Regały do składowania materiałów sypkich
Składowanie materiałów sypkich jest pod wieloma względami wymagające. Niewłaściwe przechowywanie może doprowadzić do strat. Jak zrobić to poprawnie?
Materiały sypkie – co warto o nich wiedzieć?
Materiały sypkie to towary dostępne w niepowiązanych lub łatwo rozpadających się cząstkach. Wśród najpopularniejszych znajdują się:
- materiały budowlane m.in. piasek, żwir, żużel,
- towary gastronomiczne m.in. cukier, mąka, ryż.
Materiałami sypkimi są także towary kruche lub ziarniste. Aby przenieść je z miejsca na miejsce, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych maszyn, niewykonalne jest zrealizowanie prac tylko przy silne rąk ludzkich.
Materiały sypkie można składować m.in. w pryzmach bezpośrednio na posadzce, albo w dedykowanych do tego kontenerach. Warto poznać najczęstsze błędy przy doborze regałów magazynowych przystosowanych do składowania towarów sypkich.
Zasady składowania materiałów sypkich
Błędy przy dobrze regałów magazynowych do materiałów sypkich zdarzają się często, dlatego temat należy zgłębić bardzo dokładnie.
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że towary sypkie najczęściej składuje się w pryzmach, których kąt nachylenia powinien być o 5-10 stopni mniejszy niż zsypu, który wynosi dla poszczególnych towarów:
- piasku – od 30° do 35°,
- żwiru – ok. 30°,
- węgla – od 45° do 30°,
- ziemniaków – ok. 45°.
Aby materiały sypkie były skupione w jednym miejscu, należy zastosować przy nich szczelne ogrodzenia o wysokości do 0,5 m ponad wysokość składowanego materiału.
Systemy składowania materiałów sypkich
Jeżeli materiały sypkie znajdują się w workach lub dużych kartonach, można zdecydować się na szereg systemów składowania. Zazwyczaj towary przechowywane są na paletach, co ułatwia ich przewożenie za pomocą wózków widłowych. Można wykorzystać regały magazynowe o odpowiedniej nośności i stabilności. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku jednostki ładunkowe nie są identyczne, worki mogą się przechylać. Towar bardzo często pyli się, dlatego użytkowanie regałów magazynowych zgodnie z instrukcją jest tu wyjątkowo utrudnione.
Składowanie blokowe jest najpopularniejsze w przypadku towarów sypki, ale obarczone jest sporym ryzykiem. Należy przygotować pryzmę o odpowiedniej wysokości, która nie będzie zagrażała zawaleniu czy niebezpiecznemu zsuwaniu się towarów. W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się składowanie blokowe w regałach wjezdnych drive-in, regałach przepływowych, push-back, albo w systemie Radio Shuttle.
Dobór regałów magazynowych do konkretnych potrzeb jest niezwykle ważny. Biorąc pod uwagę wiele czynników, na bieżąco analizując aspekty funkcjonowania magazynu i obsługiwane towary, można zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo w magazynie i dobrać właściwy system składowania.
Pozostałe zasady przy składowaniu materiałów sypkich
Właściwe zabezpieczenie materiałów sypkich jest kluczowe. Należy uwzględnić właściwości fizyczne i chemiczne ładunków, a także wymagania przeciwpożarowe. Użytkowanie regałów magazynowych w takim środowisku jest trudne, ale nie niemożliwe.
Obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za składowanie materiałów sypkich jest zastosowanie bezpiecznej metody pracy, szczególnie w momencie pobierania i przenoszenia towarów. Pracownicy nie mogą wchodzić na usypane hałdy. Dozwolone jest to tylko i wyłącznie przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Pracownik może wtedy korzystać z pomostów i urządzeń zapewniających mu odpowiednie bezpieczeństwo.
Najczęstsze błędy przy doborze regałów do materiałów sypkich – podsumowanie
Błędy popełniane w czasie montażu regałów magazynowych, jak i późniejszego ich użytkowania wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo towarów. Choć składowanie blokowe przy wykorzystaniu regałów rządzi się nieco innymi prawami niż tradycyjny model składowania, odpowiednie oznaczenie i identyfikacja regałów magazynowych nadal mają ogromne znaczenie. Zasady bezpieczeństwa i poprawnej obsługi, tak samo jak wymiana i modernizacja regałów magazynowych to aspekty, które determinują o prowadzeniu profesjonalnej działalności.
Pozdrawiamy