
Regał windowy – definicja, cechy, możliwe zastosowanie
Automatyzacja jest podstawą w każdym nowoczesnym magazynie. Rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować jest m.in. regał windowy. Konstrukcja ma wiele cech ułatwiających składowanie różnych towarów, także ciężkich i dużych.
Regał windowy – definicja
Regały windowe to konstrukcje, które umożliwiają składowanie i kompletowanie towarów nisko i średnio rotujących. Najczęściej przechowywany jest na nich asortyment drobnicowy, przystosowany do obsługi ręcznej, ale w pełni zautomatyzowane konstrukcje dają o wiele więcej możliwości do przechowywania towarów ciężkich i dużych.
Towary składowane są na specjalnie zaprojektowanych tacach rozmieszczonych w dwóch rzędach regałów, pomiędzy którymi znajduje się winda działająca w ruchu góra-dół. Daje to możliwość transportu tacy między miejscami składowania w regale a oknem obsługowym.
Najważniejszą zasadą przy regałach windowych jest dostęp do całego zgromadzonego asortymentu w jednym miejscu. Minimalizuje to drogę kompletacji.
Regały windowe – najważniejsze cechy
Oszczędność czasu i bezpieczna praca
Towary składowane na regałach windowych są bezpieczne, dostęp do nich jest nieograniczony, a to wpływa na ergonomię pracy. Fotokomórki zainstalowane w konstrukcji dbają o bezpieczeństwo pracowników.
Oszczędność przestrzeni
Tace znajdujące się pomiędzy regałami są umieszczone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać pojemność konstrukcji. Wykorzystując taki system, można obniżyć koszty składowania. Ponadto jest możliwość przystosowania zaoszczędzonej przestrzeni magazynowej do innych celów.
Bezproblemowa kontrola zapasów magazynowych
Oprogramowania, o jakie regał windowy jest wzbogacony pozwalają na bieżąco kontrolować stan zapełnienia magazynu. Istnieje możliwość ustawienia powiadomienia, jeżeli niektóre towary będą na wyczerpaniu. Odpowiednio wcześnie można będzie złożyć zamówienie, w celu uzupełnienia braków.
Gdzie znajdują zastosowanie regały windowe?
Regał windowy można zastosować zarówno w magazynach przystanowiskowych, buforowych, z częściami zamiennymi, z komponentami. Powszechnie wykorzystywany jest także w branży elektronicznej i elektrycznej, chemicznej i farmaceutycznej, maszynowej, motoryzacyjnej oraz hydraulicznej.
Centra logistyczne wzbogacone o regały windowe również funkcjonują znacznie lepiej, m.in. dzięki bezproblemowej kontroli stanu zgromadzonych zapasów.
Regały windowe – podsumowanie
Cały proces kompletacji w magazynach wyposażonych w regały windowe jest szybki i bezproblemowy, tak samo jak kontrola stanu magazynowego. Wiele procesów jest automatycznych, a kompaktowość konstrukcji wpływa na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Pozdrawiamy
