i zapewnia równomierne pokrywanie powierzchni regału. Wiąże się to jednak z bardzo wysokimi kosztami. Na niewielką skalę zastosowanie tej metody jest nieopłacalne.

Pozdrawiamy

amRACK