Regał push-back – definicja, zalety, zastosowanie
Firmy, które poszukują optymalnych systemów logistycznych, najczęściej wybierają regały push-back. Dlaczego? Regały paletowe tego typu umożliwiają składowanie towarów w sposób akumulacyjny, zgodnie z zasadą LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).
Regały push-back – definicja
Regały typu push-back umożliwiają wprowadzenie do magazynu systemu akumulacyjnego składowania, w celu dużego zagęszczenia ładunków i umieszczenia innej pozycji asortymentowej w każdym kanale. Jednostki przemieszczają się pod wpływem naporu innych ładunków wzdłuż szyn jezdnych zamontowanych pod niewielkim kątem.
Do obsługi jednostek ładunkowych udostępniony jest jeden korytarz roboczy. Zarządzanie odbywa się zgodnie z zasadą LIFO.
Rodzaje regałów typu push-back
Różne warianty konstrukcji powodują, że push-back udaje się dostosować do różnych potrzeb logistycznych. Na głębokość można składować od 2 do 4 palet. Istnieje możliwość zdecydowania się na regały z rolkami, gdy występuje konieczność obsługi większej ilości palet.
Warianty regałów typu push-back
- 2 palety na głębokość – dwie szyny i dwa równoległe wózki. Pierwsza paleta jest opierana na wózkach, a druga bezpośrednio na szynach.
- 3 palety na głębokość – cztery szyny i cztery wózki. Pierwsza i druga paleta opierają się na wózkach, a trzecia bezpośrednio na szynach.
- 4 palety na głębokość – sześć szyn o trzech różnych długościach i sześć wózków. Trzy pierwsze palety opierają się na wózkach, a czwarta bezpośrednio na szynach.
- Rolki – umożliwiają obsługę więcej niż czterech palet na głębokość. Zastępują szyny i wózki. Konstrukcja przypomina regały przepływowe, ale jednostki ładunkowe są pobierane tylko z jednej strony.
Jakie zalety mają regały typu push back?
- Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej – rezygnacja z korytarzy roboczych sprawia, że znacznie lepiej można zagospodarować przestrzeń dostępną w magazynie. Przekłada się to na wzrost pojemności obiektu.
- Oszczędność czasu przy realizacji procesów logistycznych – w związku z tym, że wózki widłowe nie wjeżdżają w głąb regału, a do obsługi jednostek ładunkowych wytyczony jest tylko jeden korytarz roboczy, operacje załadunku i wyładunku są znacznie skrócone.
- Obsługa różnorodnego asortymentu – w każdym kanale można składować inne jednostki towarowe. Pozwala to na dywersyfikację magazynowych produktów.
- Szeroki zakres temperatury pracy – regał push back jest w stanie pracować w magazynach o zróżnicowanym zakresie temperatury. Operacje pobierania i odkładania ładunków mogą być realizowane w sposób bezpieczny przy -30ºC, jak i gdy temperatura sięga 40ºC.
- Bezpieczne zarządzanie – wyposażenie regałów w blokady, odbojniki oraz centrownik palet sprawia, że wszystkie realizowane operacje mogą być wykonywane w sposób bezpieczny, bez ryzyka uszkodzenia towarów czy konstrukcji.
- Prosta konserwacja – w tym przypadku prace konserwacyjne są ograniczone do minimum. Elementy wchodzące w skład regałów push-back odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz trwałością.
Gdzie stosuje się regały wsuwne?
Elastyczny system składowania, jakim są regały wsuwane, pozwala na zastosowanie w wielu obiektach magazynowych. Konstrukcje sprawdzają się świetnie w obiektach logistycznych, obsługujących ładunki spaletyzowane o średniej rotacji zapasów, przy jednocześnie niewielkiej liczbie pozycji asortymentowych oraz palet przypadających na każdą z nich. Warto zastosować to rozwiązanie w obiektach, w których niezbędne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
W związku z tym, że przy regałach typu push-back kanały działają niezależnie, w każdym z nich można składować inne jednostki magazynowe. Ułatwia to zarządzanie partiami towarów.
[Zobacz też: regały wjezdne amRACK]
Regały push back można wprowadzić również do obiektów z wymaganą kontrolą temperatury. Ograniczają one energię elektryczną potrzebną do utrzymania niskiej temperatury w obiekcie. To przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne.
Push-back to także regały, które świetnie sprawdzają się w strefach buforowych. Umożliwiają tymczasowe zarządzanie ładunkami oczekującymi na wysyłkę.
Regały push back — podsumowanie
Regały typu push-back mogą działać samodzielnie lub w połączeniu z innymi rozwiązaniami. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a ponadto są w stanie pracować w skrajnych warunkach temperaturowych. Najczęściej korzystają z nich branże spożywcze, produkcyjne oraz logistyczne.
Pozdrawiamy