Regał windowy – definicja, cechy, możliwe zastosowanie
Automatyzacja jest podstawą w każdym nowoczesnym magazynie. Rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować, jest m.in. regał windowy. Konstrukcja ma wiele cech ułatwiających składowanie różnych towarów, także ciężkich i dużych.
Regał windowy – definicja
Regały windowe to konstrukcje, które umożliwiają składowanie i kompletowanie towarów nisko i średnio rotujących. Najczęściej przechowywany jest na nich asortyment drobnicowy, przystosowany do obsługi ręcznej, ale w pełni zautomatyzowane konstrukcje dają o wiele więcej możliwości do przechowywania towarów ciężkich i dużych.
Towary składowane są na specjalnie zaprojektowanych tacach rozmieszczonych w dwóch rzędach regałów, pomiędzy którymi znajduje się winda działająca w ruchu góra-dół. Daje to możliwość transportu tacy między miejscami składowania w regale a oknem obsługowym.
Najważniejszą zasadą przy regałach windowych jest dostęp do całego zgromadzonego asortymentu w jednym miejscu. Minimalizuje to drogę kompletacji.
Jak są zbudowane regały windowe?
Modułowa budowa regałów windowych sprawia, że w wielu aspektach można je dostosować do potrzeb. Składają się maksymalnie z 6 okien dostępowych z przodu oraz tyłu. Pomiędzy półkami maksymalny odstęp wynosi 25 mm, a wysokość można regulować skokowo co 100 mm. Istnieje również możliwość dokupienia półek w późniejszym czasie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Regały windowe – najważniejsze cechy
Sprawne zarządzanie towarami
Regały windowe są przystosowane przede wszystkim do obsługi towarów o niskiej i średniej rotacji. Najczęściej jest to asortyment drobnicowy, do obsługi ręcznej. Towary odbierane są w jednym miejscu, co ogranicza drogę kompletacji i skraca czas obsługi zamówienia. Ergonomia pracy jest na wysokim poziomie.
Oszczędność czasu i bezpieczna praca
Towary składowane na regałach windowych są bezpieczne, dostęp do nich jest nieograniczony, a to wpływa na ergonomię pracy. Fotokomórki zainstalowane w konstrukcji dbają o bezpieczeństwo pracowników.
Oszczędność przestrzeni
Tace znajdujące się pomiędzy regałami są umieszczone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać pojemność konstrukcji. Wykorzystując taki system, można obniżyć koszty składowania. Ponadto jest możliwość przystosowania zaoszczędzonej przestrzeni magazynowej do innych celów.
Co więcej, regał windowy wykorzystuje wysokość obiektu. Jest to bardzo duży atut przy niewielkiej powierzchni. Zabudowa pnąca się w górę jest prawdziwym wybawieniem dla przedsiębiorcy.
Bezproblemowa kontrola zapasów magazynowych
Oprogramowania, o jakie regał windowy jest wzbogacony, pozwalają na bieżąco kontrolować stan zapełnienia magazynu. Istnieje możliwość ustawienia powiadomienia, jeżeli niektóre towary będą na wyczerpaniu. Odpowiednio wcześnie można będzie złożyć zamówienie, w celu uzupełnienia braków. System można skonfigurować pod własne potrzeby i aktualizować, w zależności od rodzaju obsługiwanych towarów. Możliwa jest dzięki temu elastyczna obsługa klienta.
Gdzie znajdują zastosowanie regały windowe?
Regał windowy można zastosować zarówno w magazynach przystanowiskowych, buforowych, z częściami zamiennymi, z komponentami. Powszechnie wykorzystywany jest także w branży elektronicznej i elektrycznej, chemicznej i farmaceutycznej, maszynowej, motoryzacyjnej oraz hydraulicznej.
Centra logistyczne wzbogacone o regały windowe również funkcjonują znacznie lepiej, m.in. dzięki bezproblemowej kontroli stanu zgromadzonych zapasów.
Regały windowe – podsumowanie
Cały proces kompletacji w magazynach wyposażonych w regały windowe jest szybki i bezproblemowy, tak samo jak kontrola stanu magazynowego. Wiele procesów jest automatycznych, a kompaktowość konstrukcji wpływa na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Pozdrawiamy