
Regały do przechowywania żywności w chłodni
Z dużymi wymaganiami wiąże się organizacja chłodni do przechowywania żywności. Regały muszą sprostać trudnym warunkom, które są spowodowane niskimi temperaturami. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?
Co to są regały do chłodni?
Regały, które znajdują zastosowanie w chłodniach, najczęściej są wykonywane ze stali nierdzewnej. Bez trudu są w stanie pracować w skrajnie niskich temperaturach. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a ponadto zagęszczają ładunki, w celu optymalnego rozkładu zimna między paletami. Gwarantuje to wysoką efektywność energetyczną obiektu.
Dlaczego warto zdecydować się na dedykowane regały do przechowywania żywności w chłodni?
Logistyka chłodnicza opiera się na utrzymywaniu produktów w niskich temperaturach. Przerywając łańcuch chłodniczy, można doprowadzić do przedwczesnego zepsucia produktów i ich rozmrożenia, co daje pożywkę bakteriom oraz mikroorganizmom. Istotne jest, aby zachować szczególną ostrożność, tworząc pomieszczenie, jakim jest chłodnia.
Najlepszym pomysłem są regały aluminiowe do chłodni, które zapewniają optymalne wykorzystanie przestrzeni. Odznaczają się dużą pojemnością, ale mają również pozytywny wpływ na wydajność pracy, dzięki wygodnemu załadunkowi i rozładunkowi towarów.
W magazynach chłodniczych bardzo dobrze sprawdzają się systemy składowania z bezpośrednim dostępem, czyli np. regały paletowe. Można wybrać również regały akumulacyjne, które zajmują mniej miejsca kosztem dostępności składowanych ładunków.
Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając regały do chłodni?
Najważniejsze jest, aby w chłodni znalazł się odpowiedni system składowania optymalnie wykorzystujący dostępną przestrzeń. Musi sprostać wymaganemu przepływowi ładunków oraz ograniczać niedogodności dla personelu związane z przebywaniem w niskich temperaturach.
Jeżeli chcesz prawidłowo określić, jakie regały do chłodni sprawdzą się najlepiej, zwróć uwagę na:
- liczbę obsługiwanych ładunków,
- wymiary magazynu,
- dostępne miejsce do montażu agregatów chłodniczych,
- przepływ ładunków,
- sezonowość produktów,
- odwodnienie gruntu oraz nachylenie podłoża.
Często producent regałów gastronomicznych proponuje nieautomatyczne systemy składowania, ze względu na niskie koszty inwestycyjne oraz łatwe wdrożenie. Niestety mają jedną podstawową wadę, czyli konieczność ręcznej obsługi. Pracownicy muszą przez długi czas przebywać w niskich temperaturach, co ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie.
Pomimo wyższych początkowych kosztów znacznie lepszym rozwiązaniem do chłodni są rozwiązania automatyczne. Ograniczają liczbę personelu potrzebnego do obsługi, a ponadto można lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię i wysokość obiektu. Możliwa jest również precyzyjna identyfikacja produktów oraz zwiększenie wydajności magazynu.
Najpopularniejsze regały magazynowe do gastronomii — z myślą o wykorzystaniu w chłodni
Regały statyczne
Zaliczają się do nich regały paletowe, wjezdne, przepływowych oraz push-back. Można wybrać wariant dostosowany do aktualnych potrzeb logistycznych.
Jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń użytkową, postaw na regały wjezdne. Jeżeli najważniejszym czynnikiem jest sprawna obsługa, znacznie lepiej sprawdzą się regały przepływowe lub push-back. Można z nich łatwo i szybko pobrać palety przy użyciu wózków widłowych.
Stawiając na regały paletowe, masz bezpośredni dostęp do ładunków w różnych rozmiarach oraz o różnych właściwościach. Proces kompletacji jest bezproblemowy.
Warto podkreślić, że w jednej chłodni można zastosować kilka systemów składowania dostosowanych do różnych produktów i metod pracy.
Regały na ruchomych podstawach
Regały przesuwne są jedynym kompaktowym systemem, który umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich składowanych towarów. Umożliwiają równomierny rozkład zimna pomiędzy paletami i ograniczają koszty składowania. Są idealnym wyborem w okresach przestojów, ze względu na bezproblemowy obieg chłodnego powietrza.
System Pallet Shuttle
Akumulacyjny system składowania jest oparty na poruszających się w regałach samojezdnych wózkach. Można zdecydować się na następujące warianty:
- półautomatyczny system Pallet Shuttle — ładunki są umieszczane na szynach na początku kanału, a wózek Pallet Shuttle transportuje je do wyznaczonego miejsca. Sprawdza się w magazynach chłodniczych, w których składowanych jest wiele palet z takimi samymi produktami;
- automatyczny system Pallet Shuttle — towary są przenoszone do wyznaczonego kanału przez układnice lub zainstalowane na każdym poziomie wózki wahadłowe. Regały w tym wariancie osiągają nawet 40 metrów, dlatego świetnie sprawdzają się w wysokich obiektach o zróżnicowanym asortymencie.
Automatyczne magazyny paletowe
W tych magazynach bardzo dobrze sprawdzają się regały do przechowywania żywności w wersji paletowej o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania. Są wyposażone w układnice, które automatycznie transportują ładunki między miejscami paletowymi a przednią strefę magazynu.
Automatyzacja umożliwia zmniejszenie przestrzeni objętej niską temperaturą, co zapewnia wysokie oszczędności energii. Ponadto możliwa jest bezproblemowa bieżąca inwentaryzacja stanu zapasów umożliwiająca utrzymanie standardów śledzenia przepływu towarów.
Automatyczne magazyny pojemnikowe
Automatyzacja obsługi pojemników jest możliwa poprzez instalację układnic pojemnikowych miniload, które automatycznie umieszczają i pobierają ładunki na regałach. Możliwe jest w ten sposób optymalne wykorzystanie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dostępności ładunków. Automatyzacja również w tym przypadku zapewnia większą wydajność i przestrzeganie standardów bezpieczeństwa.
Profesjonalne regały aluminiowe do chłodni
Efektywne zarządzanie zapasami w chłodni wymaga zastosowania wysokiej jakości regałów. Muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, aby składować jak największą ilość produktów na dostępnej przestrzeni, przy jednoczesnym zapewnieniu łatwego dostępu do nich. Dostępne są regały do obsługi ręcznej, czyli m.in. regały paletowe, ale również systemy w pełni zautomatyzowane, jak np. układnice trójstronne.
Każda konstrukcja do chłodni posiada zabezpieczenie antykorozyjne, dzięki cynkowaniu ogniowemu lub nałożeniu podwójnej warstwy farby odpornej na działanie szkodliwych czynników. To wszystko powoduje, że producent regałów gastronomicznych jest w stanie przygotować systemy niezawodne i trwałe przez lata.
Pozdrawiamy
