Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regały Grawitacyjne — Czym Są I Gdzie Się Je Stosuje? zdjęcie nr 1

Regały grawitacyjne — czym są i gdzie się je stosuje?

17 kwietnia 2024

Zastosowanie w magazynie regałów grawitacyjne sprawia, że korzystasz z systemu składowania akumulacyjnego. Konstrukcja opiera się na wykorzystaniu sił grawitacji, co przyspiesza realizację wielu operacji magazynowych. Dostępnych jest kilka typów konstrukcji przepływowych. Warto poznać ich zalety oraz wady.

Co to jest regał grawitacyjny?

Składa się z rolek lub wózków umieszczonych pod kątem 3-4% w stosunku do podłoża, na których pod wpływem działania sił grawitacji towar przesuwany jest z jednego końca regału na drugi. Obsługa ładunków jest efektywna i szybka, a kompletacja zamówień bezproblemowa. Ruch towarów jest w pełni kontrolowany i bezpieczny dla otoczenia.

Jakie cechy wyróżniają regały grawitacyjne?

Wysokość

Rozwiązanie to nie jest wprowadzane do magazynu, aby maksymalnie wykorzystać jego wysokość. Najczęściej do ich obsługi wykorzystywane są standardowe wózki widłowe. Jednocześnie ich wysokość jest znacznie wyższa niż standardowych konstrukcji magazynowych.

Systemy bezpieczeństwa

Regały przepływowe grawitacyjne są wyposażone w szereg zabezpieczeń umożliwiających bezpieczną obsługę towarów, przy jednoczesnym eliminowaniu zagrożenia. Najczęściej stosowane są:

  • rolki hamujące – prędkość przesuwanych ładunków jest pod kontrolą,
  • centrowniki palet – zapewniają odpowiednie ułożenie palet na wejściu do kanału,
  • zatrzymywacze palet – zatrzymują lub oddzielają palety, rozkładają naciski wywierane przez jednostki ładunkowe na siebie.

Składowanie z metodą LIFO i FIFO

W zależności od rodzaju regału można wykorzystać do składowania zarówno metodę LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło), jak i FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Regały paletowe przepływowe doskonale sprawdzają się do obsługi zapasów o średniej i wysokiej rotacji. Przyspieszają załadunek i rozładunek asortymentu.

Elastyczność

Konstrukcje w pełni można dostosować do charakteru składowanych jednostek ładunkowych. Dopasowują się do różnych wymiarów palet, półpalet, metalowych kontenerów oraz pojemników.

Najpopularniejsze rodzaje regałów grawitacyjnych

Regały FIFO

System magazynowy, do którego obsługi wymagane są dwa korytarze robocze umieszczone na przeciwległych stronach instalacji. Na jednym końcu odbywa się odkładanie palet do kanału, a na drugim ich pobieranie. Obydwie operacje odbywają się jednocześnie bez zakłóceń, co przyspiesza proces magazynowania.

Obsługa towarów odbywa się zgodnie z zasadą FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Znajduje zastosowanie w magazynach z produktami krótkotrwałymi o stałej lub wysokiej rotacji.

Regały z systemami automatycznymi

Konstrukcje przepływowe może wzbogacić o układnice paletowe, a dzięki temu odkładanie i pobieranie ładunków odbywa się w sposób automatyczny. Nie jest to często spotykane rozwiązanie, ale umożliwia składowanie większej ilości ładunków w kanale niż zastosowanie automatyzacji w tradycyjnych regałach paletowych.

Regał przepływowy można wzbogacić również o rozwiązanie półautomatyczne, w którym układnica paletowa obsługuje tylko jedną stronę, a drugą zajmuje się operator.

Regały push-back

System magazynowania, w którym palety są składowane i odkładane z tej samej strony regału. Oszczędza to sporo miejsca w magazynie. Doskonale sprawdza się w obiektach o średniej rotacji, gdzie zastosowanie znajduje zasada LIFO. W kanale poziomym składowana musi być ta sama jednostka magazynowa.

Wszystkie palety na jednym poziomie są umieszczane na zestawie wózków popychanych wzdłuż szyn jezdnych. Można przechowywać do sześciu palet na głębokość. Inwestycja w regały push-back pozwala osiągnąć szybki zwrot inwestycji.

Regały do kompletacji

Inaczej są to regały półkowe w wersji przepływowej, które świetnie sprawdzają się w procesie kompletacji zamówień. Umożliwiają pracę zgodnie z zasadą FIFO i nadają się do obsługi zapasów o wysokiej rotacji. Ponadto skracają dystans, jaki operator musi pokonać w trakcie kompletacji. Oszczędzają miejsce w magazynie i ułatwiają przeprowadzenie kompletacji zamówień bez żadnych zakłóceń.

Gdzie znajduje zastosowanie regał przepływowy grawitacyjny?

Najczęstszymi obiektami, w których wykorzystuje się konstrukcje przepływowe, są:

  • magazyny obsługujące towary o krótkiej ważności, które najlepiej obsługiwać zgodnie z zasadą FIFO. System składowania najlepiej jest dostosowany do branży spożywczej i farmaceutycznej,
  • magazyny z buforami łączącymi dwie strefy. Regały pozwalają przekazywać ładunki ze strefy magazynowania do strefy wysyłki,
  • magazyny tymczasowe, gdzie instalowane są regały bezpośrednio na posadzce w celu utworzenia strefy buforowej dla ładunków oczekujących na wysyłkę.

Regały grawitacyjne dostosowane do potrzeb użytkownika

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie konstrukcji przepływowej do swojego magazynu, przeanalizuj ich parametry techniczne, a także własne potrzeby. Regały te sprawdzają się w wielu obiektach i do obsługi towarów o średniej i wysokiej rotacji. Mogą pomóc w lepszym zagospodarowaniu obiektu i przyspieszeniu realizacji procesów magazynowych. 

Pozdrawiamy

amRACK