Regały grawitacyjne — czym są, rodzaje i jak je wykorzystać?
Regały grawitacyjne należą do systemów magazynowych akumulacyjnych. Ich konstrukcja jest oparta na działaniu sił grawitacji, co przyspiesza obsługę towarów w magazynie. Na rynku, dostępnych jest ich kilka rodzajów. Po zapoznaniu się z cechami charakterystycznymi podejmiesz najlepszą decyzję.
Co to jest regał grawitacyjny?
Regały grawitacyjne są wzbogacone o rolki lub wózki umożliwiające szybką i tanią obsługę ładunków w magazynie. Towary w kanałach regałowych przemieszczają się samoczynnie pod wpływem sił grawitacji. Ruch odbywa się w sposób kontrolowany i bezpieczny dla otoczenia. Nachylenie rolek można modyfikować i dopasowywać do charakteru obsługiwanych ładunków. Dla palet najczęściej wynosi 3-4% w stosunku do podłoża, a w przypadku pojemników może być nieco wyższe.
Rodzaje regałów grawitacyjnych
Regały przepływowe grawitacyjne (rolkowe), zarządzane metodą FIFO
System magazynowy, w którym występują dwa korytarze robocze umieszczone na przeciwległych stronach instalacji. Na jednym końcu regału odbywa się odkładanie palet, a na drugim pobieranie. Operacje odbywają się jednocześnie, bez zakłóceń, a to ułatwia i przyspiesza proces magazynowy.
Instalację można wzbogacić o korytarz bezpieczeństwa przebiegający przez środek, będący jednocześnie drogą ewakuacyjną w sytuacji awaryjnej.
Na każdym kanale poziomu składowania przechowywać można pojedynczą referencję. Obsługa towarów odbywa się zgodnie z zasadą FIFO, a dzięki temu konstrukcje są przystosowane do obsługi asortymentu z krótkim terminem ważności, o stałej i wysokiej rotacji.
Regały grawitacyjne z systemami automatycznymi
Obsługa towarów odbywa się przez układnice paletowe. Pobieranie i odkładanie ładunków ma miejsce w sposób automatyczny i nie wymaga obecności operatora. Rozwiązanie nie jest często wykorzystywane w magazynach.
Można zdecydować się również na półautomatyczną formę, w której układnica paletowa obsługuje jedną stronę regału, a po drugiej pracuje operator.
Regały push-back, zarządzane metodą LIFO
System magazynowy wyróżnia się odkładaniem i pobieraniem palet z tej samej strony regału. Oszczędza to miejsce w magazynie i jest doskonałym wyborem do miejsc o średniej rotacji, przy obsłudze towarów zgodnie z zasadą LIFO.
Wszystkie palety na danym poziomie (oprócz ostatniej) są umieszczane na zestawie wózków popychanych wzdłuż szyn jezdnych. Wózek widłowy wprowadzając paletę na regał, popycha ładunek już znajdujący się w kanale. Umieścić można do 6 palet na głębokość.
Regały grawitacyjne do kompletacji
Inaczej nazywane regałami półkowymi przepływowymi. Doskonale sprawdzają się do kompletacji zamówień. Pracują zgodnie z zasadą FIFO. Są w stanie obsługiwać zapasy o wysokiej rotacji. Pobieranie produktów i przygotowywanie zamówień odbywa się w krótkim czasie.
Wykorzystanie regałów grawitacyjnych półkowych ma sens w magazynie, ponieważ skracają dystans pokonywany przez operatora w trakcie kompletacji, oszczędzają powierzchnię magazynową, a także umożliwiają skompletowanie zamówienia bez zakłóceń.
Do czego służą regały grawitacyjne?
Składowanie towarów na regałach grawitacyjnych może odbywać się zgodnie z zasadą FIFO (First In, First Out) lub LIFO (Last In, First Out). Ich zadaniem jest przyspieszenie operacji załadunku i wyładunku artykułów w przypadku obsługi zapasów o średniej i wysokiej rotacji.
Atutem regałów grawitacyjnych jest ich elastyczność. Bez problemu udaje się je dostosować do charakteru obsługiwanych jednostek ładunkowych. Umieścić można na nich palety w różnych rozmiarach, półpalety, metalowe kontenery oraz pojemniki.
W jakich magazynach warto zastosować regały grawitacyjne?
- Magazyny obsługujące towary z krótkim terminem ważności, o wysokiej rotacji, zarządzane zgodnie z zasadą FIFO.
- Magazyny tymczasowe, w których występuje strefa buforowa dla ładunków oczekujących na wysyłkę.
- Magazyny, w których strefa magazynowa i strefa wysyłki są oddzielone. Regały grawitacyjne pełnią funkcję buforu umożliwiającego ich połączenie.
Pozdrawiamy