Regały dynamiczne – czym są i jakie funkcje pełnią?
Wybór regałów odgrywa kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorcy działającego w branży magazynowej. Jednymi z najchętniej wybieranych są systemy dynamiczne, inaczej nazywane regałami ruchomymi. Wyróżnia je element jezdny poruszający się po szynach. Jak działają? Gdzie znajdują zastosowanie?
Regały dynamiczne – definicja
Inaczej nazywane są regałami przesuwnymi. Wyposażone są w elementy jezdne, dzięki którym mogą przemieszczać się po magazynie, najczęściej po wtłoczonych w posadzkę szynach. Umożliwiają składowanie zróżnicowanego asortymentu na paletach, w kartonach. Przystosowane są do obsługi zarówno lekkich, jak i ciężkich ładunków.
Jak działają regały dynamiczne?
Konstrukcja składa się z kanałów regałowych, które mogą mieć różną długość w zależności od rodzaju przechowywanego asortymentu. Kanały są lekko nachylone od strony składowania w kierunku strony pobierania, dlatego elementy mogą poruszać się niezależnie na rolkach. Do dyspozycji są także w pełni zautomatyzowane systemy wyposażone w przenośniki taśmowe z napędem silnikowym.
Zasada obsługi opiera się na tym, że z jednej strony regały dynamiczne posiadają miejsce do umieszczania towarów, a wyjmowany jest on z drugiej strony.
[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały wysokiego składowania]
System magazynowania opiera się na zasadzie FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Oznacza to, że pierwsza jednostka, która trafia na regał, również jako pierwsza z niego jest usuwana.
Najpopularniejsze rodzaje regałów dynamicznych
- Regały przepływowe – obsługują przede wszystkim towary z krótkim terminem ważności. Przemieszczane są do strefy pobrania na rolkach zamontowanych w modułach poprzez wykorzystanie sił grawitacji. Stosuje się je bardzo często w chłodniach i mroźniach.
- Regały przesuwne – zapewniają bezproblemowy dostęp do każdej jednostki towarowej. Znajdują uniwersalne zastosowanie w każdym magazynie. Pozwalają bardzo zagęścić jednostki ładunkowe. Znajdują się na ruchomych podstawach z napędem elektrycznym przemieszczanych się po szynach.
- Regały wjezdne – można zminimalizować ilość korytarzy transportowych. Najczęściej wykorzystywane są w magazynach, gdzie do obsługi jest jeden typ ładunku.
Gdzie znajdują zastosowanie regały dynamiczne?
- System przepływowy idealnie sprawdza się do kompletowania zamówień. Mocno skrócona jest droga, jaką towar musi przebyć, aby dotrzeć do punktu odbioru. Zbieranie ładunków w jedną paczkę również zajmuje bardzo mało czasu. Realizacja zamówienia ma dzięki temu bardzo sprawny przebieg.
- Regały dynamiczne bez najmniejszych problemów można zastosować na małej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się w obiektach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. System jest kompaktowy i oszczędza miejsce. Nie ma konieczności stosowania innych korytarzy wymaganych w konwencjonalnych systemach składowania.
Dynamiczne regały zmieniają swoje położenie i maksymalnie wykorzystują przestrzeń magazynową. Dopasowane do specyfiki prowadzonej działalności gwarantują wygodne składowanie i obsługę ładunków.
Pozdrawiamy